رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵
  • 2024 Sunday 23 June

صریر: مدیر کل صدا سیما آذربایجان شرقی از بازنگری در برنامه های صدا و سیمای آذربایجان شرقی از سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، اکبر رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه به رغم جوسازی ها فضای مجازی چندان در پیش مخاطبان مرجعیت و سندیت ندارد افزود: تلویزیون همچنان در همه جای جهان، رسانه اول و مورد وثوق مردم است و این امر سبب شده تا انتقادات نیز نسبت به آن زیاد باشد چرا که انتظار مخاطبان از تلویزیون نسبت به سایر رسانه ها بیشتر است.

رییس رسانه ملی در تبریز تصریح کرد: تلاش ما این است که هم صدا، هم سیما، هم فضای مجازی و هم خبر از توسعه و رشد مناسبی برخوردار باشند گفت: از چند ماه پیش، جدول پخش برنامه ها از نو طراحی شده و به موضوع فرهنگ، کتاب، تهیه برنامه های شاد توجه ویژه شده است.

رضایی افزود: با پیشرفت فناوری، همگرایی رسانه ای اتفاق افتاه است و این تحول بزرگی است که سبب شده با توجه به سه عامل «اطلاعات، ارتباطات و فناوری» تحقق بحث دهکده جهانی را به عینه لمس کنیم.

اکبر رضایی با تاکید بر اینکه با پیدایش رسانه های نوین، رسانه های قبلی و سنتی تعطیل نمی شوند اما تاثیر می گذارند گفت: مثل منبر، رسانه های مکتوب نیز از بین نمی روند بلکه مخاطبان آنها شاید دچار ریزش شده و در بین سایر رسانه ها توزیع می شود.

مدیر کل صدا و سیمای آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید پیش دستی و پیشگیری را جدی بگیریم، یادآور شد اگر در انتشار اخبار پیشگام باشیم رسانه های خارجی هرگز مرجعیت پیدا نمی کنند این موضوع را در ماجرای اعتراضات اخیر مشاهده کردیم و یا در رویداد فوت استاد کریمی مراغه ای بیگانگان می خواستند از موضوع درگذشت وی سوء استفاده کنند اما چون ما پیشگام شدیم و اخبار و اطلاعات را دقیق و سریع منتشر کردیم دیگر میدان کار برای رسانه های معاند فراهم نشد.

رضایی در ادامه به بیان برخی از مشکلات و محدودیت های صدا و سیمای مرکز تبریز پرداخت و گفت: در کیفیت تصاویر و پخش ماهواره ای ضعف هایی داریم که این امر به پهنای باند مربوط است و آن هم به مشکل دخالت و تحریم استکبار جهانی در عدم فروش تجهیزات و فرکانس های رسانه ای مربوط می شود افزود: مشکل تصاویر استودیویی و تصاویر دفرمه هم به دوربین های ما مربوط می شود که برای حل این مشکل نیز حداقل به ۱۲۰ میلیارد تومان برای خرید ۱۲ دوربین نیاز داریم و این از توان بودجه ای ما خارج است.

اکبر رضایی در ادامه به برخی از برنامه های در دست تهیه این مرکز اشاره کرد و گفت: در ماه های آینده کمیت برنامه های مناظره ای، تاپ شو و چالشی افزایش می یابد ضمن آنکه اخبار حوزه قفقاز نیز پوشش رسانه ای بیشتری خواهد داشت

بنابر این گزارش، در ادامه این نشست دژم خوی مدیر مرکز پژوهش صدا و سیمای آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگار آذرقلم در خصوص آمار نظرسنجی ها و درصد مخاطبان این شبکه گفت: مرجعیت خبری ما نسبت به سایر رسانه ها مطلوب و رضایت بخش است هرچند که در شرایط بحران های اجتماعی و سیاسی ما با چالش اعتماد و ریزش مخاطب مواجه می شویم.

وی در ادامه افزود: بر اساس نظرسنجی های علمی انجام شده در دوره های مختلف میزان مخاطبان سیما در بهار ۹۶ حدود ۶۲.۳ درصد بوده است هرچند این آمار در طی سال های بعد با اندکی کاهش روبرو بود اما در اسفندماه امسال ما شاهد افزایش دوباره مخاطبان و ثبات نسبی تعداد مخاطبان هستیم.

دژم خوی با بیان اینکه این نظرسنجی با نمونه آماری ۶۰۰ نفری از شهروندان تبریزی از در ۳۰ نقطه شهر انجام شده، نشان می دهد که توجه به برنامه های دغدغه محور مورد مطالبه شهروندان بوده است ضمن آنکه ترکی بودن برنامه ها بزرگترین امتیاز شبکه سهند می باشد .

مدیر مرکز پژوهش صدا و سیما با بیان اینکه میانگین مخاطبان بخش خبری ساعت ۲۳ با ۹۱ درصد مخاطب به عنوان پرمخاطب ترین برنامه تلویزیون تبریز شناخته شده است، گفت : آمار ها نشان میدهد با افزایش تحصیلات دانشگاهی از تعداد مخاطبان تلویزیون نیز کاسته می شود.

وی همچنین از افزایش ۸ درصدی تعداد مخاطبان رادیو در نظرسنجی اسفندماه ۱۴۰۱ نسبت به بهار سال ۱۳۹۶ خبر داد.

همچنین در ادامه این نشست، معاون صدای مرکز آذربایجان شرقی با بیان اینکه در شش ماه اول ۱۴۰۱ جزو رادیو های برتر کشور بودیم، گفت: با توجه به عنوان دومین رادیو کشور تلاش می کنیم جایگاه ممتاز استان را حفظ کنیم.

مهدی راثی با بیان اینکه در طی دو سال گذشته، سه اثر تولیدی این مرکز به عناوین برتر بین المللی دست پیدا کرده اند، افزود: در ارزشیابی های انجام شده مرکز آذربایجان شرقی جزو سه مرکز برتر کشور بوده است.

راثی با انتقاد از موضع برخی که عملکرد صدا و سیما را مورد انتقاد قرار می دهند، گفت: برخی از منتقدان تحت تاثیر جوسازی ها فقط انتقاد می کنند در حالی که حتی نمی توانند از ۴۰ برنامه رادیو عنوان یک برنامه را نام ببرند!

در ادامه این جلسه، معاون سیما با انتقاد از رویکرد و عدم انتقادپذیری برخی مسئولان گفت: متاسفانه آستانه نقد و تحمل برخی مدیران بسیار پایین است و همین امر کار رسانه ای در تبریز را دشوار ساخته است. ازطرفی برخی از نهادها و ادارات نیز برای تولید محتوا استقبال نکرده و همکاری نمی کنند.

گوهریان افزود: امسال شبکه سهند با دو سریال روی آنتن«جلال و روزهای بیقراری» جز مراکزی بود که بیشترین حضور را در شبکه سراسری به ثبت رساند.

معاون سیمای آذربایجان شرقی با بیان اینکه هزینه تولید یک دقیقه انیمیشن بیش از ۲۵ میلیون تومان است، گفت: ما با حداقل هزینه ها برنامه سازی می کنیم. ناچاریم برای پخش مسابقات تراکتور، ما باید برخی ملاحظات را در نظر بگیریم مثلا دیدار تراکتور با سایپا یا پیکان را شبکه سراسری هم پخش نمی کند و ما با وجودی که تکلیفی برای پخش آن نداریم اما باز هم هزینه های سنگین مربوطه را تقبل می کنیم.

وی در مورد محتوای برنامه های شبکه سهند و انتقاد یکی از خبرنگاران در مورد رویکرد و پخش زیاد مسائل روستاها از این شبکه پاسخ داد: با توجه به این که ۳۰ درصد جمعیت ما در ۲۵۰۰ روستا ساکن هستند، بنابراین، نمی توانیم این موضوع را نادیده بگیریم. از طرفی بودجه های ما نیز برای تولید برنامه های پرهزینه محدود است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها