رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: مجیدی گفت: ۷ مرکز خدمات ناباروری در استان ارائه خدمات می‌دهند که با تمام این مراکز هم طرف قرارداد هستیم.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، وحید مجیدی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: خدمات بیمه سلامت در دورترین نقاط کشور ارائه می‌شود و از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش یک میلیون و ۸۰۰ هزر نفر کاملا رایگان بیمه شده‌اند که هیچ مبلغی پرداخت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب در چندسال گذشته توسعه دولت الکترونیک بوده است که خوشبختانه با اطلاع رسانی‌ خوب رسانه‌ها این طرح تقریبا بدون مشکل پیش رفته و سال گذشته ۱۰۰ موسسه درمانی نسخ را به صورت الکترونیکی ارسال کرده‌اند.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با اشاره به تفویض صندوق بیماری‌های خاص به بیمه سلامت گفت: هدف از این صندوق کاهش هزینه‌های بیماران خاص نزدیک به صفر است، ۱۰۷ گروه بیماری خاص در این صندوق قرار دارند که در این صندوق تا به امروز ۴۸ هزار نفر در این حوزه نشاندار شده‌اند.

وی ادامه داد: از آذر ماه سال گذشته که این صندوق به ما ابلاغ شده بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان در قالب خسارت متفرقه به این عزیزان پرداخت شده است.

مجیدی در خصوص حمایت از زوجین نابارور و جوانی جمعیت توضیح داد: تا به امروز سه هزار و ۳۰۲ نفر نشاندار شده‌ و توانسته‌اند از مزایای نازایی بهره مند شوند که بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان به این افراد برای خدمات بیمه‌ای مانند آی وی اف و… پرداخت شده است. ۷ مرکز خدمات ناباروری در استان ارائه خدمات می‌دهند که با تمام این مراکز هم طرف قرارداد هستیم.

وی ادامه داد: یکی از وظایف بیمه سلامت بیمه نمودن مادران باردار و کودکان متولد شده تا پنج سالگی است که در یک و نیم سال گذشته ۱۶ هزار و ۶۰۳ مادر باردار و بیش از ۱۴۴ هزار نفر از کودکان زیر پنج سال تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به رایگان شدن بیمه پنج دهک اول جمعیتی گفت: ۴۴۷ هزار نفری که اطلاعاتشان در سیستم وجود دارد، بدون هیچ هزینه‌ای و به صورت اتوماتیک بیمه آنها تمدید می‌شود. دهک شش هم با پرداخت ۲۰ درصد حق بیمه، دهک هفت با ۳۰ درصد، دهک هشت با ۴۰ درصد می‌توانند شامل بیمه سلامت شوند.

وی در خصوص تهیه داروی بیماران خاص مانند دیابتی‌ها عنوان کرد: اگر افراد تحت پوشش بیمه سلامت که بیماری مثل دیابت داشته و نشاندار نشده باشند نزدیک به ۳۰ درصد قیمت دارو را پرداخت می‌کنند اما اگر نشاندار شده باشند مبلغ بسیار کمتری را پرداخت می‌کنند.

مجیدی با بیان اینکه بالغ بر ۶۷۰ میلیارد تومان از معوقات موسسات را پرداخت کرده‌ایم، عنوان کرد: از لحاظ مطالبات روستایی، موسسات سرپایی و پزشکان خانواده بروز هستیم و در بحث بستری تا فروردین ماه ۱۴۰۲ معوقات را پرداخت کرده‌ایم و امیدواریم تا پایان مرداد یک ماه دیگر از معوقات بستری را پرداخت کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها