رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲
  • الخميس ۱۲ شعبان ۱۴۴۵
  • 2024 Thursday 22 February

صریر: ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «تبریزیم» با حضور گروه‌های تئاتر خیابانی از ۱۰ استان کشور در محل پارک فرهنگی تاریخی ائل گلی شهر تبریز گشایش یافت.

به گزراش خبرنگار صریرنیوز  در تبریز، یونس فاتح، فرماندار تبریز در این مراسم با خیر مقدم گویی به میهمانان هنرمند ۱۰ استان در این دوره از جشنواره تئاتر سراسری «تبریزیم»، اظهار کرد: تبریز ۷۰۰ سال قبل در زمینه توریسم درمانی فعال بود و جراح و پزشک از دانشگاه ربع رشیدی این شهر به کشورهای مختلف صادر می‌شد.

به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که تبریز توانسته در دوره‌های مختلف تاریخ با شخصیت‌های برجسته نقش ایفا کند، افزود: ما باید به مردم خدمت کنیم و پشت میز نشستن و صحبت کردن، دردی را دوا نمی‌کند زیرا آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد.

حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر، عضو شورای شهر تبریز نیز در ادامه اظهار کرد: اگر بخواهیم از تئاتر صحبت کنیم باید تفاوت بین فرش دستبافت و ماشینی را مثال بزنیم. اکنون فیلم‌هایی را می‌بینیم که با دستگاه‌های آنچنانی ساخته می‌شوند ولی تئاتر در صحنه‌ای اجرا می‌شود که بازیگر آن می‌تواند به صورت زنده و ملموس و از نزدیک و نفس به نفس با مخاطب ارتباط برقرار کند.

وی افزود: اکنون همان طور که در جامعه، کالاهای لوکس و صنعتی طرفدار دارند، فیلم نیز طرفدار دارد و همان طور که طرفدار صنایع زیبای دستی کاهش یافته است، طرفدار تئاتر هم کم شده و باید هرچه در توان داریم بگذاریم و در توسعه این هنر اصیل بکوشیم و قدر هنر زیبای تئاتر را بدانیم.

وی در خصوص اهمیت تئاتر، گفت: آنقدر پیام‌های زیبا و حقایقی داریم که اگر بخواهیم به هزاران زبان آن‌ها را بیان کنیم، باز هم کم است. اگر هنر با تمام زبان‌هایش از خوشنویسی، نقاشی، موسیقی تا تئاتر بخواهد همه این زیبایی‌ها را به مخاطبان بفرستد، باز هم تمام نمی‌شود.

زعفرانچیلر افزود: تئاتر یک مقوله انسانی است و اگر بخواهیم جامعه‌ای تکامل یافته داشته باشیم باید هنر نیز رشد کند وگرنه جامعه بدون هنر، صرفا یک جامعه کاریکاتوری خواهد بود.

مهدی لزیری، چهره شاخص هنرهای نمایشی و فعال فرهنگی تبریز نیز گفت: این جشنواره یک جشنواره بسیار عظیمی است از این لحاظ که معمولا، پزشکان در مطب می‌نشینند و بیماران به محضر آن‌ها می‌آیند ولی کسانی که در عالم تئاتر خیابانی هستند، پزشکی حاضر بوده و خودشان به محضر مردم می‌آیند.

وی با بیان این‌که جشنواره تئاتر تبریزیم یکی از جشنواره‌های بسیار ارزشمند است، افزود: برگزاری این جشنواره مقارن با برگزاری تئاتر صحنه‌ای استانی شده که این تقارن را به فال نیک میگیریم.

گفتنی است؛ ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، با حضور گروه‌های تئاتر از ۱۰ استان و ۲۵۰ هنرمند طی روزهای پنجم تا هفتم آبان ماه برگزار می‌شود.

در این جشنواره، گروه‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، ایلام، اصفهان، گیلان، کردستان، لرستان، تهران و خوزستان حضور دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها