رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September
عضو هیات مدیره گروه صنعتی تراکتورسازی ایران:

تراکتورهای تولیدی ایران در مزارع ۲۵ کشور در حال شخم زنی هستند

صریر: عضو هیات مدیره گروه صنعتی تراکتورسازی ایران گفت: تراکتورهای تولیدی ایران در مزارع ۲۵ کشور دنیا در حال شخم زنی هستند.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، مجید رسولی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: تراکتور سازی در حالی در فضای رقابتی کنونی مشغول کسب و کار است که واردات تراکتور به کشور ممنوع نبوده و تعرفه واردات این محصول بین یک تا چهار درصد است.

وی یادآور شد: هر فرد به راحتی با پرداخت یک درصد از قیمت یک تراکتور می‌تواند آن را وارد کشور کند پس نیازی به تلاش برای رقیب تراشی برای تراکتورسازی نیست چرا که تراکتورسازان به راحتی رقیب دارند و حتی چندین شرکت تراکتورسازی در کشور مشغول تولید تراکتور در کنار این مجموعه هستند و تولیدات این گروه در فضای کاملا رقابتی آزاد مورد اقبال و درخواست کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی درباره افزایش قیمت تراکتور نیز اظهار کرد: افزایش قیمت در کشور در تمامی بخش‌ها و طبیعتاً در مواد اولیه تولید تراکتور نیز اتفاق افتاده پس چطور از تراکتورسازی توقع دارند بدون افزایش قیمت به تولید خود ادامه دهد؟ مگر امکان پذیر است؟ اگر افزایش قیمت در محصولات تولیدی این مجموعه اعمال نشود، در تامین هزینه مواد اولیه و تولید با مشکل مواجه خواهیم و عملا خطر توقف خط تولید اتفاق خواهد افتاد.

رسولی بر لزوم حمایت از کشاورز و کشاورزی تاکید کرد و گفت: تراکتورسازی به نوبه خود و با تمام توان از کشاورز و مشتری خود حمایت کرده و با کمترین حاشیه سود یعنی ۱۰ تا ۱۵ درصد در حال تولید محصولات خود بوده و روز به روز نیز به منظور تامین نیاز داخلی بر ظرفیت تولید خود می‌افزاید و حتی در محصولاتی که نیاز کشاورزی کشور ایجاب کند اقدام به تحقیق و توسعه و طراحی محصول می‌کند.

معاون مالی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران از مسئولان و نهادهای ذیربط خواست حتی به اندازه چند درصد از تلاش شرکت تراکتورسازی از کشاورزی این سرزمین حمایت کنند و پیگیر عدم تخصیص اعتبارات مکانیزاسیون بخش کشاورزی به کشاورزان در بیش از دو سال گذشته باشند و از ذینفعان بخواهند تا در این مورد پاسخگو باشند که چرا کشاورز ما از سال ۱۴۰۰تا به امروز از این حق قانونی خود محروم بوده و نمی‌تواند برای خرید تراکتور تسهیلات بگیرد و چندین سال است صف‌های خرید تراکتور در جهاد کشاورزی بی داد می کند.

وی در بحث کیفیت تراکتور نیز اظهارکرد: به محض شروع فعالیت در تراکتورسازی معاونت کیفیت در این مجموعه راه اندازی و ماموریت‌های لازم جهت ارتقای کیفیت به این معاونت داده شد و در اصل جزو اولویت‌های تراکتورسازی ارائه محصولی با کیفیت به کشاورزان بوده و در این زمینه نیز توفیقات خوبی به دست آمده است، از گواهی‌نامه‌های استانداردی که در تمامی بخش‌ها اخذ می‌شود تا گواهی نامه های بین المللی که برای صادرات تراکتور لازم است، دریافت می شود تا جایی که اواخر سال گذشته گواهی استاندارد روسیه دریافت شد و این به این معنی است که تراکتورهای تولیدی در تراکتورسازی ایران از نظر استاندارهای جهانی قابلیت حضور در منطقه اوراسیا را در کنار سایر کشورها دارد.

رسولی همچنین یادآور شد: شرکت تراکتورسازی حتی برای پشتیبانی از کشاورز و مشتریان خود در بحث کیفیت، تولیدات خود را با ۲ سال ضمانت، به پشتوانه ۲۰۰ شبکه نمایندگی خدمات پس از فروش خود در سراسر ایران عزیز به فروش می‌رساند و این بدان معنی است که هر نوع مشکل در بحث کیفیت و یا قطعات طی مدت اعلام شده بر عهده تراکتورسازی بوده و کشاورزان می توانند در مدت دو سال با خیال راحت با محصول خود به کشت و زرع در مزارع خود بپردازند ، هرچند بحث گارانتی ۱۰ ساله تراکتورهای تولیدی تراکتورسازی را نیز باید به این بخش از خدمات اضافه کرد.

وی گفت: برعکس سایر محصولات صادراتی از کشور که معمولا با قیمت پایین تر از قیمت داخلی به بازارهای  جهانی عرضه می شوند تراکتورهای تولیدی در تراکتورسازی با سه برابر قیمت داخلی به بازارهای جهانی عرضه می شوند و طبیعتا تراکتورسازی با این روند باید مشتاق صادرات باشد اما در چند سال اخیر تراکتورسازی تنها بخش اندکی از تولیداتش را به بازارهای صادراتی اختصاص داده و تامین کشاورزان داخلی را در حالی به صادرات اولویت داده که مشتریان پروپا قرصی در اقصی نقاط دنیا دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها