رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز از شهردار تبریز و شهردار منطقه ۱۰ در خصوص اقدامات انجام یافته در مسیرگشایی انقلاب قدردانی کرد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، فریدون بابایی اقدم صبح امروز در یکصد و سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این مطلب اظهار کرد: در مورد پروژه ۴۵ متری انقلاب از زحمات شهردار تبریز و شهردار منطقه ۱۰ تشکر و قدردانی می‌کنم که بعد از سال‌ها اقدامات موثری جهت رفع بلاتکلیفی در این مسیرگشایی انجام دادند و تملکات خوبی انجام گرفت.

بابایی اقدم خاطرنشان کرد: امیدوارم در این مورد خاص نیز حق و حقوق افراد در نظر گرفته شود.

در این بین شهردار تبریز نیز گفت: رویکرد اعضای شورای اسلامی شهر مبنی بر تکمیل برخی از پروژه‌ها در سال گذشته بود و امیدوارم موارد ناقص برخی مسیرگشایی‌ها  را نیز در سال جاری با همکاری اعضای شورا پیش ببریم

یعقوب هوشیار خاطرنشان کرد: در این راستا مسیرگشایی انقلاب را به سمت اجرا برده‌ایم. مسیرگشایی امتداد ۴۵ متری انقلاب به پاسداران به طول ۱۴۰۰ متر و عرض ۴۵ متر در حوزه شهرداری منطقه ۱۰ تبریز، بزرگترین پروژه مسیرگشایی شهرداری تبریز به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه هر هفته از این پروژه بازدید داریم و مشاور طرح اجرای آن را در دست مطالعه دارد، تصریح کرد: طرح مسیرگشایی خیابان ۴۵ متری انقلاب به اتوبان پاسداران یکی از پروژه‌های مهم است که نقش حیاتی و سازنده در کاهش ترافیک این بخش از شهر دارد.

شهردار تبریز با اشاره به برخی مسیرگشایی های در دست اقدام در سطح شهر گفت: خیابان شهید علیپور یکی از پروژه‌های مسیرگشایی منطقه ۸ با طول ۳۲۰ متر و عرض ۱۸ متری است که به خیابان‌های امام خمینی(ره)، شهید رضانژاد و خیابان قره‌باغی راه خواهد داشت.

هوشیار در خصوص مسیرگشایی ابرار واقع در منطقه ۲ تبریز نیز تصریح کرد: ۳۵ متری ابرار به طول ۱۳۰ و عرض ۳۵ متر از طرح‌های تفصیلی روان‌سازی عبور و مرور شهرداری منطقه ۲ است که از زمان تشکیل محلات ائل گلی از جمله خیابان باغچه‌بان، مسیر ۳۵ متری ابرار به صورت بن بست بود. بازگشایی خیابان ۳۵ متری ابرار علاوه بر خروج مسیر از حالت بن بست، موجب تسهیل عبور و مرور شهری، تردد شهروندان و اهالی محل از سوی شهرک یاغچیان به کوی باغچه بان را امکانپذیر و دستیابی به سایر مسیرهای محدوده ائل گلی را هم فراهم خواهد کرد.

وی افزود: در این بین مسیرگشایی خیابان شهید سعیدی توسط شهرداری منطقه ۷ تبریز به طول یک کیلومتر در دست اقدام است. مسیرگشایی خیابان شهید سعیدی از پروژه های تاثیرگذار در جنوب غرب تبریز بوده که گره ترافیکی میدان تره بار به سمت خیابان ۲۰ متری آخماقیه را بازگشایی کرده و پیش بینی می شود باعث کاهش بار ترافیکی در این نقطه از شهر باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها