رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
  • الثلاثاء ۹ محرم ۱۴۴۶
  • 2024 Tuesday 16 July

صریر: رئیس اتاق تبریز اظهار داشت: اتاق تبریز مصمم به بهره‌مندی از توان و ظرفیت‌های نخبگان و استارت‌آپ‌ها برای افزایش تولید و صادرات است و مرکز شتاب تبریز با هدف حمایت از ایده‌ها در این مسیر شکل گرفته است و به‌زودی وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، یونس ژائله، رئیس اتاق بازرگانی تبریز در نشست خبری با اصحاب رسانه بر ضرورت مصرف منابع استان آذربایجان‌شرقی برای منافع استان تأکید کرد و با انتقاد از شرایط موجود و خروج عایدی و منافعِ منابع استان گفت: منابع استان باید صرف استان شود. اگر تمام منابع و نیروها حول محور اقتصاد متمرکز شود نتایج خوبی خواهیم گرفت.

ژائله اظهار داشت: تبریز همواره محور اقتصاد کشور بوده است و اتاق تبریز خوشبختانه توانسته است گام‌های مؤثری برای ارتقاء جایگاه تبریز در اقتصاد کشور بردارد، هرچند شرایط فعلی مورد رضایت نیست ولی در تلاش هستیم تا مشکلات موجود را به حداقل رسانده و سهم صادرات استان را در سال آینده افزایش دهیم.

وی ادامه داد: اقدامات درخور و قابل تأملی در اتاق انجام شده و به‌زودی شاهد خبرهای خوب و رشد بخش صنعت استان خواهیم بود.

رئیس اتاق تبریز بر توسعه مدیریت جهادی در استان به ‌عنوان راهکاری برای برون‌رفت از شرایط فعلی تأکید و ابراز امیدواری کرد: دولت با اعتماد به بخش خصوصی و واگذاری مسئولیت‌ها و بومی‌سازی اقتصاد و تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی، سبب شکوفایی اقتصاد کشور شود.

یونس ژائله تداوم شرایط موجود را زمینه‌ساز افزایش معضلات و مشکلات بخش اقتصاد دانست و با بیان اینکه حل ریشه‌ای بسیاری از مشکلات موجود، خارج از توان استان و منحصر به سیاست‌گذاری‌های کلان است، اظهار داشت: امیدواریم تصمیمات عاقلانه دولت سبب کاهش چالش‌ها و زمینه‌ای برای ممانعت از ایجاد مشکلات جدید باشد.

وی تنها راه عبور از بحران و نجات اقتصاد کشور را تولید ثروت دانست و افزود: در بحث تولید ثروت دچار مشکل شده‌ایم و این امر جامعه را دچار تنش کرده است.

رئیس اتاق تبریز افزود: مشکلات عدیده بخش تولید کشور نتیجه سال‌ها مدیریت بد در بخش دولتی بوده است، از سامانه‌بازی‌ها بگیرید تا وجود عده‌ای که به‌جد در تلاشند تا مجموعه‌های دلسوز و فعال را نابود کنند.

وی بر همراهی و همدلی بخش رسانه و تشکل‌های مردم نهاد و بخش صنعت برای حل این مشکلات تأکید کرد و ادامه داد: باید برای نیل به این هدف مسائل شخصی را کنار بگذاریم و فارغ از هرگونه نگاه مغرضانه‌ای، سبب امیدآفرینی در جامعه شویم. جامعه ایران با کمک مردم می‌تواند بحران‌های اقتصادی که نتیجه تحریم‌های ظالمانه است را پشت سر بگذارد.

رئیس اتاق تبریز اظهار داشت: اتاق تبریز مصمم به بهره‌مندی از توان و ظرفیت‌های نخبگان و استارت‌آپ‌ها برای افزایش تولید و صادرات است و مرکز شتاب تبریز با هدف حمایت از ایده‌ها در این مسیر شکل گرفته است و به‌زودی وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

یونس ژائله با اشاره به توافق‌های صورت گرفته با مراکز علمی و مهارتی استان با هدف ارتقا مهارت‌ها و تربیت نیروی متخصص برای بخش صنعت و تولید، ادامه داد: استان در شرایط فعلی به‌شدت نیازمند نیروی متخصص است.

وی خاطرنشان کرد: اتاق تبریز با نگاهی جدی به احیاء مسئولیت‌های اجتماعی خود تلاش دارد تا بر توسعه اشتغال‌زایی به‌عنوان راهکاری مؤثر برای تولید ثروت و کاهش فقر متمرکز شود.

ژائله با اشاره به تنوع موجود در سبد صادراتی ایران، آن را نقطه قوتی برای کاهش آسیب به بخش صادرات دانست و گفت: خوشبختانه شاهد افزایش در تنوع سبد صادراتی و استقبال از کالاهای ایرانی هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز از تلاش‌های جدی برای افزایش نقش مؤثر آذربایجان در حوزه صادرات خبر داد و بر نقش افزایش تعامل با دنیا برای تحقق این هدف تأکید کرد.

وی با اشاره به توسعه کریدورهای تجاری همانند جلفا _ نخجوان گفت: امیدواریم با این اتفاق خوب حجم ترافیک کاری مرز بازرگان کاهش یافته و شرایط برای فعالیت تجار تسهیل شود.

وی در پاسخ به سؤالی مربوط به کارت‌های بازرگانی که به‌عنوان کارت یکبار مصرف و اعتباری شناخته می‌شود، گفت: مسئله کارت‌های بازرگانی از دغدغه‌های جدی اتاق تبریز است و سختگیری‌های لازم در این حوزه در دستور کار قرار دارد، چرا که معتقدیم اهلیت برای فعالان اقتصادی بسیار مهم است و این قانون باید توسط وزارت صمت اصلاح شود.

کمبود نیروی کار متخصص در استان

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه واحدهای صنعتی استان با کمبود نیروی کار روبرو هستند، ادامه داد: با وجود کمبود نیروی متخصص، شاهد استقبال کم از سوی هم‌استانی‌ها هستیم و دور از انتظار نیست که در آینده شاهد ورود نیروی کار از سایر شهرها و استان‌ها به مراکز صنعتی و تولیدی باشیم.

یونس ژائله گفت: بخش عمده صنعت استان آذربایجان‌شرقی متعلق به بخش خصوصی است که نشانگر اهمیت جایگاه تولید و صنعت در استان ما است و در این بین هدف اتاق تبریز ارتقاء جایگاه صنعت استان و قرارگیری این استان در سطح بین‌المللی است.

همچنین مسعود بنابیان، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی تبریز از چند نرخی بودن ارز انتقاد کرد و آن را سرمنشاء فساد عنوان کرد و در پاسخ به انتقاد از صدور کارت‌های بازرگانی موقت اظهار کرد: اتاق تبریز نقشی در صدور کارت‌های بازرگانی ندارد و متولی این امر وزارت صمت است و اتاق فقط مجری تصمیمات و قوانین مرکز توسعه‌ی تجارت و وزارت صمت است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر کارت بازرگانی یک بار مصرف نداریم، بلکه کارت‌هایی با اعتبار یک‌ساله برای تجار و پنج‌ساله برای بخش‌های تولیدی داده می‌شود، با این حال بی‌شک متضرر اصلی کارت‌هایی با مفهوم یک‌بار مصرف یا به عبارت بهتر بدون اهلیت تجاری، بخش خصوصی واقعی و شفاف است.

نایب‌رئیس اتاق تبریز گفت: ما به‌عنوان بخش خصوصی سال‌هاست که فریاد می‌زنیم که باید ارز تک‌نرخی باشد، اما متأسفانه تصمیم‌گیرندگان کلان در ارز، انگیزه‌ای برای حل این مشکل ندارند.

وی با اذعان بر اینکه فرار سرمایه‌ها و نخبگان اقتصادی نیز به خاطر همین تصمیمات کلان غلط است که اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: تمام تصمیماتی که توسط دولت گرفته می‌شود تنها مسکن‌های موقت برای بحران‌های مقطعی است و مشکلات این‌چنینی باید در رده‌های بالا حل شوند.

بخش خصوصی، موافق افزایش حقوق کارگران

رضا جعفری؛ عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی تبریز در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص موافقت بخش خصوصی با افزایش حقوق کارگران اظهار داشت: هر کسب‌وکاری خصوصاً صنعت از سه جزء یعنی کارفرما، همکاران کارگر و تکنولوژی تشکیل شده است و طبیعتاً بخش خصوصی به‌ویژه بخش خصوصی آذربایجان‌شرقی علاقه‌مند است همکاران به نسبت تورم حقوق دریافت کرده و با کمترین دغدغه کار کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دولتی و خصولتی بزرگترین کارفرما در کشور هستند و هرگونه افزایش حقوق بر آن‌ها تأثیر زیادی دارد چون مدیریت آن‌ها خصولتی است اما بخش خصوصی استان ما علاقه‌مند است فرزندان ما هماهنگ با تورم، درآمد داشته باشند.

عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی تبریز تصریح کرد: وقتی حقوق متناسب با تورم پرداخت نمی‌شود یک بی‌نظمی به وجود می‌آید که یکی براساس توان حقوق بیشتری پرداخت می‌کند و دیگری کمتر!

وی ادامه داد: امیدواریم کمیته دستمزد شورای عالی کار، عددی را تعیین کند که با تورم حداکثر همخوانی را داشته باشد.

جعفری در پاسخ به سؤالی درباره مطالبه اتاق از دولت در خصوص عضویت در پیمان FATF عنوان کرد: در خصوص FATF در جلسه با مدیرکل بانک مرکزی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد و دارایی به این موضوع اعتراض کردیم و در بیست و هفتمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی نیز مقاله‌ای ارائه شد که این موضوع در آن مطرح شده بود.

وی ادامه داد: ما مطالب زیادی را مطرح می‌کنیم اما شاید بسیاری از آن رسانه‌ای نشود. اقتصاد سیاست زده ما باعث این وضعیت شده است اما ما با تمام توان کار می‌کنیم و مشکلات را هم با مسئولان کشوری مطرح می‌کنیم.

جعفری در پاسخ به این سؤال که با مسدود شدن پرداخت تسهیلات، صنایع چه مشکلاتی را تجربه می‌کنند، توضیح داد: دولت در ادامه سیاست انقباضی و ناترازی بانک‌ها جلوی تسهیلات را گرفته است که همین مسئله باعث محدودیت شده است در حالیکه سرمایه در گردش مانند خون در رگ‌های صنعت است و این باعث افزایش قیمت تمام شده می‌شود.

جعفر محرم‌پور؛ دبیر اتاق بازرگانی تبریز در این نشست ضمن ارائه گزارش عملکرد ۱۱ ماهه اتاق تبریز گفت: برای نخستین بار در تاریخ اتاق تبریز، مرکز پژوهش‌های این اتاق از تیرماه سال جاری با تدوین و تصویب اساسنامه و ایجاد شورای راهبردی به طور رسمی آغاز به کار کرد و طی این مدت ۹ گزارش کارشناسی شده در مورد مسایل کلان و چالش های اقتصاد و تجارت تهیه کرده و به مراجع مربوطه منعکس کرده است.

محرم‌پور به ایجاد مرکز همیاری اجتماعی از تیرماه سال جاری در راستای انجام مسئولیت اجتماعی اشاره و اظهار کرد: سالهاست که از اتاق تبریز به عنوان نخستین اتاق تجارت یاد می‌کنیم ولی مستندات آن به طور سیستماتیک وجود نداشت. در این راستا، طرح پژوهش تاریخ اقتصادی منطقه آذربایجان را به صورت مدون آغاز کردیم و تاکنون ۲۸هزار سند در سطح استان جمع‌آوری، اسکن و طبقه‌بندی شده است و از سال آتی در سامانه مخصوص به خود بارگذاری خواهد شد. طبق این اسناد، اتاق تبریز به روایتی در سال ۱۲۶۷ و به روایتی دیگر در سال ۱۲۳۰ شکل گرفته است؛ یعنی ۷۷ سال پیش از مصوب شدن فعالیت اتاق‌های بازرگانی در سراسر کشور؛ بدین‌ترتیب خواهیم توانست به شکل سیستماتیک منبعی برای اولین بودن اتاق تبریز ارائه کنیم.

وی افزود: یکی از اصلی‌ترین وظایف اتاق بازرگانی تبریز کمک به توسعه‌ی صادرات است و در این زمینه در یک سال گذشته فعالیت‌های اتاق نشان داد که قرار گرفتن دیپلماسی و اقتصاد در کنار یکدیگر چه اثرات مثبتی خواهند داشت.

محرم‌پور تأکید کرد: در این راستا ما شاهد رشد ۲۸ درصدی صادرات به ارمنستان و رشد ۸۴ درصدی صادرات به روسیه بودیم و همچنین صدور کارنه‌تیر از رشد ۸ درصدی برخوردار بوده است.

دبیر اتاق تبریز همچنین به فعالیت کمیسیون‌های تخصصی اشاره کرد و گفت: در یک سال گذشته ۹۴۱۲ نفر ساعت کار کارشناسی طی ۱۰۸ جلسه در کمیسیون‌های تخصصی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف از جمله شورای گفتگو، کارنه تیر، آموزش و کمیسیون‌ها اتاق تبریز در جایگاه برتر بین اتاق‌های کشور قرار دارد، افزود: رشد برگزاری رویدادهایی طی یک سال اخیر اتاق به عدد ۴۰۰ در ۱۱ ماه نخست سال ۱۴۰۲ رسیده است و این امر اتاق را در سیر افزایش سرمایه اجتماعی این نهاد مدنی قرار داده است.

جعفر محرم‌پور در پایان گفت: در یک یا دو سال گذشته آنچه اتفاق افتاد این بود که اتاق تبریز نقش تاریخی خود را در اتاق ایران ایفا کرد و آقای صمد حسن‌زاده به‌عنوان رئیس اتاق ایران انتخاب شد و این اتفاقات جز با همدلی هیئت نمایندگان اتاق، مسئولان اقتصادی و همراهی اصحاب رسانه استان اتفاق نمی‌افتاد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها