رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
  • السبت ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴
  • 2023 Saturday 3 June

صریر: مدیر کل صدا سیما آذربایجان شرقی از بازنگری در برنامه های صدا و سیمای آذربایجان شرقی از سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، اکبر رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه به رغم جوسازی ها فضای مجازی چندان در پیش مخاطبان مرجعیت و سندیت ندارد افزود: تلویزیون همچنان در همه جای جهان، رسانه اول و مورد وثوق مردم است و این امر سبب شده تا انتقادات نیز نسبت به آن زیاد باشد چرا که انتظار مخاطبان از تلویزیون نسبت به سایر رسانه ها بیشتر است.

رییس رسانه ملی در تبریز تصریح کرد: تلاش ما این است که هم صدا، هم سیما، هم فضای مجازی و هم خبر از توسعه و رشد مناسبی برخوردار باشند گفت: از چند ماه پیش، جدول پخش برنامه ها از نو طراحی شده و به موضوع فرهنگ، کتاب، تهیه برنامه های شاد توجه ویژه شده است.

رضایی افزود: با پیشرفت فناوری، همگرایی رسانه ای اتفاق افتاه است و این تحول بزرگی است که سبب شده با توجه به سه عامل «اطلاعات، ارتباطات و فناوری» تحقق بحث دهکده جهانی را به عینه لمس کنیم.

اکبر رضایی با تاکید بر اینکه با پیدایش رسانه های نوین، رسانه های قبلی و سنتی تعطیل نمی شوند اما تاثیر می گذارند گفت: مثل منبر، رسانه های مکتوب نیز از بین نمی روند بلکه مخاطبان آنها شاید دچار ریزش شده و در بین سایر رسانه ها توزیع می شود.

مدیر کل صدا و سیمای آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید پیش دستی و پیشگیری را جدی بگیریم، یادآور شد اگر در انتشار اخبار پیشگام باشیم رسانه های خارجی هرگز مرجعیت پیدا نمی کنند این موضوع را در ماجرای اعتراضات اخیر مشاهده کردیم و یا در رویداد فوت استاد کریمی مراغه ای بیگانگان می خواستند از موضوع درگذشت وی سوء استفاده کنند اما چون ما پیشگام شدیم و اخبار و اطلاعات را دقیق و سریع منتشر کردیم دیگر میدان کار برای رسانه های معاند فراهم نشد.

رضایی در ادامه به بیان برخی از مشکلات و محدودیت های صدا و سیمای مرکز تبریز پرداخت و گفت: در کیفیت تصاویر و پخش ماهواره ای ضعف هایی داریم که این امر به پهنای باند مربوط است و آن هم به مشکل دخالت و تحریم استکبار جهانی در عدم فروش تجهیزات و فرکانس های رسانه ای مربوط می شود افزود: مشکل تصاویر استودیویی و تصاویر دفرمه هم به دوربین های ما مربوط می شود که برای حل این مشکل نیز حداقل به ۱۲۰ میلیارد تومان برای خرید ۱۲ دوربین نیاز داریم و این از توان بودجه ای ما خارج است.

اکبر رضایی در ادامه به برخی از برنامه های در دست تهیه این مرکز اشاره کرد و گفت: در ماه های آینده کمیت برنامه های مناظره ای، تاپ شو و چالشی افزایش می یابد ضمن آنکه اخبار حوزه قفقاز نیز پوشش رسانه ای بیشتری خواهد داشت

بنابر این گزارش، در ادامه این نشست دژم خوی مدیر مرکز پژوهش صدا و سیمای آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگار آذرقلم در خصوص آمار نظرسنجی ها و درصد مخاطبان این شبکه گفت: مرجعیت خبری ما نسبت به سایر رسانه ها مطلوب و رضایت بخش است هرچند که در شرایط بحران های اجتماعی و سیاسی ما با چالش اعتماد و ریزش مخاطب مواجه می شویم.

وی در ادامه افزود: بر اساس نظرسنجی های علمی انجام شده در دوره های مختلف میزان مخاطبان سیما در بهار ۹۶ حدود ۶۲.۳ درصد بوده است هرچند این آمار در طی سال های بعد با اندکی کاهش روبرو بود اما در اسفندماه امسال ما شاهد افزایش دوباره مخاطبان و ثبات نسبی تعداد مخاطبان هستیم.

دژم خوی با بیان اینکه این نظرسنجی با نمونه آماری ۶۰۰ نفری از شهروندان تبریزی از در ۳۰ نقطه شهر انجام شده، نشان می دهد که توجه به برنامه های دغدغه محور مورد مطالبه شهروندان بوده است ضمن آنکه ترکی بودن برنامه ها بزرگترین امتیاز شبکه سهند می باشد .

مدیر مرکز پژوهش صدا و سیما با بیان اینکه میانگین مخاطبان بخش خبری ساعت ۲۳ با ۹۱ درصد مخاطب به عنوان پرمخاطب ترین برنامه تلویزیون تبریز شناخته شده است، گفت : آمار ها نشان میدهد با افزایش تحصیلات دانشگاهی از تعداد مخاطبان تلویزیون نیز کاسته می شود.

وی همچنین از افزایش ۸ درصدی تعداد مخاطبان رادیو در نظرسنجی اسفندماه ۱۴۰۱ نسبت به بهار سال ۱۳۹۶ خبر داد.

همچنین در ادامه این نشست، معاون صدای مرکز آذربایجان شرقی با بیان اینکه در شش ماه اول ۱۴۰۱ جزو رادیو های برتر کشور بودیم، گفت: با توجه به عنوان دومین رادیو کشور تلاش می کنیم جایگاه ممتاز استان را حفظ کنیم.

مهدی راثی با بیان اینکه در طی دو سال گذشته، سه اثر تولیدی این مرکز به عناوین برتر بین المللی دست پیدا کرده اند، افزود: در ارزشیابی های انجام شده مرکز آذربایجان شرقی جزو سه مرکز برتر کشور بوده است.

راثی با انتقاد از موضع برخی که عملکرد صدا و سیما را مورد انتقاد قرار می دهند، گفت: برخی از منتقدان تحت تاثیر جوسازی ها فقط انتقاد می کنند در حالی که حتی نمی توانند از ۴۰ برنامه رادیو عنوان یک برنامه را نام ببرند!

در ادامه این جلسه، معاون سیما با انتقاد از رویکرد و عدم انتقادپذیری برخی مسئولان گفت: متاسفانه آستانه نقد و تحمل برخی مدیران بسیار پایین است و همین امر کار رسانه ای در تبریز را دشوار ساخته است. ازطرفی برخی از نهادها و ادارات نیز برای تولید محتوا استقبال نکرده و همکاری نمی کنند.

گوهریان افزود: امسال شبکه سهند با دو سریال روی آنتن«جلال و روزهای بیقراری» جز مراکزی بود که بیشترین حضور را در شبکه سراسری به ثبت رساند.

معاون سیمای آذربایجان شرقی با بیان اینکه هزینه تولید یک دقیقه انیمیشن بیش از ۲۵ میلیون تومان است، گفت: ما با حداقل هزینه ها برنامه سازی می کنیم. ناچاریم برای پخش مسابقات تراکتور، ما باید برخی ملاحظات را در نظر بگیریم مثلا دیدار تراکتور با سایپا یا پیکان را شبکه سراسری هم پخش نمی کند و ما با وجودی که تکلیفی برای پخش آن نداریم اما باز هم هزینه های سنگین مربوطه را تقبل می کنیم.

وی در مورد محتوای برنامه های شبکه سهند و انتقاد یکی از خبرنگاران در مورد رویکرد و پخش زیاد مسائل روستاها از این شبکه پاسخ داد: با توجه به این که ۳۰ درصد جمعیت ما در ۲۵۰۰ روستا ساکن هستند، بنابراین، نمی توانیم این موضوع را نادیده بگیریم. از طرفی بودجه های ما نیز برای تولید برنامه های پرهزینه محدود است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

تبریز و آذربایجان در انتظار مسافران نوروزی

به گزارش صریرنیوز در تبریز، آذربایجان شرقی، یکی از جذاب‌تری استان‌های نیمه شمال غرب ایران است. تاریخ غنی و مردم مهمان‌نواز، با ویژگی‌‌های فرهنگی خاص این دیار، بر جذابیت‌های این استان زیبا افزوده است. اگر قصد سر زدن به استان آذربایجان شرقی دارید، باید لیست بلندبالایی از مراکز دیدنی تهیه کنید. نوروز، این عید دوست داشتی با تعطیلی های چند روزه اش بهترین فرصت برای سفر و لذت بردن از مواهب طبیعی است و چه خوب که آذربایجان شرقی مقصد سفرهای نوروزی شما باشد. در ادامه به معرفی برخی نقاط دیدنی این استان می پردازیم. روستای کندوان روستای کندوان را در صدر لیست جاهای دیدنی آذربایجان شرقی قرار دارد که نباید دیدن آنها را از دست بدهید، بنویسد. به قطع دیدنی‌ترین نقطه استان آذربایجان روستای صخره‌ای کندوان است. این استان که در نزدیکی اسکو واقع شده‌ است، شهرتی جهانی دارد. معماری متفاوت خانه‌هایی که در دل صخره‌ها کنده شده‌اند و سبک زندگی خاص مردمان ساکن این روستا، باعث شده است تا کندوان سالانه میزبان هزاران گردشگر باشد. روستای کندوان دو خواهر دوقلو در ترکیه و ایالات متحده دارد. اما تنها روستای صخره‌ای مسکونی جهان به‌حساب می‌آید. بهترین زمان برای بازدید از کندوان، اواسط بهار تا اواخر تابستان است. ائل گلی ائل گلی، یا پارک شاه‌ گلی، از معروف‌ترین و مهم‌ترین مراکز تفریحی شهرستان تبریز است. قدمت این مجموعه تفریحی که دارای ارزش تاریخی و گردشگری بالایی است، به دوره آق قویولونها می‌رسد. دریاچه ائل‌گلی، در ابتدا برای تامین آب مورد نیاز شهرستان تبریز احداث شد. به مرور در کنار این دریاچه بنای ائل گلی احداث شد و این مجموعه توسعه یافت. امروزه، هتل‌های متعدد، مراکز فروش زنجیره‌ای و پارک بازی کودکان در مجموعه ائل گلی وجود دارند که باعث شده‌اند مجموعه ائل‌گلی به یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های تبریز تبدیل شود. توصیه می‌کنم حتما در سفر به آذربایجان از این مجموعه زیبا دیدن کنید. جنگل‌های ارسباران اگر عاشق طبیعت و طبیعت‌گردی هستید و هرکجا که باشید دنبال جنگل و سرسبزی هستید، حتما باید از جنگل‌های بی‌نظیر ارسباران آذربایجان شرقی دیدن کنید. جنگل‌های ارسباران از معدود بازماندگان جنگل‌های هیرکانی است. از جنگل‌های ارسباران به عنوان موزه حیات وحش ایران هم یاد می‌شود. گونه‌های متنوع و کم‌یابی از حیوانات در این منطقه از آذربایجان شرقی زندگی می‌کنند. خرس قهوه‌ای، سیاه‌گوش، مرال، غزال، مار افعی، گراز و پلنگ از معروف‌ترین گونه‌های حیوانی هستند که ارسباران میزبان حیات آنها است. جنگل‌های ارسباران در تابستان بسیار خنک است و هوای دلچسبی دارد. بهترین زمان بازدید از این پوشش طبیعی استان آذربایجان شرقی تابستان است. پس اگر دوست دارید از گرما فرار کنید و به گوشه دنجی از ایران پناه ببرید، جنگل‌ ارسباران بهترین گزینه به‌حساب می‌آید. کاخ شهرداری تبریز یکی از زیباترین عمارت‌های شهرستان تبریز و جالب‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی، کاخ شهرداری است. این عمارت زیبا که درواقع مرکز انجام امور مربوط به شهرداری تبریز است، درست در مرکز این شهر واقع شده است. در کنار برج ساعتی که برای مردم تبریز جزو خاطره‌انگیزترین بناهای شهر است. کاخ شهرداری تبریز که حدودا ...

آخرین خبرها