رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Tuesday 28 November

صریر: مدیرعامل شرکت آبفای استان آذربایجان شرقی گفت: فاز دوم جهاد آبرسانی به ۹ هزار و ۹۷۶ روستا و با ۵۸ هزار میلیارد تومان اعتبار عملیاتی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، محمد خانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: با توجه به پراکندگی جمعیتی در شهرها و روستاهای استان و با عنایت به یکپارچگی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی در بحث تامین آب به حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ارائه خدمات می گردد که از این تعداد نزدیک به ۳ میلیون نفر در شهرها و نزدیک به یک میلیون و دویست هزار نفر در روستاها ساکن می باشند.
خانی افزود: با توجه به اینکه تامین آب محدود به یک منطقه و به آن اقلیم مربوط می باشد و همانند ارگان های دیگر همچون برق و گاز نیست که در صورت کمبود یا مشکل از جاهای دیگر تامین گردد و با کم شدن بارش ها و نزولات آسمانی و افزایش بی رویه مصرف با کاهش آب روبرو می شویم.
وی ادامه داد: در رابطه با تامین آب خوشبختانه در کل استان با توجه به برنامه ریزی هایی که انجام می گیرد شهر به شهر مورد بررسی قرار می دهیم تا با برنامه ای مدون برای بخش های تولید و توزیع و مدیریت مصرف و … برطبق شرایط و پتانسیل های آن منطقه تهیه و مصوب می گردد تا در آینده دچار مشکل کم آبی و تنش نباشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اظهار کرد: در چرخه بهداشت یکی از موارد کلیدی آب هست که متاسفانه اغلب مورد غفلت قرار می گردید و بهداشت بدون وجود آب معنی خود را از دست می دهد بنابراین با توجه به اینکه ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه قبل کاهش بارش داریم بحث فرهنگ سازی اهمیت بیشتری پیدا می کند.
خانی یادآور شد: از سال های گذشته برطبق برآوردهای بعمل آمده احتمال کمبود آب و نیاز به افزایش ظرفیت تولید آب پیش بینی می گردید بنابراین باید توجه داشته باشیم که استاندارد مصرف در کشور و جهان ۱۵۰ لیتر برثانیه می باشد که در تبریز ۲۳۰ لیتر یعنی ۸۰ لیتر افزایش مصرف داریم.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش ظرفیت تولید و از طرفی مدیریت مصرف و اجتناب از مصارف غیر ضروری، بایستی در اولویت تصمیمات مسئولین و همشهریان عزیز باشد که در این زمینه نیز همانند سایر زمینه ها باید اولین باشیم .
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان تاکید کرد: آزمایشگاه آب وفاضلاب استان که یکی از مجهزترین  آزمایشگاههای شمالغرب کشور و اخذ کننده اولین استاندارد بین المللی ایزو ۱۷۰۲۵ در ایران می باشد که با پایش و کنترل شبانه روزی و انجام آزمون های مورد نیاز از مخازن، خطوط انتقال و شبکه توزیع با بیش از ۴۰ پارامتر میکروبی، بیولوژی و شیمیایی و ریزآلاینده های آلی معدنی، مطابقت آب با استاندارد ملی و بین المللی را تحت کنترل داشته که بحول و قوه الهی و با تلاش همکاران آب وفاضلاب تاکنون هیچ مورد عدم انطباقی از سوی مراکز بهداشت که ناظر نهایی بر کیفیت آب استان می باشد گزارش نشده است.
خانی خاطرنشان کرد: علاوه بر نمونه برداری فوق، روزانه بالغ بر ۱۵ مورد نمونه برداری از سطح شهر تبریز، در خصوص پدافند غیر عامل در دو نوبت از شبانه روز از کیفیت آب، انجام و در تمام روزها اعم از تعطیلات رسمی و غیر رسمی پایش بصورت کشیک توسط کارشناسان خبره انجام می گیرد.
وی تاکید کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی که یکی از چالشهای اساسی در دنیا و کشورعزیزمان ایران مطرح می باشد ، افزایش دما ، تغییر چرخه هیدرولیکی آب و تغییر الگوی بارندگی ،  باعث کاهش سطح آب و دبی ورودی به سدها و تصفیه‌خانه‌ها بوده و این امر موجب تغییرات کیفی آب منجمله طعم آن در آبهای سطحی و حتی زیر زمینی و چاهها بوده که علیرغم استاندارد بودن آن باعث تغییر در ذائقه مشترکین عزیز می شود.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان خاطر نشان کرد: در حال حاضر میزان کیفیت آب در کلانشهر تبریز و استان مطلوب و در حد استاندارد گزارش می شود.
خانی در مورد انشعابات غیرقانونی گفت: این علاوه بر اینکه کاری خلاف است از لحاظ شرع هم درست نیست و آب مورد استفاده مورد قبول خدا نیز نمی باشد.
وی افزود: شرکت آب و فاضلاب هم با تشکیل پلیس آب به جد پیگیر این موضوع می باشد و با متخلفین برخورد قانونی انجام می دهد و از همشهریان عزیز نیز خواهشمندیم در صورت مشاهده این چنین مواردی با تلفن ۱۲۲ تماس گرفته و موضوع را اطلاع رسانی کنند.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب وفاضلاب استان در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص سرقت دریچه های فاضلاب ادامه داد: با توجه به چدنی بودن این دریچه و قیمت خوب این فلز این اقدام زیاد شده اما به صورت کشوری و با همکاری شرکت های دانش بنیان ترکیبی جدید در حال تولید است که علاوه بر تحمل وزن سنگین خودروها و وسائط سنگین، مثل چدن ارزش مالی برا فروش نداشته باشد تا جلوی دزدی ها نیز گرفت شود.
خانی تصریح کرد: بحث مولدسازی یکی از بهترین کارهای دولت سیزدهم می باشد تا با فروش اموال مازاد ادارات با تامین مالی مناسب باعث تحول و پیشرفت در پروژه های همان اداره می شود و این کار باعث اتمام پروژه های نیمه کاره شده و مردم سود می برند.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان در ادامه با بیان اینکه ۷۵ درصد آب شرب استان از طریق شرکت آب منطقه ای و ۲۵ درصد آب از طریق چاه های استان تأمین می گردد افزود: با بروز مشکل کمبود آب در تابستان پیش رو، بحث انتقال آب ارس به تبریز بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد.
خانی گفت: این پروژه جزء برنامه های کاری شرکت آب منطقه ای می باشد که حدود دو ماه گذشته با حضور مسئولان کشوری، لشگری و استانی خط انتقال ارس با حضور پیمانکار جدید که قرارگاه خاتم الانبیا می باشد مجددا شروع به کار کرد و تا الان پیشرفت پروژه خوب می باشد.
پروژه های جهاد آبرسانی در ۳ شهرستان ورزقان، هشترود و کلیبر( خداآفرین)، استان آذربایجان شرقی با جدیت در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در استان آذربایجان شرقی برای ۲۶۲ روستا در فاز اول و در فاز بعدی ۵۵۰ روستا از نعمت آب شرب بهره مند خواهند شد .مهندس خانی تصریح کرد: پیشرفت استان ۴۷ درصد می باشد که از میانگین کشوری بالاترهست واین عملکرد مناسب عوامل اجرایی و بسیج سازندگی استان به عنوان نماینده معین قرارگاه را نشان می دهد و باعث ایجاد نشاط وامید به ماندن در روستائیان شده است.
وی گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، موضوع آبرسانی به روستاها مورد توجه جدی قرار گرفته است تا آنجا که طبق برنامه ارائه شده وزیر نیرو به مجلس شورای اسلامی، میزان پوشش آبرسانی روستایی و جمعیت بهره‌مند در انتهای دولت سیزدهم باید به رقم ۹۰ درصد برسد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی ادامه داد: درراستای طرح جهاد آبرسانی که نهضتی جدید در وزارت نیرو می باشد، آبرسانی آبادی های بالای ۲۰ خانوار استان در اولویت قرار دارد. این پروژه ها که پایان سال گذشته آغاز شده است هم اکنون از پیشرفت خوبی برخوردارمی باشد و ما در سازوکار طرح‌های آبرسانی علاوه بر همکاری های سپاه پاسداران و آبفای استان از ظرفیت همه نهادهای مردمی، استفاده‌ می کنیم، تا در کمترین زمان ممکن شاهد اتمام پروژه ها باشیم.
وی خاطرنشان کرد: طی هماهنگی به عمل آمده از طرف استاندار آذربایجان شرقی و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشوردرادامه تفاهم نامه تعداد روستاهایی که از طرف قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) به نیابت از بسیج سازندگی انجام می گیرد به ۵۵۰ روستا افزایش و آبرسانی در روستاهای تمام شهرستان های استان تعمیم داده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اظهار کرد: آنچه را که در گذشته تصور آن را نداشتیم امروز به همت و عزم دولت در محرومیت‌زدایی از کشور مانند آبرسانی به روستاها در حال تحقق است. مهندس خانی پروژه های آبرسانی را نیازمند برخی پیش نیازها از جمله لوازم و تجهیزات مرتبط با صنعت آب دانست و با اشاره به برگزاری اولین همایش تامین کنندگان تجهیزات جهاد آبرسانی در خرداد ماه سال جاری، از نقش واحدهای تامین کننده لوازم آبرسانی به عنوان یار و یاور آبفا که سهم خود را در عرصه محرومیت زدایی به خوبی ایفا می کنند تقدیر کرد.
مدیرعامل شرکت آبفای استان تصریح کرد: فاز دوم جهاد آبرسانی به ۹ هزار و ۹۷۶ روستا و با ۵۸ هزار میلیارد تومان اعتبار عملیاتی خواهد شد. طبق دستورالعمل مشارکت عمومی – خصوصی وزارت نیرو برای طرح‌های بازتخصیص آب با جایگزینی پساب و کاهش هدر رفت آب، اهداف، محدوده اجرا، وظایف و مسئولیت‌ها، فرآیند انجام کار، پایش و نظارت و شرایط و الزامات اجرای دستورالعمل در استان های مختلف بررسی می شود تا با عیب یابی و بررسی اشکالات موجود و شرایط متفاوت و چالش های هر استان نسبت به چکش کاری و اصلاح بخشنامه اقدام کنیم.
خانی افزود: یکی از مهمترین اهداف اجرای این دستورالعمل، توسعه بازچرخانی آب در فرآیندهای صنعتی و مصارف با هدف کاهش برداشت از منابع آبی و تغذیه آبخوان های آبرفتی از پساب می باشد.
وی ادامه داد: برای اولین باردرکشور بازار بورس پساب ایران در تهران، البرز و شیراز شروع به کار کرد تا با این اقدام بزرگ شاهد پیشرفت در این حوزه باشیم و امیدوارم به نوبت سایر استان ها نیز وارد بورس شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در پایان اظهار کرد: در بحث فاضلاب درکلانشهر تبریز حدود ۸۸ درصد شبکه فاضلاب انجام گرفته و هم اکنون در حال بهره برداری می باشد که این رقم در سطح کشور دومین استان می باشد و در استان نیز حدود ۷۰ درصد می باشد که جا دارد از همکاری کلیه مقامات استانی و کشوری مخصوصا اعضای محترم شوراهای اسلامی شهرها و شهرداری ها قدردانی کنیم.
خانی در پایان تاکید کرد: در آستانه فرارسیدن عید نوروز ضمن تبریک فرارسیدن سال نو از همشهریان و مشترکان عزیز درخواست می شود در انجام سنت پسندیده خانه‌تکانی مصرف آب را مدیریت کنند تا در ساعات پایانی سال دچار افت یا کمبود آب نباشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

چرا باید کتاب بخوانیم؟

به گزارش صریرنیوز در تبریز، کتاب، همان یار مهربان که همه ما از کودکی با آن آشنا هستیم این روزها تا حد زیادی از زندگی هایمان دور شده است. با گسترش علم و تکنولوژی و باز شدن پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما، کتاب و کتابخوانی این روز ها به دست فراموشی سپرده شدند و متاسفانه آمار مطالعه در کشور ما به طرز وحشتناکی کاهش یافته است. اما هنوز هم می توان در این مورد کاری کرد. اولین قدم این است که از خودمان بپرسیم چرا باید کتاب بخوانیم؟ یا فواید کتاب و کتابخوانی برای ما چیست؟ پاسخ دادن به همین سوال ها تا حد بسیار زیادی به ما کمک خواهد کرد که به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم که نمی تواند کتاب را از زندگی اش کنار بگذارد. بسیاری از ما کتاب خواندن را تنها به درس و مدرسه و دانشگاه محدود می کنیم، در حالی که کتاب خوانی می تواند یک تفریح خوب و لذت بخش برای کسانی باشد که نمی دانند اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند. خوشبختانه در کشور ما ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. برای اینکه بهتر درک کنیم چرا کتاب و کتابخوانی تا این حد مهم است؛ در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی خواهیم کرد. کتاب خوانی در درجه اول بر روی افراد و در مرحله بعد بر روی جامعه تاثیر می گذارد و موجب پیشرفت یا پسرفت یک اجتماع خواهد شد. پس اگر میخواهید بدانید چرا باید کتاب بخوانیم؟ این ماله را تا انتها مطالعه کنید. فواید فردی کتاب و کتابخوانی همانطور که گفتیم کتاب خواندن می تواند از جنبه های مختلفی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما شاید مهمترین آنها زندگی شخصی و فردی شما باشد. باهم برخی از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد. ۱- کتابخوانی تمرکز شما را افزایش می دهد بررسی ها نشان می دهد افرادی که به کتاب خواندن علاقه دارند و هرروز بخشی از وقت خود را صرف مطالعه کردن می کنند، تمرکز و دقت بیشتری دارند. یکی از دلایلی که کتاب خوانی موجب افزایش تمرکز و دقت در افراد می شود این است که هنگام مطالعه شما نمی توانید کار دیگری را انجام دهدی، چرا که اگر چنین کاری کنید از متنی که مطالعه می کنید چیزی نخواهید فهمید. این کار تمرکز بیشتری از شما می طلبد و در دراز مدت سبب می شود که تمرکز شما افزایش یابد. البته افزایش تمرکز یکسری تکنیک ها و تمرین های ویژه هم دارد که ما همه آن ها را یکجا جمع کردیم. هم اکنون برای این آموزش فوق العاده تخفیف ۸۴% گذاشتیم تا همه بتوانند با استفاده از آن تمرکزشان را بهبود دهند. ۲- کتابخوانی به شما تفکر نقاد را می آموزد یکی از بزرگترین نکات منفی که متاسفانه در بسیاری از مردم یافت می شود، ...

آخرین خبرها