رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵
  • 2024 Sunday 23 June

صریر: نصرالله زاده گفت: قصد داریم امسال محوطه سازی خلعت‌پوشان به اتمام برسد و سپس با تأمین زیرساخت های گردشگری؛ درب سایت خلعت‌پوشان به روی عموم مردم بازگشایی شود.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «صفر نصرالله زاده» در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این‌که دانشگاه تبریز با دارا بودن بیش از ۲۴ هزار دانشجو یکی از دانشگاه‌های کشور بوده و در رتبه بندی شاخص‌های جهانی جایگاه خوبی دارد، اظهار داشت: در جریان سفر رئیس جمهور به استان در سال گذشته، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای اتمام طرح‌های نیمه تمام و توسعه دانشگاه اختصاص یافت.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به تدوین برنامه راهبردی دانشگاه و ابلاغ آن با پنج هدف کلان و ۴۴ راهبرد عملیاتی، گفت: به زودی دانشکده «علوم و فناوری‌های بین رشته‌ای» به عنوان یک دانشکده مسأله محور در دانشگاه تبریز راه اندازی خواهد شد، اعتقاد دارم بسیاری از دانشکده‌هایی که مورد اقبال دانشجویان نبوده و دیگر با شرایط روز جامعه مطابق نیستند، باید تعطیل شوند.

وی از تحصیل ۱۵۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه تبریز خبر داد و خاطرنشان کرد: فعالیت‌ دانشگاه در عرصه مرجعیت و دیپلماسی علمی مورد توجه ویژه قرار دارد و مباحثی چون مبادله استاد و دانشجو، طرح‌های پژوهشی مشترک، مدرک دوگانه و راه اندازی گروه‌ها و دانشکده‌های مستقل در کشورهای مورد هدف پیش بینی شده است.

نصرالله زاده با اشاره به این‌که دانشگاه تبریز سال گذشته رتبه نخست جشنواره علمی پژوهشی «تا ثریا» را از لحاظ تعداد دانشجویان بین المللی و رتبه دوم سایر بخش‌ها را کسب کرد، گفت: مجموع تعداد واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد و فناوری دانشگاه تبریز ۶۲ مورد بود که این رقم در سال گذشته به ۱۰۰ شرکت ارتقا یافت. اکنون ۵۰ شرکت در صف انتظار هستند.

رئیس دانشگاه تبریز در پاسخ به سؤال خبرنگار شبستان مبنی بر آخرین وضعیت منطقه تاریخی خلعت‌پوشان در دانشگاه تبریز اظهار داشت: برای بازسازی این میراث ارزشمند تاریخی برنامه داریم و امیدواریم که امسال عملیاتی شود.

وی با بیان این‌که نبود زیرساخت های لازم برای ورود گردشگران و همشهریان علت اصلی ممانعت از ورود مردم در ایام نوروز بوده است، یادآور شد: قصد داریم امسال محوطه سازی خلعت‌پوشان به اتمام برسد و سپس با تأمین زیرساخت های گردشگری؛ درب سایت خلعت‌پوشان به روی عموم مردم بازگشایی شود.

نصرالله زاده با بیان این‌که تبریز، دانشگاه برتر از لحاظ حمایت از پژوهش و فناوری در سال ۱۴۰۱ بود، افزود: دانشگاه تبریز از نظر چاپ تعداد مقالات در سال گذشته بعد از دانشگاه تهران در رتبه دوم قرار دارد. این در حالی است که تهران، سه برابر دانشگاه تبریز و بالغ بر ۲۲۰۰ نفر هیات علمی در مقابل ۷۶۰ نفر هیات علمی دانشگاه تبریز دارد.

وی با بیان این‌که تعداد دانشمندان یک درصد برتر تهران نیز ۴۰ نفر و دانشمندان یک درصد برتر تبریز ۲۲ نفر است، گفت: به زودی اندیشکده راهبردی بین المللی در دانشگاه راه اندازی می شود، با این هدف که دانشگاه تبریز تا پایان چهار سال حداقل بین سه دانشگاه اول کشور قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها