رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تبریز، گفت: با اجرای طرح توسعه ۶۰۰ هکتاری فضای سبز تبریز، شاهد افزایش سه و نیم متری سرانه فضای سبز این شهر خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، سیامک آسیایی، امروز در جریان تور رسانه‌ای بازدید از پروژه‌های فضای سبز شهرداری تبریز اظهار کرد: پروژه تملک باغات ضلع شمالی مجموعه تاریخی و گردشگری ائل‌گلی به مساحت پنج هکتار و اعتبار ۹ میلیارد تومان در دست اجرا بوده و نزدیک به چهار هکتار آن انجام شده است.

وی افزود: همزمان با پروژه تملک باغات ضلع شمالی ائل‌گلی، عملیات عمرانی و ساماندهی این محل برای الحاق به مجموعه اصلی در دست اجرا است.

آسیایی با اشاره به بهره‌برداری مجدد از مجموعه سورتمه‌سواری ائل باغی، خاطرنشان کرد: این مجموعه در سال ۹۰ احداث و پس از آن بنا به دلایلی فعالیت آن متوقف شده بود که در تلاش هستیم با تعمیر و استانداردسازی آن با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، تا پایان شهریور آماده بهره‌برداری شود.

وی اضافه کرد: مجموعه سورتمه‌سواری ائل باغی با ۲۰ کابین، ۸۴۰ متر طول دارد و آخرین مدل سورتمه در دنیا است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری  تبریز مجموعه تفرجگاهی آرپادره‌سی را متشکل از دو سایت ۶۷ و ۳۹۶ هکتاری معرفی و اعلام کرد: ۵۷ هکتار از سایت اول مجموعه تفرجگاهی آرپادره‌سی کاشت شده است و در سایت دوم به مساحت ۳۹۶ هکتار، ۶۰ هکتار کاشت انجام یافته است.

وی یادآور شد: برنامه شهرداری تبریز  توسعه ۱۵۰ هکتاری فضای سبز در سایت دوم آرپادره‌سی است که مجهز به وسایل بازی کودکان خواهد بود.

آسیایی ادامه داد: برای پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی ملی اقدام به کاشت نهال می‌کنیم و از ابتدای سال تا به امروز ۲۵ هکتار کاشت در آرپادره‌سی انجام شده است.

وی با اشاره به توسعه ۴۰ هکتاری فضای سبز در حاشیه‌ اتوبان شهید مهدی باکری نیز گفت: چاله‌کنی حاشیه‌های اتوبان شهید باکری در دو باند رفت و برگشت انجام یافته و با مساعد بودن شرایط آب و هوایی کاشت انجام خواهد گرفت.

وی افزود: این پروژه به طول ۱۵ کیلومتر در دست اجرا است که ۲۰ هزار اصله نهال در آن کاشت و با تکمیل  آن ۴۰ هکتار به مساحت فضای سبز شهر افزوده می‌شود.

وی با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی بدنه‌سازی اتوبان شهید کسایی، خاطرنشان کرد: بدنه‌سازی اتوبان شهید کسایی با اعتبار هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در امتداد این پروژه، قرارداد دیگری نیز به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای ترانشه سازی اتوبان کسایی منعقد شده است.

آسیایی با اشاره به مساحت ۶۰۰ هکتاری مجموعه عباس‌میرزا نیز گفت: این مجموعه در چهار سایت تعریف و ۲۱۰ هزار اصله نهال در آن کاشت شده است.

وی با اشاره به سیستم آبیاری پارک عباس‌میرزا، افزود: ۵۰ درصد از آبیاری پارک عباس میرزا توسط شبکه آبیاری و مابقی با تانکر و به صورت دستی انجام می‌گیرد و در این راستا برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت تعریف شده است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تبریز تأکید کرد: با اجرای طرح توسعه ۶۰۰ هکتاری فضای سبز تبریز، شاهد افزایش سه و نیم متری سرانه فضای سبز تبریز خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها