رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
  • الأحد ۷ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Sunday 29 January

صریر: مبتکر طرح محلول پاشی میزان فلز سنگین در محلول های تولید شهرداری تبریز را کمتر از یک در میلیارد اعلام کرد و گفت: چند کلانشهر متقاضی استفاده از محلول تولیدی شهرداری تبریز هستند.

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، ذاکر حمیدی امروز در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه محلول مورد پاشش توسط شهرداری تبریز هیچ آسیبی به محیط زیست و سلامتی انسانها وارد نمی کند، اظهار کرد: اقدام شهرداری تبریز در تهیه و پاشش محلول و جایگزینی آن به جای نمک پاشی، برای نخستین بار در سطح کشور و آسیا انجام می شود که افتخاری بزرگ برای شهر تبریز است.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح موجب کاهش هزینه های جاری شهرداری تبریز می شود، تامین مواد اولیه محلول را از محل مواد دورریز برخی صنایع عنوان کرد و افزود: آزمایش های لازم در خصوص مواد اولیه محلول انجام و تائیدیه های آن اخذ شده است.

حمیدی هزینه نمک پاشی که پیش از این انجام می شد را برابر با ۱۵ هزار تومان در هر کیلو کلرید سدیم اعلام کرد و گفت: محلول تهیه شده در شهرداری تبریز جهت پاشش تفاوت قیمت زیادی با نمک دارد و بسیار ارزان تر است.

وی با بیان اینکه سیستم تولید محلول تمام اتوماتیک است و به نیروی انسانی و هزینه زیاد نیاز ندارد، به مقدار و زمان تولید محلول در این دستگاه ها اشاره کرد و افزود: هر دستگاه محلول ساز می تواند ۱۰ متر مکعب محلول را در عرض ۱۵ دقیقه تولید کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به تولید صفر تا صد قطعات دستگاه محلول‌ساز در شهر تبریز، اظهار کرد: در سیستم نمک پاشی، وجود فلز سنگین موجب ضرر و زیان به محیط زیست، انسانها، آسفالت معابر، لاستیک ها و رینک های خودروها، آب های سطحی و زیرزمینی و غیره می شد.

وی با بیان اینکه در آنالیز سه پاشش اخیر محلول، میزان فلز سنگین حتی به اندازه یک در میلیارد هم نبوده، یادآور شد: در محلول پاشی هیچ خوردگی در لاستیک و رینک خودروها و هیچ وسیله فلزی ایجاد نمی شود.

حمیدی سیستم محلول پاش را مختص شهر تبریز و ثبت شده به نام شهرداری تبریز اعلام کرد و از چند کلانشهر به عنوان متقاضی استفاده از این محلول نام برد و گفت: این سیستم در آمریکا و شهر نیویورک استفاده می شود و در ایران و آسیا فقط در شهر تبریز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با تبریک این دستاورد دانش بنیان به مردم تبریز، جرات و همت شهردار تبریز در جایگزینی این سیستم بجای نمک پاشی را ستود و افزود: با همراهی مردم، می توان بهترین نتیجه را از اجرای طرح محلول پاشی اخذ کرد.

این استاد دانشگاه تبریز با بیان اینکه سال گذشته فقط در یک مرحله نمک پاشی، شش هزار تن نمک استفاده شده بود، حذف نمک در دوره فعلی و جایگزینی محلول پاشی را اقدامی ماندگار از سوی شهرداری تبریز قلمداد کرد.

حمیدی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی لازم در خصوص مزیت های محلول پاشی، اجرای این طرح را به نفع شهروندان دانست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یلدا فرصتی برای با هم بودن

اسگندریان - تبریز - صریرنیوز: بشریت در طول تاریخ ، برای بقا به ارتباطات اجتماعی نیازمنداست وزیباترین لحظه ی زندگی هر آدمی با هم بودن وآرزوی هر خانواده ای دور هم بودن است چون زندگی با در کنار هم بودن هست که جریان دارد و این دورهمی هاست که به انسان امید زندگی میدهد و زیباترین لحظات در زندگی هر آدمی را به نمایش می گذارد ، کاش قدر این لحظات را بدانیم و از زندگی واز باهم بودن لذت ببریم،ما در عصر ارتباطات زندگی می کنیم هر چند انسان های نسل عصر ارتباطات در ظاهر پر ارتباط ودر جمع زندگی می کنند، اما در بطن امر هیچ ارتباط حقیقی بین آنان برقرار نشده وبایک دیوار شیشه ای به دور خوداحاطه شده و اسیر سلول انفرادی هستند که ناخواسته بنا شده است. ما در دورانِ بی‌سابقه‌ای از تنهایی زندگی می‌کنیم ، و " زندگی در عصر ما تمرین تنهایی شده"، همه تنهایند،.. تنهایی به عنوان یک درد اجتماعی در بین جوامع به یک اپیدمی تبدیل شده است مکانیسم روانشناختی آن به معنای هشدار دادن نسبت به انزوا و تحریک ما برای دنبال کردن پیوندهای اجتماعی است، ما جوهر انسانیت یعنی ارتباط و با هم بودن رادر این عصر از یادبرده‌ایم، بشر دیروز در روابط انسانی خویش هیچ گاه طعم تنهایی و فقدان محبت را نمی چشید، اماامروز بیش از تمام دوران ها، تنهایی در جمع را تجربه می کند وپیوندهای انسانی عمیقی که به زندگی معنا می‌داد، هر روز ضعیف‌تر از قبل می‌شوند. متاسفانه امروزه دغدغه‌ها و درگيري‌هاي مردم در جامعه افزايش پيدا کرده است به‌گونه‌اي که فرد ديگر حوصله يا زمان چنداني براي سپري‌کردن با اعضاي خانواده ندارد وباايجاد شکاف ميان‌نسلي عميق ميان والدين و فرزندان ، بسياري از جوانان حوصله وقت گذراندن با والدين و يا اقوام خود را ندارند. تغییر خانواده گسترده به هسته ای و کوچک شدن بُعد خانواده، به شکل اجتناب ناپذیری موجب کاهش دایره روابط اجتماعی انسان ها شده است ،بانبود سواد رسانه‌اي و همچنين عدم فرهنگ‌سازي‌هاي لازم شاهدکاهش دوام ارتباط میان اعضای خانواده وکاهش نقش خانواده در مقابل تاثيرپذيري بالا از شبکه‌هاي مجازي هستيم، چراکه به‌طور متوسط افراد در طول شبانه‌روز زمان زيادي از وقت خود را در شبکه‌هاي مجازي به‌سر مي‌برند که اين خود به‌يقين مي‌تواند پيامدهاي منفي بسياري را به‌دنبال داشته باشد، به‌گونه‌اي که درصدبالایی از انسان هادر کنار هم زندگي مي‌کنند اما کمتر همديگر را مي‌بينند، بيشتر توجه خود را به شبکه‌هاي اجتماعي، فضاي مجازي و تلفن همراه معطوف مي‌کنند. به گفته ماکس وبر ما جهان اطراف مان را می سازیم و به ناگاه این واقعیت عینی آنچنان برما تحمیل می شود که گویی قفس آهنینی است که ما خود را در آن گرفتار می بینیم، رشد تکنولوژی علیرغم مزایای فراوان مادی، در حوزه ارتباطات انسانی عقلانیتی صوری و خالی از محتوا را برایمان به ارمغان آورده است انسان‌ها خود را با وسائل ارتباطی سرگرم ساخته، از مسائل واقعی زندگی خانوادگی و اجتماعی‌شان غافل شده‌اند و بیشتر درون ...

آخرین خبرها