رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از توزیع مرحله اول اقلام اساسی شامل برنج تایلندی، شکر، برنج هندی و گوشت قرمز در ایام محرم سال جاری به میزان یک هزار و ۲۰۳ تن خبر داد و گفت: توزیع کالاهای اساسی بین هیئت های مذهبی آذربایجان‌شرقی تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص توزیع کالاهای اساسی در ایام محرم و صفر در استان، گفت: توزیع اقلام اساسی مورد نیاز در ماه محرم و صفر با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی استان از ۲۸ تیرماه آغاز شده و تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این کالاها صرفاً برای توزیع در ماه‌های محرم و صفر در بین هیات‌ها، تکایا و دسته‌های عزاداری در نظر گرفته شده و توزیع این اقلام با نرخ‌های مصوّب تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت، افزود: هر سال با فرا رسیدن ایام سوگواری سالار و سرور شهیدان امام حسین(علیه السلام)، پیش از آغاز ماه محرم، سهمیه‌های کالاهای اساسی برای برگزاری مراسم عزاداری و در بین نمایندگان هیات‌ها، حسینیه‌ها و دسته‌جات سوگوار در تمامی شهرستان‌ها براساس سهمیه در نظر گرفته شده برای هر شهرستان توزیع می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان‌ و شرکت پشتیبانی امور دام استان، مقدار تعیین شده از این اقلام براساس برش شهرستانی را به هیات‌های مذهبی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی و سازمان تبلیغات اسلامی استان معرفی می‌شوند، تحویل می‌دهند، افزود: این اقلام به منظور تهیه و توزیع نذورات با قیمت‌های مصوب در اختیار هیات‌های مذهبی، تکایا و دسته‌های سوگواری و همچنین فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر استان قرار گرفته است.

فتحی ادامه داد: مجموع کل کالاهای اساسی اختصاص یافته در مرحله نخست به استان برای ایام محرم و صفر یک هزار و ۲۰۳ تن است که به تفکیک سهمیه برنج هندی۳۵۰ تن، شکر ۳۳۶ تن ، برنج تایلندی رده ب ۱۴۰ تن ، برنج تایلندی هومالی ۲۱۰ تن و گوشت قرمز منجمد نیز حدود ۱۶۷ تن است.

وی در مورد نرخ کالاهای اساسی اختصاص داده شده برای ایام محرم و صفر، خاطرنشان کرد: قیمت هر کیلوگرم برنج هندی ۳۳ هزار تومان تحویل درب انبار و ۳۵ هزار تومان برای مصرف کننده، برنج تایلندی هومالی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان تحویل درب انبار و ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف کننده، برنج تایلندی رده ب ۱۶ هزار تومان تحویل درب انبار و ۱۸ هزار تومان برای مصرف کننده، گوشت قرمز منجمد ۱۴۸ هزار تومان درب سردخانه و ۱۵۵ هزار تومان برای مصرف کننده و همچنین قیمت هر کیلوگرم شکر برای هیات‌ها و تکایا (تحویل از محل انبار) ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان و برای مصرف‌ کنندگان (خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای) ۲۸ هزار تومان تعیین شده است.

گفتنی است، ۵۰ درصد این اقلام در سطح شهر تبریز و ۵۰ درصد باقی مانده در سایر شهرستان‌ها توزیع شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها