رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: جنتی وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس ادعای مالکیت بخشی از زمین‌های ساری زمی را دارد، گفت: همچنین ادعاهایی را قبول نداریم؛ هر چیزی باید بر اساس اسناد و مدارک باشد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، علی جنتی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی رسالتی روشن و شفاف دارد؛ این نهاد با ماموریت مختلف در حال فعالیت است و به عبارتی یک سازمان عرض و طویل در حال فعالیت در حیطه‌های مختلف آموزش، درمان، بهداشت و غیره است.

وی با بیان اینکه معاونت توسعه و مدیریت منابع وظیفه دارد تا زیرساخت‌های لازم را برای ارائه خدمات بهتر در حوزه‌های مختلف انجام دهد، ادامه داد: ایجاد زیرساخت‌های فضای فیزیکی، منابع انسانی، تامین منابع مالی مورد نیاز، تجهیزات سرمایه‌ای در حوزه‌های مختلف جزء وظایف این معاونت است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: وظیفه ما این است که به بخش‌های مختلف علوم پزشکی بستری فراهم کنیم تا این بخش‌ها با خیال راحت ارائه خدمت کنند.

وی یادآور شد: آرزوهای زیادی داریم ولی محدودیت منابع داریم؛ اما با این وجود تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا وظایف خود را انجام دهیم.

جنتی با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت بیش از ۱۰ هزار مترمربع واحد بهداشتی افتتاح شده است، ادامه داد: ۶ هزار و ۵۰۰ مترمربع واحد بهداشتی در حال اجرا و  چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع پروژه نیز در حال کلنگ‌زنی است همچنین ۲۷ هزار مترمربع از پروژه‌ها توسط خیرین اجرا شده است.

وی افزود: ۱۸۵ هزار مترمربع پروژه ملی اعم از پژوهشگاه ربع رشیدی، بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی در دست اجرا داریم همچنین ۷۴ پروژه بهداشتی در حوزه منابع فیزیکی در حال اجراست.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان داشت: در جذب نیروی انسانی متخصص، در طول این دو سال اخیر ۲ هزار و ۳۰۰ نفر تبدیل وضعیت از مسیر جذب ایثارگری؛ ۳۵۰ بهورز به صورت پیمانی  و ۸۰ پزشک خانواده جذب شده است.

وی متذکر شد: بیش از ۳ هزار نفر نیروی انسانی جذب و یا در حال جذب است به طوریکه ۷۶ هیات علمی در علوم پزشکی تبریز جذب شده است.

جنتی تصریح کرد: بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان برای تجهیزات “های تکت” و تجهیزات مورد نیاز تهیه شده است همچنین در ۹ شهرستان مجموعه سی تی اسکن راه‌اندازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه در این ۲ سال اخیر ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه تجهیزات شده است، گفت: نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز به افتتاح و بهره‌برداری از سی تی ۳۲ و سی تی ۱۶۰ در بیمارستان امام رضا(ع)، اشاره کرد و بیان داشت: راه‌اندازی دستگاه اسکن در بخش قلب نیز از دیگر کارهای صورت گرفته است. در سفر اول و دوم ریاست جمهوری مصوباتی برای توسعه زیرساخت‌ها تأئید شده است.

جنتی ادامه داد: از مسیرهای مختلف اعم از استفاده از مسؤولیت‌های مختلف سازمان‌های اجتماعی، استفاده از ظرفیت خیرین و استفاده از مسیر مولدسازی سعی بر تامین اعتبار و منابع مالی داریم.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد بیمارستان‌های استان بالای ۶۰ سال عمر دارند، توضیح داد: بیمارستان‌ها باید تاب‌آوری در برابر زلزله داشته باشند، از این‌رو یک پروژه برای جایگزینی ۵ بیمارستان مطرح شده است که یکی از آنها بیمارستان یک هزار تختخوابی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره بر اینکه بیمارستان هزار تختخوابی جایگزین بیمارستان امام خمینی(ره) و بیمارستان شهداست، ادامه داد: وقتی یک حادثه‌ای رخ می‌دهد باید به فکر سازه بیمارستان و غیره نباشم بلکه باید آن بیمارستان از ابتدای ساخت تمهیدات لازم را داشته باشد و تمام فکر و ذکر ما درمان در آن مرکز باشد و این هم باید به یک مطالبه مردم تبدیل شود.

وی اذعان داشت: در تبریز فقط بیمارستان امام رضا(ع) بعد از انقلاب توسط دولت ساخته شده است و یک بیمارستان کودکان ۷۰۰ تختخوابی و یک بیمارستان مبتلایان به سرطان توسط خیرین ساخته شده است و همواره  ما نیازمند به احداث بیمارستان‌های دیگر هم هستیم.

جنتی با بیان اینکه زمین‌های ساری زمین دانشگاه جزء امتداد پردیس دانشگاه علوم پزشکی است که در طول سالیان گذشته کم توجهی به این مناطق شده است، گفت: در برنامه‌های توسعه، ایجاد مکان‌های آموزشی جدید در این زمین پیش‌بینی شده است همچنین ۳۶ هزار هکتار از اطراف این زمین نیز خریداری شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که بخشی از زمین های آن منطقه مالکان خصوصی دارند که دارای اسناد مالکیت هستند، گفت: تثبیت مالکیت، حل مشکلات کاربری و تجمیع زمین‌ها در یک جا از موضوعات اصلی زمین‌‌های ساری زمین است.

وی در خصوص سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان ادعای مالکیت بخشی از زمین‌ها متذکر شد: ما همچنین ادعاهایی را قبول نداریم؛ هر چیزی باید بر اساس اسناد و مدارک باشد.

جنتی در رابطه با سرمایه‌گذاری در پت اسکن افزود: این یک سرمایه‌گذاری است که به همه تعلق نمی‌گیرد به عبارتی پت اسکن در کل استان فقط یک مورد است و قرار هم نیست افزایش یابد؛ این مجموعه فقط برای شناسایی بیماران مبتلا به سرطان است و یک مجموعه بزرگ و یک سرمایه‌ای بسیار “های تیک” است و لازم نیست همه بیماران هم پت اسکن شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه هیچگونه ظرفیتی برای ورود سرمایه‌گذاری فراهم نکرده‌ایم و این ساختار کل جامعه است اما با این وجود ما از همه سرمایه‌گذارها حمایت می‌کنیم، چراکه وقتی یک سرمایه‌گذار برای ما بیمارستان هزار تختخوابی احداث کند یعنی بار بزرگی از دوش علوم پزشکی برداشته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: چند سال گذشته چند آمبولانس از منطقه آزاد خریداری شد و با کلی مذاکرات از گمرک بدون هزینه ترخیص شد.

وی با بیان اینکه ما چیزی به نام جذام نداریم و مرکز جذامیان تبریز به مرکز نگهداری و درمانی بیماران روانی مزمن است، گفت: افرادی که به عنوان جذامی در این مرکز هستند یا دارای خانواده نیستند و یا اینکه خودشان تمایل دارند در آنجا بماند و ما در حال ساماندهی این افراد هستیم.

جنتی یادآور شد: سرانه تخت بیمارستانی در کشور ۱.۹ است و در استان‌های مختلف به ۲.۱ رسیده است.

وی بیان داشت: بیمارستان هزار تختخوابی بیمارستان جایگزین شهدا و امام خمینی(ره) است و ما به دنبال این هستیم که علاوه بر توسعه بیمارستان، بیمارستان‌های با عمر بالا را جایگزین کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها