رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲
  • الخميس ۱۲ شعبان ۱۴۴۵
  • 2024 Thursday 22 February

صریر: رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان شرقی از راه اندازی و آغاز فعالیت دهکده فناوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی استان در سعیدآباد تبریز در یکسال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، احمد بایبوردی در نشست خبری با اصحاب رسانه از راه اندازی و آغاز فعالیت دهکده فناوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی استان در سعیدآباد تبریز در یک سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: در این دهکده که برای اولین بار در آذربایجان شرقی اجرا می شود بیش از ۴۵ شرکت مجوز فعالیت گرفته و تاکنون برای ۲۵ نفر نیز اشتغال زایی شده است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان شرقی، زمینه فعالیت این شرکت ها را، بیشتر در زمینه های: سنتز زنبور عسل پرتولید و بومی سازی آن، تولید کودهای غنی شده، تولید ایزومالتوز(قند ویژه بیماران دیابتی) خوراک دام، شتاب دهنده های تخصصی و تجاری سازی محصولات و … دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یک دست نبودن نوع درختان باغات سنتی و عدم رعایت اصل کاشت «محصول واحد» سبب ناهماهنگی در استفاده از کود و سموم و آبیاری شده و مدیریت باغات را دچار خلل می کند. نتیجه این مدیریت آشفته، کاهش تولید محصولات باغی است.

دکتر بایبوردی، به تاثیر زیانبار تحریم های اقتصادی بر وضعیت کشاورزی و باغداری ما اشاره کرد و گفت: به خاطر تحریم های ناعادلانه، واردات سموم موثر و به روز دچار وقفه شده و در نتیجه کشاورزان و باغداران برای از بین بردن آفات، به چای یک بار استفاده از سموم، در چندین مرحله از این سموم تاریخ گذشته و غیرموثر استفاده کردند که در نتیجه سبب تلف شدن پرندگانی شدند که به صورت بیولوژیک کرم خراط درختان را از بین می بردند و تعادل زیستی ایجاد می کردند. اما به مرور زمان، کرم خراط به شدت در سطح مزارع و باغات ما شیوع پیدا کرد و با خوردن درون شاخه ها، سبب شکستگی سریع شاخه ها شدند.

وی از موضوع تاسف باری در همین رابطه خبر داد و گفت: تحقیقات نشان می دهد که به دلیل ازدیاد بی رویه کرم خراط و پوسیدگی شاخه های درختان گردو در شهرستان های اسکو و آذرشهر، در طی سال های اخیر آمار سقوط از درختان به شدت افزایش یافته است.

بایبوردی از تولید ارقام جدید در حوزه کشاورزی خبر داد و گفت: تولید بذر دو رقم یونجه جدید به نام های «آذر» و «منیر» که مقاوم به سرما و خشکی هستند در مرکز ملکان در آستانه تولید انبوه است.

وی عدم فعالیت شرکتهای تخصصی بخش خصوصی تولید بذر در استان را مهمترین ضعف حوزه کشاورزی ما دانست و افزود: این در حالی است که مثلا در کشور ترکیه بیش از ۳۴ شرکت خصوصی در این زمینه فعال هستند.

بایبوردی از تولید هشت رقم جدید زردآلو برای اولین بار در کشور در مرکز تحقیقات سهند خبر داد و گفت: ارقام شانلی، جلیل، پارسی، آتا، آذر، زرین، مجلسی و نیکا ارقامی هستند که بعد از حدود ۲۰ تا ۲۵ سال کار مداوم تحقیقاتی ثبت ملی شده اند. این ارقام متحمل به شوری، آفات و بیماری ها بوده و در شهرستان های جلفا، شبستر و مرند در حال توسعه و کشت هستند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه بخش خصوصی باید از مراکز تحقیقاتی حمایت کند افزود: در همه جای جهان بخش خصوصی سفارش انجام تحقیقات کشاورزی را به مراکز تحقیقاتی ارائه می دهد در حالی که در کشور ما میان محقق و کشاورز فاصله ی زیادی افتاده است.

بایبوردی تصریح کرد: امروز در تمام کشورهای جهان ۷۰ درصد تحقیقات این حوزه را بخش خصوصی انجام می دهد و دولت ها تنها ۳۰ درصد در حد تامین منابع مالی مشارکت دارند این در حالی است که این وضع در کشور کاملا پیچیده و نامناسب است.

وی اتصال این دو حلقه را جزو مسئولیت های مراکز ترویج کشاورزی دانست و گفت: متاسفانه مقاله محوری، به دغدغه اصلی مراکز علمی و تحقیقاتی و هیات های علمی ما تبدیل شده است. نباید انتظار داشته باشیم که یک محقق این حوزه به دنبال تولید مقاله علمی و چاپ آن در مجلات معتبر باشد. محقق ما باید در کنار کشاورز بوده و طرح نوشته و ارائه طریق نماید. این موضوع شاید در مورد وزارت علوم مصداق داشته باشد اما در کار تحقیقات کشاورزی به نظرم این موضوع باید اصلاح شود. برای موفقیت در حوزه کشاورزی باید نگرش تحقیقاتی را در بین مسئولان ببینیم.

بایبوردی در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در سطح کشور در این مرکز و همکاری آن با شهرداری ها و سایر مراکز برای اجرای آن خبر داد، اما در مورد اغراق آمیز بودن این ارقام و سهم آذربایجان شرقی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: می دانیم که ظرفیت تولید نهالستان های ما کمتر از این میزان است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان شرقی یکپارچه کردن اراضی مهمترین دغدغه کشاورزی کشور ما دانست و گفت: متاسفانه تقسیم و تفکیک اراضی به اراث مانده از گذشتگان امکان توسعه کشاورزی مدرن و مبتنی بر ماشین آلات را دچار اخلال کرده است.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها