رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
  • الثلاثاء ۹ محرم ۱۴۴۶
  • 2024 Tuesday 16 July

صریر: بابایی گفت: با اجرای برنامه‌های تحول و طرح‌های نوین کتابداری و ترویج کتابخوانی، امروز تعداد اعضا را به ۱۶۲ هزار و ۱۰۸ نفر (۱۰۸ درصد رشد) افزایش دادیم.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز از تبریز، «اسد بابایی» در نشست خبری با اصحاب رسانه با گرامیداشت فرا رسیدن هفته کتاب اظهار داشت: امسال برنامه‌ های مختلفی به همین مناسبت پیش بیی شده که شامل عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان، بخشودگی جرائم دیرکرد کتاب‌ها، رونمایی کتاب، پویش های مردمی و … است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: کتابداران، سربازان گمنام جبهه‌ی فرهنگ هستند که نقش بزرگی در پیشرفت کتابخانه‌های عمومی دارند و با کمترین دریافتی بیشترین کار را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: ۱۶ ماه پیش، تعداد اعضای کتابخانه در استان ۷۸ هزار و ۲۲۳ نفر بوده که ما با اجرای برنامه‌های تحول و طرح‌های نوین کتابداری و ترویج کتابخوانی، امروز تعداد اعضا را به ۱۶۲ هزار و ۱۰۸ نفر (۱۰۸ درصد رشد) افزایش دادیم.

بابایی ادامه داد: از هفته‌ی کتاب سال ۱۴۰۰ تا هفته‌ی کتاب سال گذشته، آمار امانت کتاب در استان ۷۲۳ هزار و ۱۱۵ جلد بود اما از هفته‌ی کتاب سال گذشته تا امروز این آمار به یک میلیون و ۲۳۳ هزار ۸۰۱ جلد کتاب افزایش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: تعداد کتابخانه‌های استان در سال گذشته ۱۱۳ مورد بود که طی یک سال با افتتاح چهار کتابخانه این آمار به ۱۱۷ کتابخانه افزایش یافت.

بابایی گفت: یک کتابخانه‌ در خیابان مارالان تبریز، یک کتابخانه‌ی سیار در شبستر، کتابخانه‌ی سردار قاسم سلیمانی شهر سهند که مجهزترین کتابخانه‌ی شمالغرب کشور است و کتابخانه‌ی کریمی مراغه‌ای در مراغه از جمله کتابخانه‌های جدید استان است.

وی افزود: در زمینه‌ی نرم افزاری و سخت افزاری اهدای کتاب پیشرفت کرده‌ایم و طی یک هفته‌ اخیر، یک میلیارد و ۲۰۰ هزار تومان کتاب دانشگاهی خریده‌ایم. کتابخانه‌ یامچی مرند، کتابخانه‌ شهید رجایی عجب شیر، کتابخانه‌ شهید انتطاری هشترود و کتابخانه‌ مرکزی تبریز نیز طی سال اخیر بهسازی شده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی گفت: طی سال گذشته ۶۳۶۱ عنوان برنامه فرهنگی اجرا شده که با تلاش همکاران این تعداد تا سال جاری با ۶۱ درصد به ۱۰ هزار و ۲۲۳ عنوان رسیده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها