رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
  • السبت ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴
  • 2023 Saturday 3 June

صریر: اعمال سود قانونی برای تولید نه تنها به نفع تولید کننده است بلکه چرخ تولید در تامین کنندگان را شتاب و مصرف کننده را نیز منتفع خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، ناصر قربانیان، مدیربازار یابی و فروش این گروه صنعتی تراکتورسازی ایران این میزان حاشیه سود را به هیچ عنوان متناسب واحد تولیدی به قدمت و عظمت تراکتورسازی که نزدیک به ۵ هزار نفر را به صورت مستقیم و بالای ۲۰۰ هزار نفر را به صورت غیر مستقیم وارد چرخه اشتغال کشور کرده ندانست و افزود: در قانون ۱۷ درصد حاشیه سود برای تولید در نظر گرفته شده اما بنا به تصمیم سازمان حمایت تراکتورسازی هم اکنون تولیداتش را با حداقل حاشیه سود یعنی ۱۰ درصد و بدون دریافت ریالی تسهیلات، یارانه، سوبسید و یا هر نوع کمکهای دولتی تولید و عرضه می کند.
وی با اشاره به اینکه تراکتورسازی مواد اولیه خام را تحویل و محصول نهایی به نام تراکتور را تحویل بازار می دهد تاکید کرد: این مواد اولیه که هیچگونه عملیاتی روی آن انجام نشده حتی گاها با حاشیه سود فراتر از ۱۷ درصد به دست مشتری از جمله تراکتورسازی می رسد در حالی که همین مواد بعداز کلی اقدامات با پشتوانه های همانند سرمایه، تکنولوژی، دانش فنی، ابزار و ماشین آلات، نیروی انسانی و … به محصول نهایی به نام تراکتور، آن هم صرفاً تنها با حاشیه سود ۱۰ درصد تبدیل می شود.
قربانیان اظهار داشت: در حال حاضر تمام تلاش و همت سازمانهای مربوطه برای حمایت از بخش کشاورزی و کشاورز در کشور به تراکتورسازی معطوف شده و همه فشارهای حمایتی در این بخش بر دوش تراکتورسازی سنگینی می کند چرا که سازمانهای مربوطه به جای اختصاص سوبسیدهای، تسهیلات، ارائه مواد اولیه تولیدی با کمترین قیمت برای تولید تراکتور به منظور کاهش قیمت بهای تمام شده و … از تراکتورسازی می خواهند تا تولیدات خود را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت به مشتری ارائه نماید.
این فعال حوزه صنعت کشور ضمن اذعان به این موضوع که حمایت از کشاورز و کشاورزی از وظایف تمامی نهادهای مرتبط و غیر مرتبط کشور با این بخش می باشد عنوان کرد: باتوجه به اهمیت و نقش این حوزه نه تنها در امنیت غذایی بلکه در سطح کلان، توسعه و پیشرفت کشور، این حمایت ضرورتی غیر قابل انگار می باشد اما این ضرورت وقتی به بار خواهد نشست و ثمرات آن به بطن جامعه تزریق می شود که از طرف تمامی ارگانها صورت گیرد نه اینکه انتظار داشته باشیم صرفا تراکتورسازی تولیداتش را با کمترین حاشیه سود به مشتری ارائه نماید در حالی که مواد اولیه مورد نیاز تولید محصولاتش را با بیشترین قیمت تهیه می کند و یا پرداخت تسهیلات و سوبسیدهای قانونی معمول در کشور و حتی دنیا به کشاورز برای خرید همین تراکتور با کمترین قیمت هم پرداخت نمی شود.
اعمال سود قانونی برای تولید نه تنها به نفع تولید کننده است بلکه چرخ تولید در تامین کنندگان را شتاب و مصرف کننده را نیز منتفع خواهد کرد
وی به مورد عدم تولید با حاشیه سود قانونی از منظر دیگری پرداخت و گفت: وقتی تراکتورسازی با حاشیه سود منطقی و اصولی اقدام به عرضه تولیداتش نماید منافع حاصل از آن عاید بیش از ۶۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ در اقصی نقاط کشور می شود که به عنوان تامین کننده با تراکتورسازی همکاری دارند و این امر منجر به تولید قطعات با کیفیت بالا شده و در نتیجه محصول نهایی با مطلوبیت مشتری به دست مصرف کننده خواهد رسید و حتما این زنجیره به سایر بخشهای از جمله امنیت غذایی ایده آل در کشور نیز تسریعی خواهد یافت.
هشدار نسبت به نیاز مبرم برای نوسازی ماشین آلات و تجهیزات بزرگترین واحد تولیدی تراکتور در کشور
قربانیان در پایان موضوعی را یادآور شد که بنظر می رسد باید به عنوان هشداری جدی به آن توجه ویژه شود و آن اینکه تراکتورسازی با بیش از ۶ دهه قدمت تولیدی در کشور، از ماشین آلات و تجهیزاتی برای تولید محصولات خود استفاده می کند که گاهاً دارای بیش از ۳۰ سال عمر می باشند و به عبارتی ماشین آلات فرسوده محسوب می شوند و اگر بزودی فکری برای نوسازی این ماشین آلات و تجهیزات صورت نگیرد مطمئنا تبعات آن گریبان گیر نه تنها تراکتورسازی بلکه جامعه صنعت و کشاورزی کشور خواهد بود و برای جلوگیری از خسارت جبران ناپذیر یاد شده نگرش منطقی و اصولی به مبحث تولید، تعیین قیمت، حاشیه سود و … در تولید تراکتور نیاز است.
گفتنی است گروه صنعتی تراکتورسازی ایران هم اکنون با ۱۲ شرکت اقماری داخلی و خارجی، ۲۶ محصول که ۲۱ مورد آن مربوط به محصول تراکتور با توانهای ۳۵ تا ۱۵۰ اسب بخار می شود تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود که ردپای محصولات این شرکت را می توان در چهار گوشه دنیا از آسیا و اروپا و آفریقا گرفته حتی در آمریکا دید، پس باید به این صنعت به عنوان صنعت مادر که نقش غیرقابل انگار در امنیت غذایی کشور و مکانیزاسیون بخش کشاورزی دارد توجه ویژه و استراتژیک شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

تبریز و آذربایجان در انتظار مسافران نوروزی

به گزارش صریرنیوز در تبریز، آذربایجان شرقی، یکی از جذاب‌تری استان‌های نیمه شمال غرب ایران است. تاریخ غنی و مردم مهمان‌نواز، با ویژگی‌‌های فرهنگی خاص این دیار، بر جذابیت‌های این استان زیبا افزوده است. اگر قصد سر زدن به استان آذربایجان شرقی دارید، باید لیست بلندبالایی از مراکز دیدنی تهیه کنید. نوروز، این عید دوست داشتی با تعطیلی های چند روزه اش بهترین فرصت برای سفر و لذت بردن از مواهب طبیعی است و چه خوب که آذربایجان شرقی مقصد سفرهای نوروزی شما باشد. در ادامه به معرفی برخی نقاط دیدنی این استان می پردازیم. روستای کندوان روستای کندوان را در صدر لیست جاهای دیدنی آذربایجان شرقی قرار دارد که نباید دیدن آنها را از دست بدهید، بنویسد. به قطع دیدنی‌ترین نقطه استان آذربایجان روستای صخره‌ای کندوان است. این استان که در نزدیکی اسکو واقع شده‌ است، شهرتی جهانی دارد. معماری متفاوت خانه‌هایی که در دل صخره‌ها کنده شده‌اند و سبک زندگی خاص مردمان ساکن این روستا، باعث شده است تا کندوان سالانه میزبان هزاران گردشگر باشد. روستای کندوان دو خواهر دوقلو در ترکیه و ایالات متحده دارد. اما تنها روستای صخره‌ای مسکونی جهان به‌حساب می‌آید. بهترین زمان برای بازدید از کندوان، اواسط بهار تا اواخر تابستان است. ائل گلی ائل گلی، یا پارک شاه‌ گلی، از معروف‌ترین و مهم‌ترین مراکز تفریحی شهرستان تبریز است. قدمت این مجموعه تفریحی که دارای ارزش تاریخی و گردشگری بالایی است، به دوره آق قویولونها می‌رسد. دریاچه ائل‌گلی، در ابتدا برای تامین آب مورد نیاز شهرستان تبریز احداث شد. به مرور در کنار این دریاچه بنای ائل گلی احداث شد و این مجموعه توسعه یافت. امروزه، هتل‌های متعدد، مراکز فروش زنجیره‌ای و پارک بازی کودکان در مجموعه ائل گلی وجود دارند که باعث شده‌اند مجموعه ائل‌گلی به یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های تبریز تبدیل شود. توصیه می‌کنم حتما در سفر به آذربایجان از این مجموعه زیبا دیدن کنید. جنگل‌های ارسباران اگر عاشق طبیعت و طبیعت‌گردی هستید و هرکجا که باشید دنبال جنگل و سرسبزی هستید، حتما باید از جنگل‌های بی‌نظیر ارسباران آذربایجان شرقی دیدن کنید. جنگل‌های ارسباران از معدود بازماندگان جنگل‌های هیرکانی است. از جنگل‌های ارسباران به عنوان موزه حیات وحش ایران هم یاد می‌شود. گونه‌های متنوع و کم‌یابی از حیوانات در این منطقه از آذربایجان شرقی زندگی می‌کنند. خرس قهوه‌ای، سیاه‌گوش، مرال، غزال، مار افعی، گراز و پلنگ از معروف‌ترین گونه‌های حیوانی هستند که ارسباران میزبان حیات آنها است. جنگل‌های ارسباران در تابستان بسیار خنک است و هوای دلچسبی دارد. بهترین زمان بازدید از این پوشش طبیعی استان آذربایجان شرقی تابستان است. پس اگر دوست دارید از گرما فرار کنید و به گوشه دنجی از ایران پناه ببرید، جنگل‌ ارسباران بهترین گزینه به‌حساب می‌آید. کاخ شهرداری تبریز یکی از زیباترین عمارت‌های شهرستان تبریز و جالب‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی، کاخ شهرداری است. این عمارت زیبا که درواقع مرکز انجام امور مربوط به شهرداری تبریز است، درست در مرکز این شهر واقع شده است. در کنار برج ساعتی که برای مردم تبریز جزو خاطره‌انگیزترین بناهای شهر است. کاخ شهرداری تبریز که حدودا ...

آخرین خبرها