رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September
برای اولین بار در دانشگاه تبریز؛

رویداد یولتاپ برگزار شد

صریر: رویداد یولتاپ با هدف رفع دغدغه‌ها و سوالات دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای اولین بار در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش صریرنیوز به نقل از کمیته اطلاع رسانی یولتاپ، رویداد یولتاپ برای اولین بار در دانشگاه تبریز، جهت فراهم کردن زمینه‌ای برای پاسخ دادن به سوالات دانشجویان و طراحی مسیر آینده شغلی آنها به همت شرکت شتاب‌دهنده میزبان در مرکز رشد و فناوری دانشگاه تبریز از تاریخ ۹ مرداد ماه الی ۱۶ مرداد ماه برگزار شد.
در این رویداد حدود ۱۳۰ دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاه‌های مختلف استان آذربایجان شرقی حضور داشتند و پس از استفاده از ارائه اساتید بنام کشور و استان، سوالات و دغدغه‌های خود را در جلسات پرسش و پاسخ با اساتید در میان گذاشتند که اخیرا با توجه به ترویج و القاسازی ناامیدی نسبت به آینده شغلی جوانان، برگزاری این جلسات پرسش و پاسخ مورد توجه دانشجویان و شرکت کنندگان رویداد قرار گرفت.
گفتنی است، رویداد یولتاپ در سه بخش کلاس‌ها و ارائه‌های تخصصی اساتید همچنین بازدید و برگزاری رقابت بین شرکت کنندگان طراحی شده که بخش اول این رویداد شامل چهار روز که محتوای روز اول با ارائه روح اله متفکر آزاد، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، محمد فروغی اصل، مدیرعامل شرکت هواکار برای بخش روایت پیشرفت و محمد ابراهیم دهدشتی، مدیرعامل شتابدهنده فن آسا پلاس، برگزار شد.
دومین روز از این رویداد با محتوای ارائه نیما بهشتی زاده دکتری تخصصی مهدسی بافت دانشگاه تهران، یونس پایدار اکبرپور، رئیس کمسیون صنعت اتاق بازرگانی تبریز، سلطانی برای بخش اقتصاد دیجیتال برگزار همچنین محتوای روز سوم از رویداد یولتاپ نیز شامل ارائه علیرضا حمزه‌ای، مدیر دفتر استعدادیابی ایران، عبدالله لوشابی، مدیر بیش از ۱۵ طرح تحقیقاتی و امیر کیومرثی، هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند، بود.
بخش اول رویداد یولتاپ در چهارمین روز از برگزاری با ارائه جعفر صبحی، مدیرعامل صنایع صبح پارلار آسیا و واحد برتر کشوری، رضا حاتمی، رئیس هیئت مدیره پژوهشکده فناوری‌های راهبردی شهید رضایی، احمد ظروفی دکتری مهندسی فوتونیک دانشگاه تبریز و مرتضی اسدزاده، عضو دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، به پایان رسیده و مورد توجه دانشجویان و شرکت کنندگان رویداد قرار گرفت.
این گزارش می‌افزاید، بخش‌های بعدی رویداد یولتاپ که شامل بخش بازدید شرکت کنندگان از صنایع و کارخانه‌جات مطرح استان و برگزاری رقابتی جذاب بین این شرکت کنندگان در روزهای بعدی رویداد انجام شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها