رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی:

تور دوچرخه‌سواری آذربایجان‌ شهریور ماه برگزار می‌شود

صریر: ستوده‌نژاد گفت: به دلیل تقارن بازی‌های آسیایی چین تصمیم گرفتیم تور دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان‌ را در شهریور ماه برگزار کنیم.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «حبیب ستوده‌نژاد» در آئین رونمایی از پوستر و تیزر تور دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان‌ اظهار داشت: به دلیل تقارن بازی‌های آسیایی چین تصمیم گرفتیم تور را شهریور ماه سال جاری برگزار کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی و مدیر سی ‌‌ششمین دوره تور دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان‌ افزود: از آذربایجان‌شرقی تور مرند، تور یک روزه کندوان و تور ایران – آذربایجان ۳ توری هستند که در فدراسیون جهانی به ثبت رسیده است که از این بابت خوشحالیم.

ستوده‌نژاد تصریح کرد: مراحل سی و ششمین تور دوچرخه‌سواری آذربایجان به دلیل تقارن با کنگره سرداران شهید آذربایجان هر مرحله به نام شهدای گرانقدر مزین شده است.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: تیم‌های زیر ۲۳ سال جمهوری اسلامی ایران، مس سونگون ورزقان در این تور حضور خواهند داشت و تیم‌های امیدنیا و بی اف تی نیز به دلیل مشکل فنی جواز حضور در این تور را دریافت نکردند.

وی تاکید کرد: تا این لحظه تیم‌هایی از کشورهای مغولستان، عراق، پرتغال، قزاقستان، تایلند، ترکیه، عمان، فیلیپین، اندونزی و مالزی برای شرکت در این تور اعلام آمادگی کردند. ۱۰ میلیارد تومان هزینه‌ای است که برای سی و ششمین دوره تور برآورد شده است که امیدوارم این دوره نیز به صورت آبرومند برگزار کنیم.

ستوده‌نژاد ادامه داد: ما به خاطر صرفه‌جویی در هزینه‌های تور تصمیم گرفتیم در برخی مراحل نفرات را به تبریز ترانسفر کنیم و قانون این اجازه را به ما می‌دهد و در طول این تور نفرات فقط در منطقه آزاد ارس و سرعین اسکان داده خواهند شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها