رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی گفت: همزمان با هفته دولت، ۹۰ پروژه گازرسانی در استان آذربایجان شرقی مورد افتتاح و بهره برداری قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، نادر کمالی، مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: هفته دولت امسال از روزهای پربار عملکردی و تحقق تعهدات گازرسانی به مناطق محروم بوده و امسال اندک روستاهای باقیمانده استان نیز یکی پس از دیگری به مدار مصرف گاز طبیعی متصل می شوند تا سال ۱۴۰۲، سال به ثمر رسیدن تلاش بی وقفه کارکنان خدوم شرکت گاز در خدمت رسانی صادقانه به مردم معرفی شده و استان آذربایجان شرقی به عنوان استان سبز کشور از لحاظ گازرسانی مبدل شود.

وی با بیان این‌که گازرسانی در ۲۶ روستای استان با ۴۲۸ خانوار و اعتباری بالغ بر۲۵۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در هفته دولت سال جاری تحقق خواهد یافت، گفت: هم اکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک ، تحت پوشش گاز در استان بوده و برابر تعهدات گازرسانی امسال تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت الهی گاز بهره مند شده و درصد برخوداری جمعیت استان از گاز طبیعی به رقم ۹۹.۵ درصد خواهد رسید.

کمالی گازرسانی به دورافتاده ترین شهرهای مرزی و توزیع عادلانه رفاه در اقصی نقاط استان را از برکات دولت مردمی دانست و ادامه داد: علی رغم سرانه بالای گازرسانی به هر خانوار روستاهای دورافتاده و صعب العبور استان، اهتمام دولت مردمی بر بهره مندی تمامی مردم از انرژی ارزان و پاک گاز طبیعی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان درخصوص پروژه های قابل افتتاح بخش صنعتی تصریح کرد: ۴ ایستگاه گازرسانی در راستای حفظ پایداری جریان گاز مصرفی مشترکین در زمان پیک مصرف و همچنین گازرسانی به ۶۰ واحد صنعتی عمده در هفته دولت سال جاری افتتاح خواهد شد.

کمالی با اشاره به شرایط سخت مدیریت گازرسانی در زمستان سال گذشته افزود: سال گذشته یکی از سخت ترین و سردترین زمستان های سال را با گرمای همدلی و همیاری همگانی علی الخصوص طلایه داران عرصه اطلاع رسانی بدون کوچکترین افت فشار و قطع گاز گذرانده ایم که این موضوع جای تقدیر ویژه دارد.

وی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد مصارف در زمستان به بخش خانگی اختصاص دارد، ادامه داد: امسال نیز کماکان نیازمند این همدلی و همراهی در نهادینه سازی فرهنگ مصرف بهینه در بین خانواده ها هستیم و کمپین های رعایت دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه و کاهش یک درجه دمای اتاق که منجر به کاهش ۶ درصدی مصرف گاز می شود، یکی از مهم ترین راهکارهای همیاری اصحاب رسانه با شرکت گاز در تأمین مستمر جریان گاز مشترکین خواهد بود.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود به مصارف نیروگاه های استان اشاره و اظهار داشت: در ۴ ماهه نخست سال جاری ۹۳۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در راستای توزیع مستمر برق به نیروگاه های استان تخصیص یافته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها