رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: هوشیار گفت: شورای شهر، مرجع مشترک تنظیم کننده مدیریت واحد شهری است و شان شورا، مدیریت کلان شهری و بالاتر از شهرداری است‌ و تمامی دستگاه‌های شهری باید پاسخگوی شورا باشند. با تغییر جدید رئیس شورای شهر، اتفاق خاصی نیفتاده است.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «یعقوب هوشیار» عصر چهارشنبه ۱۸ مرداد در سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با تاکید بر این‌که سلامت روحی و جسمی شهروندان، اولویت اصلی شهرداری است، اظهار کرد: حذف نمک پاشی چندین هزار تنی سال گذشته در راستای حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان انجام گرفته و از ابتدای سال تاکنون نیز حتی یک روز هوای ناسالم در تبریز نداشتیم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات شهرداری در حوزه حمل و نقل عمومی، گفت: طی ۱۰ سال گذشته در مجموع ۵۱ دستگاه اتوبوس برای تبریز خریداری شده بود و ما باید این نقص چندین ساله را پوشش می‌دادیم که این اقدام نیز نیازمند حوصله و همت جمعی است. در راستای جبران این کمبود در سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ دستگاه به ناوگان حمل و نقل عمومی تبریز اضافه کردیم و امسال نیز برنامه داریم تا حداقل ۱۵۰ دستگاه افزوده شود.

وی با اشاره به بکارگیری ۱۰۰ راننده جدید در ناوگان حمل و نقل عمومی و جذب ۱۰۰ راننده دیگر به زودی، افزود: تعداد ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در سطح شهر فعال شده که اغلب آن‌ها در مسیر اتوبوس‌های سریع السیر تبریز به کار گرفته شده‌اند. با افزوده شدن ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر، بخش عمده‌ای از مشکلات این حوزه حل خواهند شد؛ تعداد ۱۰۰۰ دستگاه تاکسی شهری نیز با تصویب تسهیلات ۱۲۰ میلیونی با تاکسیرانان در سال گذشته نوسازی شده‌اند.

هوشیار در تشریح وضعیت متروی تبریز، اظهار کرد: فاز دو خط یک متروی تبریز تکمیل شده و برخی نواقصات مانده که به زودی رفع خواهند شد. عملیات تکمیل خط دو نیز فعال شده و خط سه را هم شروع کردیم. بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار علاوه بر فاینانس، از سوی شورای شهر تبریز برای تکمیل متروی تبریز تصویب شده است.

وی افزود: خط یک متروی تبریز در سال گذشته روزانه ۱۷ الی ۱۸ هزار نفر را جابه جا کرده ولی این رقم باید حتما به ۱۰۰ هزار نفر برسد که در این راستا پیشنهاد کردیم تا با برخی تشویق‌ها از جمله تردد رایگان دانش آموزان شاهد افزایش استفاده شهروندان از مترو باشیم.

وی با اشاره به دیدار اعضای مدیریت شهری تبریز با شهروندان، گفت: تعداد ۳۷ قرار خدمت و ۱۰۰ ملاقات مردمی در دوره مدیریت جدید شهری برگزار شده و در خلال آن‌ها، بخشی از مشکلات حل و بخش دیگر نیز در دست اقدام است. با توجه به سیاست گذاری شورای شهر در سال جدید و رویکردهای مطلوب در این خصوص نیز بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری در سالجاری تصویب و در دست تحقق است.

شهردار تبریز در ادامه از برگزاری کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان، همایش سرمایه گذاری بین المللی در ۱۵ آبان ماه سالجاری برای معرفی شهر تبریز به دنیا، همایش زنده نامان در بهمن ماه و همایش جاده ابریشم خبر داد.

وی در خصوص نگاه شهرداری به حوزه سرمایه گذاری، افزود: سازمان سرمایه گذاری شهرداری تبریز احیا شده و قسمت عمده‌ای از مسائل و مشکلات مربوطه نیز حل شده است و اوج این کار نیز در همایش ۱۵ آبانماه خواهد بود تا بتوانیم رویکرد جدید اقتصادی شهری را تعریف کنیم. نگاه ما در این همایش، صرف مدیریت شهری نبوده و ظرفیت‌های سرمایه گذاری اتاق بازرگانی، مجموعه‌های دانش بنیان، صنایع و حتی ظرفیت‌های سایر استان‌ها نیز معرفی می‌شوند. تعداد ۱۰ الی ۲۰ شرکت دانش بنیان نیز در این همایش حضور خواهند داشت.

وی با تاکید بر این‌که سرمایه‌های بسیاری در استان و کشور ما وجود دارد که بایستی این جریان‌های مالی به طرف تولید و اشتغال سوق یابند، افزود: تعداد ۱۰ الی ۲۰ نفر از شخصیت‌های برجسته تبریز نیز در راستای برندیگ این شهر در همایش بین المللی سرمایه گذاری معرفی خواهند شد.

سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان شهرداری در صندوق ذخیره سازی

هوشیار با اشاره به تشکیل صندوق ذخیره سازی سرمایه گذاری شهرداری، ادامه داد: تا سه درصد از درآمدهای نقدی شهرداری در این صندوق قرار گرفته و سرمایه گذاری می‌شود. از ابتدای سالجاری تاکنون مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان از طریق این صندوق سرمایه گذاری انجام گرفته و قرار است تا در سال‌های آتی برای سرمایه شهری در جهت اجرای پروژه‌ها صرف شود.

وی با اشاره به تلاش شبانه روزی همکاران در حوزه تنظیف شهری، اظهار کرد: امسال دو پیمانکار در حوزه پسماند تعیین تکلیف شده و طی سه ماه آتی رویکردهای جدید شهرداری در حوزه پسماند دیده خواهد شد و شاهد کاهش زباله‌های شهری خواهیم بود. متاسفانه در کنار بالا بودن هزینه نگهداشت شهری، بر روی فرهنگسازی در این حوزه نیز کاری انجام نگرفته که نشاندهنده ضعف شهرداری است.

راه اندازی شهربازی در نقاط مختلف تبریز

وی با اشاره به وضعیت انتقال لونا پارک ائل گلی تبریز، گفت: در این خصوص با محدودیت ثبت جهانی مواجه بودیم و باید این لونا پارک جمع آوری می‌شد و البته یکسری پیچیدگی‌هایی داشت که این روند در حال طی کردن است. اکنون تعدادی مکان برای احداث شهربازی در تبریز شناسایی شده و امسال در تعدادی از نقاط مختلف شهر راه اندازی خواهد شد.

شهردار تبریز با اشاره به تعریف شدن بیش از ۱۰۰۰ پروژه شهری در سال ۱۴۰۲، اظهار کرد: یکی‌ از نقاط قوت شورای شهر فعلی، ساماندهی نیروی انسانی شهرداری است. چارچوب‌های تعریف شده شورا در قالب نیروی انسانی طی ۱۶ ماه گذشته اجرا شده که باعث فراخ خاطر مدیران شهرداری شده است‌.

وی با اشاره به مشکل سد معبر در سطح شهر، اظهار کرد: موضوعات فرهنگ شهری با چکش کاری و برخورد سخت و محکم حل نمی‌شوند. بخشی از این سد معابر سطح شهر، بحث تامین معیشت خانواده‌های کم برخوردار است و در این راستا به صورت دست به عصا حرکت می‌کنیم و کرامت انسانی تک به تک این شهروندان برای ما مهم بوده و در بودجه سال ۱۴۰۲ نیز تدابیری برای ساماندهی آن‌ها گرفته شده است.

وی در خصوص سد معبر وانت بارها، خاطرنشان کرد: بحث وانت بارها، غالبا بحث معیشت نیست زیرا این وانت بارها روزانه درآمدهای بالای چندین میلیونی دارند و اغلب هم اجناس نامناسب دست مشتری می‌دهند و پیگیر هستیم تا این مشکل نیز حل شود.

هوشیار، وجود سگ‌های بلاصاحب را یکی از دغدغه‌های جدی شهر عنوان کرد و افزود: تعداد این سگ‌های بلاصاحب طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است. ما حافظ و مدافع حقوق حیوانات هستیم ولی نباید حضور آن‌ها در زندگی رومزه مردم دخالتی ایجاد کند. از ابتدای سالجاری در منطقه چهار تبریز تعداد ۴۷۰ قلاده سگ زنده گیری شده است.

وی تایکد کرد: زنده گیری، عقیم سازی و رهاسازی آن‌ها در بدنه شهرداری، هزینه دارد. سال گذشته مرکز نگهداری سگ‌های بلاصاحب راه اندازی شده و اکنون ۷۰۰ سگ در این مرکز نگهداری می‌شوند. سگ‌های بلاصاحب بعد از زنده گیری، عقیم سازی شده و پس از طی پروسه مربوطه، رهاسازی می‌شوند.

افزایش بی رویه سگ‌ها، امنیت روانی خانواده‌ها را برهم می‌زند

وی با بیان این‌که افزایش سگ‌های بلاصاحب موجب اخلال در امنیت روانی جامعه شده است، تاکید کرد: تعدادی از شهروندان اقدام به غذا دادن به سگ‌ها می‌کنند در حالی که باید بدانند، افزایش بی رویه سگ‌ها، امنیت روانی خانواده‌ها را برهم می‌زند.

شهردار تبریز در خصوص انتخاب «دبیری» به عنوان رئیس جدید شورای شهر تبریز، افزود: هر عضو شورای شهر به لحاظ قانونی، جایگاه هم رده با رئیس شورا دارد و هیچ عضوی، کمترین اختیاراتی از رئیس شورا در حوزه سیاست گذاری و نظارت ندارد. رئیس شورا، تنظیم کننده و اداره کننده جلسات شورا است. بنده نیز هیچ نظر متفاوتی برای هیچ یک از اعضای شورا نداشتم و نخواهم داشت.

وی در خصوص دخالت اعضای شورای شهر در انتصابات نیز گفت: حتی یک مورد انتصابات شهرداری بر اساس فشار اعضای شورا نبوده است و نه تنها بنده دخالت در این خصوص را قبول نمی‌کنم بلکه حتی خود اعضای شورا هم در این خصوص مداخله‌ای نداشته‌‍اند.

با تغییر جدید رئیس شورای شهر، اتفاق خاصی نیفتاده است

وی ادامه داد: شورای شهر، مرجع مشترک تنظیم کننده مدیریت واحد شهری است و شان شورا، مدیریت کلان شهری و بالاتر از شهرداری است‌ و تمامی دستگاه‌های شهری باید پاسخگوی شورا باشند. با تغییر جدید رئیس شورای شهر، اتفاق خاصی نیفتاده و وظیفه ما هم تلاش شبانه روزی بوده و از نظارت بیشتر و موثر شورا استقبال می‌کنیم.

هوشیار با اشاره به تملک و احیای چندین قنات و راه اندازی چاه‌های جذبی در تبریز، افزود: سرانه فرهنگی و ورزشی در مناطق کم برخوردار تبریز پایین بوده و ارتقای این سطوح از جمله برنامه‌های شهرداری در سالجاری است.

وی در خصوص وضعیت ترافیک شهری تبریز اظهار کرد: ترافیک سنگین در تعدادی از زمان‌ها و برخی مکان‌های خاص تبریز شکل می‌گیرد که توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و متروی خط دو شهر که از هسته مرکزی عبور می‌کند، ترافیک هسته مرکزی تبریز را حل خواهد کرد. بخشی از ترافیک سنگین شهر نیز به خاطر تعدد مراکز درمانی و حیطه پزشکی در برخی نقاط شهر از جمله خیابان ۱۷ شهریور است که طی برخی تعاملات با دانشگاه علوم پزشکی تبریز مقرر شده تا نسبت به انتقال این مراکز اقدام شود. نرم افزار «اپ تبریز» نیز جهت خروج و رسیدن هدفمند مردم به مقاصد خود در سطح شهر راه اندازی شده است.

وی در خصوص نظر شهرداری نسبت به بحث گازرسانی به بازار تاریخی تبریز، گفت: توسعه سیستم گرمایشی در بازار، علاوه بر گازرسانی، روش‌ه‎ای دیگری نیز دارد. هرچند که آتش نشانی یک مجموعه تعیین کننده در این خصوص نیست و متولی بازار نیز اداره کل میراث فرهنگی بوده و ما تابع این نهاد هستیم اما قطعا بازار تاریخی تبریز برای ما مهم و یک برند برای شهر ما است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها