رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
  • الأحد ۷ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Sunday 29 January

صریر: ماه‌های باقیمانده سال برای اتاق تبریز همانند خردادماه ۱۴۰۱ خواهد بود، همانند خرداد پر رویداد اتاق، اما کیفی‌تر.

به گزارش صریرنیوز از تبریز، اتاق بازرگانی تبریز ۱۱۲ ساله است. یعنی چرخ این نهاد بیش از یک قرن است که می‌چرخد. نام‌ها آمده‌اند و رفته‌اند ولیکن چراغش تابنده است. این یک معنای ساده دارد جایگاه‌ها رفتنی هستند اما اتاق نه. نام نیک تنها چیزی است که باقی می‌ماند.
لذا انچه مهم است ردپایی است که می‌توانیم در این دوره محدود به‌ جای بگذاریم. لذا در این مدت مهمترین هدف خود که همانا داشتن «اتاقی برای همه» خواهد بود را دنبال خواهیم کرد و در همین راستا شفافیت حداکثری اقتضا می‌کند گزارشی از آنچه در پارلمان بخش خصوصی استان در حال روی دادن است و در آینده روی خواهد داد را با جامعه اقتصادی استان در میان بگذاریم:

ماه‌های باقیمانده سال برای اتاق تبریز همانند خردادماه ۱۴۰۱ خواهد بود، همانند خرداد پر رویداد اتاق، اما کیفی‌تر.
اتفاقات این ماه را در چند بخش تقسیم بندی می‌کنیم:

۱) تمرکز بر جلسات مداوم، با هدفگذاری مشخصِ کارشناسی با مسئولین سه قوه در استان. اقتصاد کشور حال خوبی ندارد، قوانین خلق‌الساعه تبدیل به چیزی بالاتر از معضل شده، تامین سرمایه در گردش، مدیریت مصرف انرژی و مشکلات زیرساختی و…. باعث شد با دعوت از رئیس محترم بانک مرکزی و وزیر محترم صمت مشکلات بخش خصوصی را پیگیر باشیم. تامین سرمایه در گردش ۴۰ همتی(۴۰ هزار میلیارد) علاوه بر بودجه استانی، استقلال مس سونگون جهت سوق گردش مالی این مجموعه به استان و افزایش سهم سپرده و اعتبارات استان، حل مشکل تامین انرژی در کوتاه مدت از طریق تفاهم دوجانبه نیروگاه‌های تولید برق کم‌مقیاس با واحدهای پرمصرف و پیگیری مشکلات سرمایه‌گذاری این نیروگاهها، پیگیری معضلات حاصل از قانون جدید قاچاق کالا و ارز، پیگیری پروژه خروج خط ریلی جلفا از بن‌بست، کمک به کاهش تبعات حاصل از جراحی اقتصادی دولت، پیگیری از مراجع ذی‌ربط در بحث ناعدالتی در توزیع انرژی گاز در استان، مسئولیت اجتماعی در قبال دریاچه ارومیه، راه‌اندازی کمیته تدوین سند تحول صنعت-هنر فرش دستباف، راه‌اندازی کمیته تدوین راهبرد کنسرسیوم‌های صادراتی مطابق با مدلunido و فرصت‌ها و تهدیدهای ان، کمک‌های راهبردی در راه‌اندازی معادن راکد با پیوست زیست‌محیطی و…

۲) با توجه به کاهش پاندمی کرونا، اتاق بازرگانی تبریز یکی دیگر از اهداف خود، یعنی کمک به توسعه صادرات غیرنفتی استان را به شکل جدی‌تر در قالب هیئت‌های تجاری، نمایشگاهی و گفت‌گوهای B2B از تیرماه تا آذرماه در حال پیگیری و برنامه‌ریزی است. فارغ از شعارهای معمول و غیر اجرایی در شرایط فعلی برنامه‌ریزی برای کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، قزاقستان، عراق و پاکستان سوریه، اوکراین و روسیه و گرجستان در حال انجام است.
خردادماه سالجاری نیز با سفرای ایتالیا، اتریش و استرالیا در محل اتاق دیدارهای رسمی انجام شد و نسبت به اقداماتِ قابل اجرا، پیگیریها در حال انجام است.

۳) در عرصه صدور کارت عضویت و بازرگانی، با توجه به نص قانون و اجازه‌ی تایید شاخص‌های اهلیت به اتاق بازرگانی، همانطوریکه مستحضرید تقریبا کلیت مراحل از طریق سامانه وزارت صمت و اتاق ایران انجام و صرفاً مرحله پیش از صدور در اتاق تبریز انجام شده است. میانگین صدور، تمدید کارت عضویت و بازرگانی ماهانه، طی یکسال گذشته که بنده رصد کردم ثابت بوده و علیرغم ناخوشایندی بعضی افراد متقاضی سخت‌گیری جدی در تایید اهلیت توسط مدیریت اتاق انجام می‌شود‌، هر چند بعضا فضاسازی‌هایی در این ارتباط انجام می‌شود هیچ‌گونه سهل‌گیری از سمت اتاق انجام نشده و به نظر بنده این سیاست به پیشگیری هرچه بیشتر تعلیق و تخلف کارت منجر خواهد شد. در ارتباط با کارت‌های صادره در سالجاری هم عزیزان می‌دانند که کارت‌های صادره اجازه شرکت در انتخابات سالجاری را ندارند.

۴) شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت استانی، به عنوان یک بال و کمیسیون‌های مشورتی و تشکل‌ها به عنوان بال دیگر طی خردادماه به شکل جدی‌تری کنار یکدیگر قرار گرفتند. خروجی مباحث کمیسیون‌ها و تشکل‌ها طی این ماه در جلسه شورای گفت‌وگوی تیرماه خود را نشان خواهند. از همکاری استاندار محترم و علی‌الخصوص تیم اقتصادی استانداری با مدیریت جناب اقای دکتر کلامی که مجدانه پیگیر و همراه هستند سپاسگزاریم. در این حوزه پیگیری در اجرای مصوبات در دبیرخانه مستقر در اتاق از گرفتن مصوبه مهم‌تر خواهد بود.

۵) اتاق محل گردش آزاد اطلاعات اقتصادی است. اتاق خانه‌ی همه‌ی اصحاب رسانه است، حتی آنهایی که چشم دیدنمان را ندارند. این‌را اصحاب محترم رسانه خود بهتر می‌دانند نگاه تیم اجرایی اتاق نگاه خط‌کشی شده نخواهد بود. تحمل نقد، اصلی صفر و یکی است و به مفهوم ساده «یا هست و یا نیست»، سعی ما حرکت در مسیر تحمل نقد خواهد بود. کیفیت تولید محتوا از تیرماه قطعاً رشد خواهد کرد.

۶) فضای اقتصادی استان طی هشت سال گذشته به شدت دوقطبی شد، افرادی مثل بنده هم با اشتباهات خود بر طبل آن کوبیدند، خود بنده چهارسال پیش به اشتباه بودن این مسیر پی بردم و پایان خوشی را برای این فضا متصور نبودم. در مدت حضور ۱۵ ماهه در اتاق به سهم خود تلاش کردم هم‌افزایی را بتوانیم بیش از پیش کنیم. با روندی که در اتاق شکل گرفته، هر چند کار سختی در پیش داریم ولیکن خیلی خیلی به اصلاح این روند امیدواریم، اقدامات مشترک تشکل‌های اقتصادی استان طی یک ماه اخیر نویدبخش اقدامات هم‌افزاست. کشتی که در ان نشستیم را سوراخ نخواهیم کرد چرا که تبعات ان دامن پارلمان بخش خصوصی را خواهد گرفت.

نکته پایانی اینکه ما هیزم آتش اختلافات نخواهیم بود، به فضاسازی‌ها بی‌توجه خواهیم بود، مخالفین به ما انرژی بیشتری برای کار می‌دهند،دست آنها را هم می‌بوسیم. آنچه ما از آن ضربه می‌بینیم عدم اتحاد است‌. کادر زحمتکش اجرایی اتاق هم با انرژی خوب خود در کمک به این فضا نقش مهم خود را داشته و دارند.

یادی هم می‌کنیم از تمام عزیزان اجرایی که در اتاق پیش از ما زحمت کشیدند:
آقایان سائلی، برجسته‌باف، فرویزی، فلاح، شکوهی و قهرمانی
و مرحوم نوبری عزیز که سالها در اتاق بازرگانی تبریز زحمت کشیدند.

جعفر محرم‌پور
دبیر اتاق بازرگانی تبریز

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یلدا فرصتی برای با هم بودن

اسگندریان - تبریز - صریرنیوز: بشریت در طول تاریخ ، برای بقا به ارتباطات اجتماعی نیازمنداست وزیباترین لحظه ی زندگی هر آدمی با هم بودن وآرزوی هر خانواده ای دور هم بودن است چون زندگی با در کنار هم بودن هست که جریان دارد و این دورهمی هاست که به انسان امید زندگی میدهد و زیباترین لحظات در زندگی هر آدمی را به نمایش می گذارد ، کاش قدر این لحظات را بدانیم و از زندگی واز باهم بودن لذت ببریم،ما در عصر ارتباطات زندگی می کنیم هر چند انسان های نسل عصر ارتباطات در ظاهر پر ارتباط ودر جمع زندگی می کنند، اما در بطن امر هیچ ارتباط حقیقی بین آنان برقرار نشده وبایک دیوار شیشه ای به دور خوداحاطه شده و اسیر سلول انفرادی هستند که ناخواسته بنا شده است. ما در دورانِ بی‌سابقه‌ای از تنهایی زندگی می‌کنیم ، و " زندگی در عصر ما تمرین تنهایی شده"، همه تنهایند،.. تنهایی به عنوان یک درد اجتماعی در بین جوامع به یک اپیدمی تبدیل شده است مکانیسم روانشناختی آن به معنای هشدار دادن نسبت به انزوا و تحریک ما برای دنبال کردن پیوندهای اجتماعی است، ما جوهر انسانیت یعنی ارتباط و با هم بودن رادر این عصر از یادبرده‌ایم، بشر دیروز در روابط انسانی خویش هیچ گاه طعم تنهایی و فقدان محبت را نمی چشید، اماامروز بیش از تمام دوران ها، تنهایی در جمع را تجربه می کند وپیوندهای انسانی عمیقی که به زندگی معنا می‌داد، هر روز ضعیف‌تر از قبل می‌شوند. متاسفانه امروزه دغدغه‌ها و درگيري‌هاي مردم در جامعه افزايش پيدا کرده است به‌گونه‌اي که فرد ديگر حوصله يا زمان چنداني براي سپري‌کردن با اعضاي خانواده ندارد وباايجاد شکاف ميان‌نسلي عميق ميان والدين و فرزندان ، بسياري از جوانان حوصله وقت گذراندن با والدين و يا اقوام خود را ندارند. تغییر خانواده گسترده به هسته ای و کوچک شدن بُعد خانواده، به شکل اجتناب ناپذیری موجب کاهش دایره روابط اجتماعی انسان ها شده است ،بانبود سواد رسانه‌اي و همچنين عدم فرهنگ‌سازي‌هاي لازم شاهدکاهش دوام ارتباط میان اعضای خانواده وکاهش نقش خانواده در مقابل تاثيرپذيري بالا از شبکه‌هاي مجازي هستيم، چراکه به‌طور متوسط افراد در طول شبانه‌روز زمان زيادي از وقت خود را در شبکه‌هاي مجازي به‌سر مي‌برند که اين خود به‌يقين مي‌تواند پيامدهاي منفي بسياري را به‌دنبال داشته باشد، به‌گونه‌اي که درصدبالایی از انسان هادر کنار هم زندگي مي‌کنند اما کمتر همديگر را مي‌بينند، بيشتر توجه خود را به شبکه‌هاي اجتماعي، فضاي مجازي و تلفن همراه معطوف مي‌کنند. به گفته ماکس وبر ما جهان اطراف مان را می سازیم و به ناگاه این واقعیت عینی آنچنان برما تحمیل می شود که گویی قفس آهنینی است که ما خود را در آن گرفتار می بینیم، رشد تکنولوژی علیرغم مزایای فراوان مادی، در حوزه ارتباطات انسانی عقلانیتی صوری و خالی از محتوا را برایمان به ارمغان آورده است انسان‌ها خود را با وسائل ارتباطی سرگرم ساخته، از مسائل واقعی زندگی خانوادگی و اجتماعی‌شان غافل شده‌اند و بیشتر درون ...

آخرین خبرها