رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
  • الثلاثاء ۹ محرم ۱۴۴۶
  • 2024 Tuesday 16 July

صریر: در یک سال گذشته با افتتاح کتابخانه خیرساز «الدار اصلان سعادتجو» در منطقه مارالان تبریز، کتابخانه سیار مرحوم نوش‌آفرین دنیابین در شهرستان شبستر و کتابخانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در شهر جدید سهند تعداد کتابخانه‌های عمومی نهادی استان به ۱۱۶ کتابخانه رسید.

به گزارش صریرنیوز از تبریز، اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی به دستاوردهای یک‌ساله اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی بر اساس ۵ شاخص توسعه فضا، منابع اطلاعاتی، تعداد عضو، میزان امانت کتاب و انجام برنامه‌های ترویجی پرداخت.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی با اشاره به شاخص توسعه فضای کتابخانه‌های عمومی اظهار داشت: در این شاخص در یک سال گذشته با افتتاح کتابخانه خیرساز الدار اصلان سعادتجو در منطقه مارالان تبریز، کتابخانه سیار مرحوم نوش آفرین دنیابین در شهرستان شبستر و کتابخانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در شهر جدید سهند تعداد کتابخانه‌های عمومی نهادی استان به ۱۱۶ کتابخانه رسید.
اسد بابایی با بیان اینکه کتابخانه عمومی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی مجهزترین کتابخانه شمال‌غرب کشور است، افزود: سیاست نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بازطراحی کتابخانه های مرکزی و بزرگ کشور می‌باشد که این کتابخانه نیز با بخش‌های جدید از قبیل اتاق علم، ساختکده، اتاق بازی، اتاق مادر و کودک، اتاق آموزش تحت وب و با به روزترین تجهیزات افتتاح و در اختیار مردم فرهنگ دوست آذربایجان‌شرقی قرار گرفته است.
بابایی با اشاره به شاخص تعداد عضو کتابخانه‌های عمومی گفت: تعداد عضویت ثبت‌نام شده در کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۱۰۱ درصدی در یک سال گذشته از ۷۸ هزار و ۹۲۱ نفر به ۱۵۸هزار و ۹۴۹ نفر رسیده است. که بیش از ۶۳ درصد این اعضاء کودکان و نوجوانان هستند.
وی با تاکید براینکه از مهم‌ترین و مؤثرترین دوران زندگی آدمی، کودکی است و خواندن در این دوران باعث می‌شود علاوه بر رشد فرهنگی، کودک به مطالعه به عنوان فعالیت روزانه عادت نماید، متذکر شد: طرح «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان» دو طرحی هستند که به صورت ابتکاری در طول یکسال گذشته برای جذب کودکان و نوجوانان به کتابخانه های عمومی و افزایش عضو انجام گرفته است. در طرح «کودک کتابخوان» که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز انجام می‌گیرد به هرکودکی که در سن ۶ سالگی برای تزریق واکسن مراجعه می‌نماید یک کارت دعوت به عضویت و رایگان در کتابخانه‌های عمومی محل سکونت با امضاء مسؤول کتابخانه اهداء می‌شود.
عضو شورای فرهنگ عمومی آذربایجان‌شرقی در ادامه درباره شاخص افزایش منابع اطلاعاتی تأکید کرد: کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۵.۵ درصدی در یکسال گذشته به ۳ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۲۷۶ نسخه رسیده است.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه امکان خرید منابع با توجه به بودجه سازمان محدود می‌باشد اداره کل کتابخانههای عمومی آذربایجان‌شرقی، برای جبران کمبود منابع کتابخانه.ای خود تلاش مستمر برای ترویج فرهنگ اهداء کتاب به کتابخانه‌های عمومی دارد. در همین راستا با اجرای دو پویش «نذر کتاب، نشر خوبی‌ها» و «اهدای کتاب، بارش دانایی» در یکسال گذشته تعداد ۳۲۴۲۱ نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی اهداء شد.
بابایی با تشریح شاخص امانت کتاب نیز تصریح کرد: تعداد کتاب‌های امانت داده شده توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۱۱۵ درصدی در یک سال گذشته، به ۹۵۱ هزار ۳۴۳ نسخه رسیده است.
وی، رشد ۹ درصدی در برگزاری برنامه های ترویجی از قبیل نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتابخوانی، نشست های کتاب خوان(نشست‌های معرفی کتاب)، قصه‌گویی و … را از جمله تلاش‌ها برای ترغیب عموم مردم به خوانش کتاب‌های موجود در قفسه کتابخانه‌های عمومی استان عنوان کرد.
بابایی، همچنین اتمام بازطراحی کتابخانه مرکزی تبریز و ۱۳ پروژه کتابخانه‌ای در دست ساخت، بازسازی کلی، تعمیر و تجهیز را از مهم‌ترین برنامه‌های عمرانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی در سال آینده نام برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها