رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرهای بزرگ، یکی از راهکارهایی است که می تواند علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز، در تغییر وضعیت اقلیمی و شرایط زیست محیطی آن منطقه نیز موثر باشد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز نیز با هدف تحقق این موارد، نسبت به اجرای کمربندسبز ۴۰ هکتاری در حاشیه کنارگذرغربی تبریز اقدام کرده است.

حدیث گل و گیاه و سبزه و درخت از هر زبانی دلنشین است؛ خاصه آن که در میان شهری پر از ساختمان و اتومبیل و آهن و دود باشد؛ شهرهایی که در سایه بی تدبیری ها و مدیریت ناصحیح، باغات و فضاهای سبز خود را از دست داده اند و ساکنان آن برای اندک جای سرسبزی که بتوانند در آن نفسی تازه کنند؛ دل نگران و مضطربند.

تبریز سالهای متمادی با عنوان باغ شهر شناخته می‌شد و شهرت سرسبزی و هوای لطیف و پاکیزه این شهر در همه جا پیچیده بود. اما اکنون آنچه از این شهر زیبا باقی مانده،لکه های سبزی در اینجا و آنجا است که نشان اندکی از آن دوران را با خود دارد و این در حالی است که به دلیل افزایش جمعیت شهری در تبریز، نیاز به فضای سبز بیش از پیش به چشم می خورد.

معیارهای نادرست شهرسازی و تراکم بندی ناهمگون در بافت شهر، کمتر مکانی را برای احداث و ایجاد فضاهای سبز باقی گذاشته است؛ این امر به ویژه در نقاط مرکزی شهر به چشم می خورد و برای متصدیان امر و مدیران شهری، چاره ای باقی نمی گذارد جز اینکه در فضاهای خارجی شهر و حاشیه اتوبان‌های شهری، نسبت به ایجاد کمربندها و تفرجگاه‌های جنگلی اقدام کرده و بدین ترتیب بخشی از کمبود این نیاز مهم شهر و شهروندان را جبران کنند.

یکی از این طرح ها، ایجاد کمربند سبز ۴۰ هکتاری در حاشیه اتوبان غرب تبریز است که با محوریت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری مراحل آغازین خود را طی می‌کند. مدیرعامل سازمان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تبریز با بیان مراحل و جزییات این طرح می‌گوید: در اولین گام توافق نامه ای با پلیس راهور و اداره کل راهداری و جاده‌ای استان امضا شد که طی آن، حاشیه‌های دو سمت کنارگذر غرب تبریز برای ایجاد کمربند سبز تعیین شدند. مساحت مورد نظر برای این پروژه، حدود ۴۰ هکتار است که اقدامات فنی آن بر عهده سازمان سیما، منظر و فضای سبز گذاشته شده و همچنین برای شروع، ۱۰ هکتار از محدوده مورد نظر همسطح سازی شده و طی چند روز آینده کاشت نهال نیز شروع می شود. با تداوم عملیات اجرایی، بقیه محدوده کناری اتوبان نیز تسطیح و تحت پوشش کاشت نهال قرار می گیرد.

سیامک آسیایی همچنین در خصوص گونه های مورد نظر برای کاشت، اظهار می کند: کارگروه تخصصی تعیین گونه‌های گیاهی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز، گونه مناسب برای کاشت در این محدوده را با توجه به وضعیت آب و هوا و خاک منطقه مشخص کرده است. نهال‌ها نیز در فاصله ۱۲ متری از گاردریل‌های نصب شده در اطراف اتوبان و در چهار ردیف کاشته خواهند شد. برای کمربند سبز ایجاد شده در این محدوده، کاربری اکولوژیکی تعریف شده است تا بتواند سهمی در تصفیه آلودگی هوای شهر و همچنین ایجاد زیبایی بصری در طول مسیر داشته باشد.

به گفته وی، برای تامین آب مورد نیاز این طرح، مکاتباتی با اداره آب و فاضلاب شهرستان تبریز صورت گرفته تا از ظرفیت‌های تصفیه خانه مرکزی در غرب تبریز، برای این منظور استفاده شود.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز با تاکید بر اینکه این سازمان توسعه فضای سبز را تا ۴۰۰ هکتار در اولویت برنامه کاری خود قرار داده است، خاطرنشان می سازد که عملیات کاشت نهال در تفرجگاه های آرپادره سی، عباس میرزا و ائل باغی همچنان و پابه پای طرح های جدید ادامه خواهد یافت.

با تمام اینها اما، فضای سبز تبریز طرح ها و برنامه های گسترده تری را می طلبد تا شهر از یوغ و بند دود و آهن و بتن رها شده، به آغوش سرسبزی و طراوت پناه ببرد و شهروندان نیز با مهربانی با طبیعت و عمل به وظایف خود در این حیطه، از این موهبت الهی بهره مند گردند و سلامت و زیبایی را بر شهر و محیط زندگی خود حاکم کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها