رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
  • السبت ۱۵ ربيع أول ۱۴۴۵
  • 2023 Saturday 30 September

صریر: لایحه شهرداری تبریز در خصوص تجویز انعقاد قرارداد با شرکت تدبیر اندیش شهر سبز توسط اعضای شورای اسلامی شهر تبریز به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر تبریز صبح امروز در یکصد و سی و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تبریز با دو فوریت لایحه شهرداری تبریز در خصوص تجویز انعقاد قرارداد با شرکت تدبیر اندیش شهر سبز به منظور احداث و نگهداری فضای سبز شهر تبریز برای سال ۱۴۰۲ موافقت کرده و این لایحه به تصویب رسید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص اظهار کرد: تشکیل این شرکت باید در ارتقای کمی و کیفی فضای سبز تاثیر داشته باشد و این امر نیازمند نظارت در حوزه فضای سبز است.

علی نوای باغبان افزود: مصلحت و خیر این لایحه در این است که ما همراهی و کمک کنیم. مجوز ما یک‌ساله خواهد بود و محل آزمون است و در ادامه می‌توانیم اصلاح کنیم و حتی در طول سال نیز می‌توان اصلاح کرد.

وی با بیان اینکه ارزیابی ما از کیفیت فضای سبز باید مثبت باشد، گفت: بیش از ۵۰ درصد مبلغ مطرح شده در مناقصه، مربوط به پرداخت حقوق خواهد بود که مبلغ این حقوق باید مشخص شود.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز نیز خاطرنشان کرد: به انتخاب اعضای شورا، نماینده شورا در مناقصه فضای سبز بودم و در تمام مراحل حضور داشتم. مناقصه به شکل صحیح اتفاق افتاد و تنها یک شرکت‌کننده داشت. آگهی مناقصه بدون محدودیت و آزاد اعلام شده بود. مراحل مناقصه مورد تایید کمیسیون مناقصات شهرداری مورد تایید قرار گرفت و فرایند برگزاری مناقصه هیچ مشکلی نداشت.

احد صادقی با بیان اینکه همگی با اصل این موضوع موافق هستیم، گفت: همه ما موافق این موضوع بودیم. در بحث ساماندهی، نظر بر این شد که شرکت تعاونی تشکیل یابد و ۶۰ درصد سهام برای کارگران و ۴۰ درصد برای شهرداری باشد.

وی ادامه داد: هرس اسفندماه صورت نگرفته بود ولی کارکنان و کارگران فضای سبز علی‌رغم دل نگرانی از وضعیت قرارداد خود، پای کار آمدند و به بهترین شکل آبروی شهر را در شب عید حفط کردند. جا دارد تشکری از اقدامات این عزیزان در این حوزه داشته باشیم.

در این بین شهرام دبیری عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز یادآور شد: این موضوع، دغدغه و مشکل کارگران شهرداری بود که اعضای شورا برای حل آن، خواستار این اتفاق شدند. ما خواستار ساماندهی بودیم و این ساماندهی از طریق تشکیل چند شرکت میسر می‌شد که بخشی از سهام آن با شهرداری و مابقی با کارگران خواهد بود.

دبیری با بیان اینکه شهرداری نیز شرکتی با مشارکت کارگران تشکیل داده است، گفت: شکل کار را ما مشخص کرده بودیم و شهردار نیز بر همان اساس پیش رفته است. یکی از مزیت‌های این اقدام، افزایش پرداختی و یکسان بودن حقوق است.

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز نیز خاطرنشان کرد: این موضوع چند سال است که کارگران عزیز پیگیر آن هستند و هنوز اجرایی نشده است. به همین سبب از آقای شهردار تشکر می کنیم چرا که در هیچ دوره‌ای هیچ شهرداری این جرات و جسارت را نداشته است.

یاسین بجانی افزود: در سنوات گذشته ما پیمانکاران شریفی داشتیم ولی در کنار آن، پیمانکارانی وجود دارند که امکانات خاصی نداشتند. در ماه جاری پرداختی ها به نسبت گذشته افزایش داشته است.

روح الله رشیدی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز تصریح کرد: از جمله موضوعات محوری شورای ششم، رفع تبعیض درون‌سازمانی و تحقق عدالت درون‌سازمانی است که طرح‌های اعضا نیز در این راستا است. هر اقدامی در این راستا دغدغه اعصای شورای شهر است.

وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر نظر مساعد خود را قبلا اعلام کرده است، افزود: اهمیت موضوع بر همگان واضح است.

محمدحسن اسوتچی عضو شورای اسلامی شهر نیز خاطرنشان کرد: با اصل قضیه که سالها تبعیضی علیه کارگران اتفاق افتاده است و این شرکت تلاش دارد این تبعیض را رفع کند، موافق هستیم.

روح الله دهقان نژاد، رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تبریز نیز با بیان اینکه خواستار پرداخت مستقیم حقوق توسط شهرداری هستیم، گفت: در حوزه کارگری تنها فردی بودم که با پیمانکاران صحبت کردم.

وی افزود: پیش از این مقرر شده بود این شرکت به صورت تعاونی باشد ولی سهامی خاص شکل گرفته است.

در این بین رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای شهر تبریز گفت: مراجعات به دفاتر اعضای شورا بیشتر توسط پرسنل شهرداری در این حوزه بود که سال‌ها انباشت شده است.

حجت الاسلام سیدکاظم زعفرانچیلر ادامه داد: این قدم ابتکاری بوده و قطعا ایراداتی خواهد داشت. با اصل قضیه موافق هستم و در ادامه راه نیز باید کمک کنیم که این مسیر ادامه یابد.

پرویز هادی رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای اسلامی شهر تبریز نیز با تاکید بر پیگیری شورای ششم در خصوص ساماندهی نیروهای شهرداری، گفت: در بحث ساماندهی روی دو موضوع کیفیت فضای سبز و در آینده تنظیف و امنیت شغلی کارگران تاکید داشتیم.

هادی افزود: این موضوع سالیان سال وعده داده شده ولی به جایی نرسیده است. به جز کارگران شهرداری هیچ فرد و نهادی از این محل متنفع نخواهد شد.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روضه رضوان با نفس گرم «فخرالذاکرین» مکتب مرثیه تبریزی

به گزارش صریرنیوز: فرشید باغشمال: با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، روزی که «مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار» معروف به «فخرالذاکرین» پیر عارف‌مسلک آستان مقدس آل‌الله رخت از دنیا بست و  در مقبره معروف به «حمال تبریزی» آرام گرفت. سال ۱۳۹۹ همین موقع‌ها بود که نهادهای فرهنگی و بی‌فرهنگی! مسابقه بَنِرزنی برای تسلیت آن بزرگوار گذاشته بودند. با فروکش آن موج‌سواری‌های دل‌آزار، یاد و نام مرحوم زیرک‌کار به فراموشی سپرده شد. به بهانه همین خاموشی و فراموشی در سومین در ماه محرم، یادی می‌کنیم از شعر، شخصیت والا و سبک و سیاق زندگی مردی که اسوه نوحه و مدیحه معاصر در تبریز و آذربایجان و ایران‌مان است.  با درگذشت «مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار»، آخرین بازمانده «مکتب مرثیه تبریز» از میان‌مان رفت و سینه‌ای از معارف ارادت‌ورزی به آستان قدسی اهل‌بیت علیهم‌السلام را با خود به سرای جاوید برد. مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار سال ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز چشم به جهان گشود. او تا نوجوانی در یک خانه قدیمی در محله دیک‌باشی تبریز،  سَرِ دار قالی کار می‌کرد و سرگرم معاش روزانه خانواده بود. تا سیزده چهارده سالگی مجالی برای درس‌خواندن نیافت و حتی از سواد خواندن و نوشتن هم بی‌بهره بود. به شوق نوحه‌خوانی؛  از «دار قالی» تا «مدرسه شبانه» در عاشورای یکی از همین سال‌ها، دسته‌ای از محله می‌گذرَد. نوجوانی هم‌سن‌ و سال فیروز تکه‌کاغذی به دست گرفته و نوحه می‌خوانَد. کوی و برزن های‌های به گریه می‌افتد. فیروز 13 ساله بی‌اختیار دست از دار قالی می‌کِشد و دل به شعر جانسوز آن نوجوان می‌بازد. از سویی رشک کودکانه و از دیگر سو شوق نوحه‌خوانی در جانش زبانه می‌کشد: «خوش‌به حالش، چه خوب می‌خواند! چه می‌شد من هم می‌توانستم مثل او نوحه بخوانم!» (1) آن شب تا صبح، پنهانی اشک می‌ریزد و با حسرتِ درس و مشق، به خواب می‌رود. صبح فردا با اراده‌ای که حسرت دیروز در جانش دمیده راهی «مدرسه ناجیان» می‌شود. در عرض ۲ سال درس شبانه، کلاس ششم را تمام می‌کند و در پایان سال دوم، تصدیق کلاس ششم را می‌گیرد. از همین سال‌ها وارد هیات‌های تبریز می‌شود. «یک دفعه دیدم، کل اشعار نیّر را حفظ شده‌ام»! حالا او جوان 18 ساله‌ای است که نه تنها می‌تواند نوحه بخواند بلکه «حفظ نوحه» یکی از دلبستگی‌های هر روزه اوست. در این سال‌ها «کنزالحسین» سیدرضا حسینی معروف به «سعدی زمان» وِرد روزهای بیقراری اوست و سرانجام آن اتفاقی که قرار است شعله در جان نوحه‌خوان جوان بکشد، می‌افتد. آشنایی با شیخ ذاکران، «حاج حسن جهازچی» در یکی از هیات‌های محله امیرخیز او را جدی‌تر به وادی نوحه ترکی و عربی و فارسی می‌رساند. خود حاج‌ فیروز این آشنایی را چنین توصیف می‌کند: دیدم که واقعا حاج‌حسن جهازچی یک مقوله دیگری است. از روی کتاب نمی‌خوانَد. از حفظ می‌خواند و مثل دریا موج می‌زند. از یک نفر که کنارم نشسته‌بود، پرسیدم حاج‌حسن این شعرها را از کجا می‌خواند؟ گفت نَیـّـر داری؟ (2) ...

آخرین خبرها