رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: ثقه الاسلام تبریزی از نظریه پردازان برجسته مشروطه بود که از تقلید کورکورانه مشروطه خواهان از غرب جلوگیری و مانع نشر اندیشه لائیک شد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمدعلی آل هاشم» امروز در همایش ملی میرزاعلی آقا ثقه الاسلام شهید که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار داشت: اعدام ثقه الاسلام توسط روس ها بصورت برنامه ریزی شده ، مخفیانه و تحت تدابیر حفاظتی در پادگان آموزشی سربازهای روس به دور از دیدگان عزاداران عاشورایی تبریز انجام شده بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: روس ها از ترس انتقام تبریزی های غیور بعد از اعدام ثقه الاسلام بمدت سه ماه بیش از شصت نفر از مجاهدان و مشروطه خواهان تبریزی را به فجیع ترین اشکال اعدام کردند.

وی ادامه داد: ثقه الاسلام از نظریه پردازان برجسته مشروطه بود که از تقلید کورکورانه مشروطه خواهان از غرب جلوگیری و مانع نشر اندیشه لائیک شد و با بومی سازی نظریه مشروطه آنرا مطابق با دین و فرهنگ ایرانی بازتعریف کرد.

امام جمعه تبریز با اشاره به مبارزات ضداستبدادی ثقه الاسلام در تبریز گفت: ثقه الاسلام به جرم تشکیل مجالس تبلیغی و اداره مبارزات ضد استبدادی ، مبارزه با نیروهای اشغالگر ، وطن پرستی و عدم امضای مطالب دروغین روس ها اعدام شد.

همچنین صفر نصرالله زاده؛ رئیس دانشگاه تبریز در سخنانی، اظهار کرد: ثقهالاسلام تبریزی از چهره‌های درخشان و راهبر مشروطه بود و از ویژگی مهم این عالم بزرگوار و سایر علمای هم تراز، استکبار ستیزی و مبارزه با سلطه و استبداد بوده است.

وی ادامه داد: ثقهالاسلام، ویژگی‌های مهمی داشت که باعث شد چهره درخشان و تاریخی او در اذهان مردم ایرانی باقی بماند و یکی از آن‌ها هم نقش موثر در شکل گیری و استقرار جنبش مشروطه بود.

نصرالله زاده، مخالفت با نفوذ بیگانگان، قدرت اندیشه، صلابت قلم که حتی دشمن هم او را می‌ستاید و محمدعلی شاه از نظرات او استفاده می‌کند و مبارزه جانانه در تاریک ترین روزهای ایران را از جمله ویژگی‌های این شخصیت تاریخی عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها