رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: فرمانده سپاه عاشورا گفت: ما نه از جمهوری آذربایجان حمایت می کنیم و نه از ارمنستان بلکه برای منافع کشورمان تلاش می‌کنیم و البته با هشدار گفته‌ایم که هر کسی درصدد تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه باشد، برخورد خواهیم کرد. ما نه طرفدار جنگیم نه نزاع.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، سردار اصغر عباسقلی‌زاده، فرمانده سپاه عاشورا پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما در دفاع مقدس به صدام اعتماد نداشتیم که شاید بعد از آتش‌بس تجدید قوا نکند و از نو شروع نکند و به خاطر همین بعد از بیت‌المقدس جنگ ادامه داشت.
وی با بیان اینکه قبل از دولت سیزدهم ارتباط کمی با کشورهای جهان داشتیم و چشم و امیدمان فقط به اروپا و مذاکرات بود، گفت: برای مثال کرونا قبل از دولت سیزدهم و بعد از دولت سیزدهم را در نظر بگیرید! آن روزها نفت ما را یا نمی‌خریدند یا اگر هم می‌خریدند پولش را نمی‌دادند.
فرمانده سپاه عاشورا خاطرنشان کرد: دولت قبلی بدهی زیادی روی دوش دولت فعلی گذاشته است؛ این وظیفه خبرنگاران است تا این بدهی‌ها را کنکاش کرده و بگویند.
عباسقلی‌زاده با تاکید بر نظارت هر چه بیشتر سیستم بازرسی و قضایی روی مسائل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و غیره، گفت: نماینده وظیفه رفع موانع تولید و نظارت بر آن دارد، ما باید کمک کنیم تا نماینده مجلس به وظیفه قانونی خود عمل کند نه وظیفه حاشیه‌ای خود که تمرکز روی انتصابات است.
وی با تاکید بر فرمان ۱۶ ساله رهبر معظم انقلاب روی اقتصاد، تولید، رفع موانع گفت: همت عمومی برای رفع مشکلات اقتصادی است و سپاه هم حافظ دستاوردهای انقلاب در همه عرصه‌های نظامی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، خدمات اجتماعی، سلامت و غیره است.
فرمانده سپاه عاشورا گفت: سپاه کمک کار دولت است، سپاه با مدیریت و درآمد خود در خدمت مردم است؛ در این استان سپاه به روستاهای دچار مشکل آب شرب رفته و درصدد رفع مشکل آب شرب آنهاست یا در راهسازی، جاده‌سازی و غیره سپاه برای مردم و به خاطر آنها روی کار آمده است.
وی گفت: هشت موسسه عاشورا سپاه در استان فعال است که پروژه‌های بزرگ را در دست گرفته است تا بلکه سریع ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
فرمانده سپاه عاشورا در خصوص پارک موزه دفاع مقدس استان گفت: این یک پروژه ملی است، امسال اعتبارات خوبی برای پارک موزه تبریز اعطا شده است و یکی از اهداف کنگره ملی ۱۰ هزار شهید استان نیز تکمیل این پارک موزه است.
وی خاطرنشان کرد: تمام دیوارها، زیرگذرها منقش به چهره شهدای استان خواهد شد تا همه بدانند که این شهر و استان خطه شهداست.

هزاران شهید داریم ولی چرا برای آنها یک فیلم نداریم
وی با تاکید بر اینکه ما هزاران شهید داریم ولی چرا برای آنها یک فیلم نداریم، گفت: ما در این کنگره ۱۰ هزار شهید استان بین شهدا فرقی نگذاشتیم زیرا همه‌شان در راه خدا رفته‌اند و برای دفاع از وطن و اسلام به شهادت رسیدند.
فرمانده سپاه عاشورا با ابراز گلایه از اینکه بارها پیشنهاد ساخت فیلم شهدا داده شده است ولی کسی حمایتی نکرده است، گفت: کارگردان پای کار آمده است ولی حمایتی از آنها نشده است.

آخرین وضعیت ساماندهی گلزار شهدا
وی در رابطه با گلزار شهدا و آخرین وضعیت ساماندهی آنجا، گفت: با شهرداری و آرامستان قرار و مدارها گذاشته شده است و جلسه نهایی با حضور چند خانواده شهید خواهد بود تا ساماندهی انجام شود.
عباسقلی‌زاده ادامه داد: چند اعتراض در این رابطه وجود دارد از این‌رو کمی ساماندهی به تعویق افتاده است ولی در روزهای آتی و به مناسبت برگزاری کنگره ساماندهی معقول طبق فرامین رهبر معظم انقلاب انجام خواهد گرفت.

نه از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کنیم و نه از ارمنستان!
عباسقلی‌زاده خاطرنشان کرد: ما نه از جمهوری آذربایجان و نه از ارمنستان حمایت می‌کنیم بلکه برای منافع کشورمان تلاش می‌کنیم و البته با هشدار گفته‌ایم که هر کسی درصدد تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه باشد، برخورد خواهیم کرد. ما نه طرفدار جنگیم نه نزاع.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها