رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
  • الأحد ۷ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Sunday 29 January

صریر: عباس زاده گفت: تاکنون هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های سرمایه گذاری در مجتمع مس سونگون جذب شده است.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «معبود عباس زاده» در جریان تور رسانه ای و نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای ۱۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مجتمع اظهار داشت: از این رقم ۱۰۸ هزار میلیارد تومان در قالب ۳۴ طرح مصوب شده و در حال اجراست. تاکنون هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های سرمایه گذاری در مجتمع مس سونگون جذب شده است.

مدیر مجتمع مس سونگون اضافه کرد: اکنون میزان تولید مس کاتد در مجتمع سونگون صفر و قرار است این رقم در پایان سال ۱۴۰۶ به ۴۰۰ هزار تن کاتد برسد؛ برای این منظور باید بار ورودی فعلی ۱۴ میلیون تنی معدن سونگون که منجر به تولید ۳۳۰ هزار تن کنسانتره می شود، به ۵۶ تا ۶۰ میلیون تن برسد. تحقق این مهم نیازمند افزایش ظرفیت تولید کنسانتره و نیز ۱۱۰ دستگاه ماشین آلات فعلی معدن به ۴۰۰ دستگاه است.

وی توضیح داد: ظرفیت هر یک از فازهای اول، دوم و سوم تغلیظ معدن مس سونگون در زمان حاضر هفت میلیون تن است و مجوز ۲۱ میلیون تن برای کارخانه چهارم با ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری را گرفته ایم. برنامه تولید مس کاتد در مجتمع مس سونگون ۱۰۰ هزار تن تعریف شده بود که اکنون به ۲۰۰ هزار تن افزایش داده ایم و فاز اول تولید آن ۲۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فاز دوم آن نیز به زودی به مناقصه می رود.

مدیر مجتمع مس سونگون بیان کرد: تولید ۴۰۰ هزار تنی مس کاتد در مجتمع مس سونگون به معنای صادرات شش میلیارد دلاری است، ضمن اینکه درآمد ۲۲ هزار میلیارد تومانی سالانه فعلی نیز به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد. قرار است کل مالیات مجتمع مس سونگون به آذربایجان شرقی بیای و مقدار آن ۲۵ درصد سود خالص مجتمع است که حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال می شود.

وی افزود: در طراحی توسعه مجتمع مس سونگون، تامین انرژی بسیار مهم، تحقق آن نیازمند ۴۰۰ مگاوات برق و تولید ان از توان استان خارج است. موزیر نیرو شرکت ملی صنایع مس ایران را مکلف به تولید یک هزار مگاوات برق کرده که ۴۰۰ مگاوات آن باید توسط محتمع مس سونگون محقق شود و از این رقم ۳۰۰ مگاوات در قالب نیروگاه خورشیدی است.

وی درباره فلسفه احداث آزمایشگاه جامع معدن و صنایع معدنی شمال غرب توسط مجتمع مس سونگون در شهرستان مرند نیز گفت: می خواستیم با دانشگاه های استان در زنجیره توسعه سونگون مشارکت کنیم و چون‌ ما قصد داشتیم آزمایشگاه احداث کنیم و توافق نامه ای نیز با دانشگاه تبریز در این زمینه از قبل داشتیم،گ و دانشگاه در مرند مکان و تجهیزات داشت، از آن برای احداث آزمایشگاه استفاده کردیم.

وی اضافه کرد: اگر می خواستیم این آزمایشگاه در ورزقان راه بیفتد ۲ سال طول می کشید؛ قرار نیست زنجیره ارزش مس در ورزقان محدود بماند، بلکه هدف ما توسعه کل استان است؛ اکنون بزرگ ترین‌معدن سنگ آهن آذربایجان شرقی در مرند واقع شده و متعلق به شرکت ملی مس ایران است.

مدیر مجتمع مس سونگون با بیان اینکه نمایندگان استان به طور متحد برای توسعه مس سونگون می کوشند، گفت: باید توسعه زنجیره ارزش در مجتمع اتفاق بیفتد تا بتوانیم از همه ظرفیت های استان استفاده‌کنیم و در همین راستام خواهیم ۳۰ شرکت در حوزه اکتشاف تأسیس کنیم، زیرا تاکنون یک شرکت استانی فعال در حوزه اکتشاف سونگون نداشتیم.

وی بیان کرد: مجتمع مس سونگون در حوزه عمل به مسوولیت های اجتماعی بیشترین هزینه را می کند و بیشترین تخریب را می بیند. در این راستا تاکنون یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساخت بزرگراه خواجه -ورزفان هزینه‌کرده ایم؛ این بزرگراه ژیو استراتژیک است که ایران را از بن بست خارج می کند و پیش بینی کل سرمایه گذاری آن برای ۸۰ کیلومتر در حد فاصل خواجه تا نوردوز ۲ هزار و پانصد تومان است.

عباس زاده توضیح داد: ساخت کمپ بین المللی ورزشی در ورزقان نیز از ۱۰ سال قبل مطرح بود که ما موفق شدیم یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن تعریف کنیم که از این رقم ۶۸۹ میلیارد تومان آن در سال نخست تخصیص می یابد.

وی ادامه داد: مجتمع مس سونگون در راستای عمل به مسوولیت های اجتماعی خود برای احداث سیستم فاضلاب شهرستان ورزقان ۲۰۰ میلیارد تومان و طرح آبرسانی به ۶۴ روستا نیز ۴۰ میلیارد تومان هزینه می کند.

وی از هزینه کرد ۷۵ میلیارد تومانی برای احداث پایگاه اطفای حریق جنگل های ارسباران به منظور پیشگیری از وقوع آتش سوزی در این ذخیره گاه طبیعی به عنوان یکی دیگر از مصادیق عمل مجتمع مس سونگون به مسوولیت های اجتماعی خود یاد کرد و گفت: ۳۵ میلیارد تومان از این رقم در مرحله اول اختصاص می یابد.

مدیر مجتمع مس سونگون یادآوری کرد: سفر استانی رییس جمهور به مجتمع مس سونگون ۱۴ مصوبه با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به دنبال داشت. طراحی ساختار هلدینگی شرکت ملی مس ایران یکی از مصوبات بود که از دل آن سه شرکت متولد می شوند.

وی گفت: استقلال شرکت مس آذربایجان بدین معناست که شرکت های استانی در زنجیره ارزش مجتمع مس سونگون مشارکت کنند و برای این منظور نیز به دنبال ایجاد ۳۰ شرکت در استان هستیم. در این راستا ۲۵ درصد حساب های بانکی مجتمع مس سونگون نیز اکنون در بانک های استان وصول می شود.

عباس زاده با اشاره به پایبندی این مجموعه به اصول توسعه پایدار در اجرای طرح های توسعه گفت: می توانستیم قرارداد کارخانه اسید سولفوریک را طوری ببندیم که ۵۰ میلیون یورو صرفه جویی داشته باشیم, اما با صرف ۲ هزار میلیارد تومان فناوری ۲۵ پی پی ام‌گوکرد را آورده ایم.

وی افزود: در راستای صیانت از محیط زیست ۴۰۰ هکتار هم‌ جنگل کاری را تعهد کرده ایم. وقتی معدنی مجوز می کیرد، تمام فرآیندهای قانونی را طی می کند و پیوست زیست محیطی دارد. تخریب جنگلی نداریم، اما مشکل دامپ مواد باطله را داریم که سعی داریم آن را نیز با آغاز به کار هیپ لیچینگ برطرف کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یلدا فرصتی برای با هم بودن

اسگندریان - تبریز - صریرنیوز: بشریت در طول تاریخ ، برای بقا به ارتباطات اجتماعی نیازمنداست وزیباترین لحظه ی زندگی هر آدمی با هم بودن وآرزوی هر خانواده ای دور هم بودن است چون زندگی با در کنار هم بودن هست که جریان دارد و این دورهمی هاست که به انسان امید زندگی میدهد و زیباترین لحظات در زندگی هر آدمی را به نمایش می گذارد ، کاش قدر این لحظات را بدانیم و از زندگی واز باهم بودن لذت ببریم،ما در عصر ارتباطات زندگی می کنیم هر چند انسان های نسل عصر ارتباطات در ظاهر پر ارتباط ودر جمع زندگی می کنند، اما در بطن امر هیچ ارتباط حقیقی بین آنان برقرار نشده وبایک دیوار شیشه ای به دور خوداحاطه شده و اسیر سلول انفرادی هستند که ناخواسته بنا شده است. ما در دورانِ بی‌سابقه‌ای از تنهایی زندگی می‌کنیم ، و " زندگی در عصر ما تمرین تنهایی شده"، همه تنهایند،.. تنهایی به عنوان یک درد اجتماعی در بین جوامع به یک اپیدمی تبدیل شده است مکانیسم روانشناختی آن به معنای هشدار دادن نسبت به انزوا و تحریک ما برای دنبال کردن پیوندهای اجتماعی است، ما جوهر انسانیت یعنی ارتباط و با هم بودن رادر این عصر از یادبرده‌ایم، بشر دیروز در روابط انسانی خویش هیچ گاه طعم تنهایی و فقدان محبت را نمی چشید، اماامروز بیش از تمام دوران ها، تنهایی در جمع را تجربه می کند وپیوندهای انسانی عمیقی که به زندگی معنا می‌داد، هر روز ضعیف‌تر از قبل می‌شوند. متاسفانه امروزه دغدغه‌ها و درگيري‌هاي مردم در جامعه افزايش پيدا کرده است به‌گونه‌اي که فرد ديگر حوصله يا زمان چنداني براي سپري‌کردن با اعضاي خانواده ندارد وباايجاد شکاف ميان‌نسلي عميق ميان والدين و فرزندان ، بسياري از جوانان حوصله وقت گذراندن با والدين و يا اقوام خود را ندارند. تغییر خانواده گسترده به هسته ای و کوچک شدن بُعد خانواده، به شکل اجتناب ناپذیری موجب کاهش دایره روابط اجتماعی انسان ها شده است ،بانبود سواد رسانه‌اي و همچنين عدم فرهنگ‌سازي‌هاي لازم شاهدکاهش دوام ارتباط میان اعضای خانواده وکاهش نقش خانواده در مقابل تاثيرپذيري بالا از شبکه‌هاي مجازي هستيم، چراکه به‌طور متوسط افراد در طول شبانه‌روز زمان زيادي از وقت خود را در شبکه‌هاي مجازي به‌سر مي‌برند که اين خود به‌يقين مي‌تواند پيامدهاي منفي بسياري را به‌دنبال داشته باشد، به‌گونه‌اي که درصدبالایی از انسان هادر کنار هم زندگي مي‌کنند اما کمتر همديگر را مي‌بينند، بيشتر توجه خود را به شبکه‌هاي اجتماعي، فضاي مجازي و تلفن همراه معطوف مي‌کنند. به گفته ماکس وبر ما جهان اطراف مان را می سازیم و به ناگاه این واقعیت عینی آنچنان برما تحمیل می شود که گویی قفس آهنینی است که ما خود را در آن گرفتار می بینیم، رشد تکنولوژی علیرغم مزایای فراوان مادی، در حوزه ارتباطات انسانی عقلانیتی صوری و خالی از محتوا را برایمان به ارمغان آورده است انسان‌ها خود را با وسائل ارتباطی سرگرم ساخته، از مسائل واقعی زندگی خانوادگی و اجتماعی‌شان غافل شده‌اند و بیشتر درون ...

آخرین خبرها