رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
  • الأحد ۷ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Sunday 29 January

صریر: شهردار منطقه ۴ تبریز گفت: عملیات اجرایی پروژه فرهنگی گردشگری باغ‌موزه ستارخان از اوایل سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

به گزارش صریرنیوز در تبریز، مسعود علیلو اظهار کرد: فاز اول پروژه فرهنگی گردشگری باغ‌موزه ستارخان شامل تملک ۸ ملک مسکونی تا پایان سال جاری به اتمام رسیده و محوطه این مجموعه فرهنگی آزادسازی می‌شود.

وی افزود: چهار ملک از فاز اول این مجموعه در سال جاری تملک، پرداخت غرامت و تخریب شده است و در ادامه ۳ ملک دیگر نیز مورد توافق گرفته است.

علیلو با اشاره به تنها ملک باقیمانده در فاز اول این پروژه اعلام کرد:مالک یکی از واحدهای مسکونی در اطراف این مجموعه حاضر به توافق نشده و از طریق ماده ۸ اعمال قانو و نسبت به پرداخت غرامت و آزادسازی کل محوطه پروژه باغ‌موزه ستارخان اقدام خواهد شد.

وی اضاقه کرد: پیش‌بینی لازم برای اجرای این پروژه فرهنگی، تاریخی و گردشگری در بودجه سال ۱۴۰۲ نیز انجام گرفته و سال آینده شاهد آغاز عملیات اجرایی پروژه باغ‌موزه ستارخان خواهیم بود.

شهردار منطقه ۴ تبریز با اشاره به ضرورت حفظ و احیای هویت تاریخی محلات تبریز خاطرنشان کرد: خانه‌های تاریخ هویت و دایره‌المعارف فرهنگی و اجتماعی کهن‌شهر تبریز در سده‌های گذشته است که مدیریت شهری تبریز در راستای حفظ و نگهداشت این میراث تاریخی و فرهنگی اقدام به تملک، مرمت و نگهداشت آنان کرده است.

وی یادآور شد: هویت تاریخی تبریز بزرگترین سرمایه این شهر بوده و تلاش داریم با حفظ و نگهداشت میراث تاریخی و فرهنگی، در توسعه گردشگری شهر و افزایش جذب توریسم فعال باشیم.

خانه علی مسیو، خانه ختائی، خانه کلکته‌چی، خانه نیکدل، خانه استاد شهریار، عمارت ساعت و چندین مجموعه تاریخی و فرهنگی شهر در مالکیت شهرداری تبریز است.

ستار قره‌داغی، مشهور به ستارخان و سردار ملی، یکی از مبارزان دوران مشروطه بر علیه استبداد بود. خانه تاریخی این سردار بزرگ میزبان سران مشروطه و جلسات سری آنان در دوران قاجار بود که به همت شهرداری تبریز تملک و تبدیل به مجموعه تاریخی، فرهنگی گردشگری باغ‌موزه ستارخان می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یلدا فرصتی برای با هم بودن

اسگندریان - تبریز - صریرنیوز: بشریت در طول تاریخ ، برای بقا به ارتباطات اجتماعی نیازمنداست وزیباترین لحظه ی زندگی هر آدمی با هم بودن وآرزوی هر خانواده ای دور هم بودن است چون زندگی با در کنار هم بودن هست که جریان دارد و این دورهمی هاست که به انسان امید زندگی میدهد و زیباترین لحظات در زندگی هر آدمی را به نمایش می گذارد ، کاش قدر این لحظات را بدانیم و از زندگی واز باهم بودن لذت ببریم،ما در عصر ارتباطات زندگی می کنیم هر چند انسان های نسل عصر ارتباطات در ظاهر پر ارتباط ودر جمع زندگی می کنند، اما در بطن امر هیچ ارتباط حقیقی بین آنان برقرار نشده وبایک دیوار شیشه ای به دور خوداحاطه شده و اسیر سلول انفرادی هستند که ناخواسته بنا شده است. ما در دورانِ بی‌سابقه‌ای از تنهایی زندگی می‌کنیم ، و " زندگی در عصر ما تمرین تنهایی شده"، همه تنهایند،.. تنهایی به عنوان یک درد اجتماعی در بین جوامع به یک اپیدمی تبدیل شده است مکانیسم روانشناختی آن به معنای هشدار دادن نسبت به انزوا و تحریک ما برای دنبال کردن پیوندهای اجتماعی است، ما جوهر انسانیت یعنی ارتباط و با هم بودن رادر این عصر از یادبرده‌ایم، بشر دیروز در روابط انسانی خویش هیچ گاه طعم تنهایی و فقدان محبت را نمی چشید، اماامروز بیش از تمام دوران ها، تنهایی در جمع را تجربه می کند وپیوندهای انسانی عمیقی که به زندگی معنا می‌داد، هر روز ضعیف‌تر از قبل می‌شوند. متاسفانه امروزه دغدغه‌ها و درگيري‌هاي مردم در جامعه افزايش پيدا کرده است به‌گونه‌اي که فرد ديگر حوصله يا زمان چنداني براي سپري‌کردن با اعضاي خانواده ندارد وباايجاد شکاف ميان‌نسلي عميق ميان والدين و فرزندان ، بسياري از جوانان حوصله وقت گذراندن با والدين و يا اقوام خود را ندارند. تغییر خانواده گسترده به هسته ای و کوچک شدن بُعد خانواده، به شکل اجتناب ناپذیری موجب کاهش دایره روابط اجتماعی انسان ها شده است ،بانبود سواد رسانه‌اي و همچنين عدم فرهنگ‌سازي‌هاي لازم شاهدکاهش دوام ارتباط میان اعضای خانواده وکاهش نقش خانواده در مقابل تاثيرپذيري بالا از شبکه‌هاي مجازي هستيم، چراکه به‌طور متوسط افراد در طول شبانه‌روز زمان زيادي از وقت خود را در شبکه‌هاي مجازي به‌سر مي‌برند که اين خود به‌يقين مي‌تواند پيامدهاي منفي بسياري را به‌دنبال داشته باشد، به‌گونه‌اي که درصدبالایی از انسان هادر کنار هم زندگي مي‌کنند اما کمتر همديگر را مي‌بينند، بيشتر توجه خود را به شبکه‌هاي اجتماعي، فضاي مجازي و تلفن همراه معطوف مي‌کنند. به گفته ماکس وبر ما جهان اطراف مان را می سازیم و به ناگاه این واقعیت عینی آنچنان برما تحمیل می شود که گویی قفس آهنینی است که ما خود را در آن گرفتار می بینیم، رشد تکنولوژی علیرغم مزایای فراوان مادی، در حوزه ارتباطات انسانی عقلانیتی صوری و خالی از محتوا را برایمان به ارمغان آورده است انسان‌ها خود را با وسائل ارتباطی سرگرم ساخته، از مسائل واقعی زندگی خانوادگی و اجتماعی‌شان غافل شده‌اند و بیشتر درون ...

آخرین خبرها