رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
  • الأحد ۷ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Sunday 29 January

صریر: اگر درختان بلند قامت و کهنسال خیابان ولیعصر تهران به نمادی ماندگار برای پایتخت تبدیل شده‌اند، چنارهای بلند بالا و پر شاخ و برگ بلوار ۲۹ بهمن تبریز هم تداعی‌گر گذشته پر شکوه این شهر و یادگاری از باغ شهر تبریز کهن است.

به گزارش صریرنیوز به نقل از شهرداری تبریز، خیابان‌ها و هر آنچه در آن است موزه‌های زنده شهر به شمار می‌روند. موزه‌هایی که هر روز مقابل چشم شهروندان رخ نمایی می‌کنند و رنگ و بویی از گذشته را به تصویر می‌کشند. برای دیدن و لمس این زیبایی‌ها نیاز نیست هیچ بلیتی تهیه کرده و مسیرتان را کج کنید. کافی است کمی در خیابان سر به هوا باشید و شهر را بهتر و با جزئیاتی بیشتر ببینید.

حکایت درختان پر شمار چنار تبریز نقل امروز و دیروز نیست. به گواه کتاب‌های تاریخی از زمان شکل‌گیری و احداث این خیابان، ردیف درختان چنار هم کنار هم کاشته شد و بعد نهرهای آب روان از زیر درختان جاری می‌شد. اصلا کسی چه می‌داند شاید همین چند دهه پیش تبریزی‌ها در روزهای تعطیل در سایه سار همین درختان و کنار این نهرها بساط می‌کردند و بعد خنده بود و گپ و گفت و استکانی چای و هندوانه‌ای خنک.

بعدها که پای توسعه شهری به میان آمد و ساختمان سازی رونق گرفت، روزگار چنارها از رونق افتاد. ساخت و سازهای مترو و قطار شهری از یک سو و نادیده گرفتن درختان و گاه قطع آنها توسط شهروندانی که نگران پیدا نبودن ویترین مغازه شان بودند از سوی دیگر، روز به روز بیشتر گلوی این تنفس‌گاه سبز شهر را تنگ کرد.

حالا شهرداری تبریز در اقدامی جدید در کنار برنامه ریزی برای توسعه فضاهای سبز و افزایش سرانه این فضاها در صدد احیای دوباره داستان چنارهای شهر کرده است.

شهردار منطقه ۲ تبریز در گفتگو با شهریار از کاشت و احیای چنارهای خیابان امام خمینی (ره) توسط واحد فضای سبز این منطقه خبر داده و می‌گوید:  درختان چنار خیابان امام خمینی (ره) و بلوار ۲۹ بهمن قدمتی طولانی دارند و از دیرباز این خیابان که از اصلی ترین خیابان‌های کهن شهر تبریز است به جهت درختان چنار قدیمی و زیبا مورد توجه شهروندان بوده است.

موسی علی پور ادامه می‌دهد: از سال‌های گذشته و ایام قدیم درختان چنار فضای خوبی به این مسیر بخشیده بود که سالهای اخیر به مرور این درختان رفته رفته خشک شدند. در پی سر ریز شدن مصالح حاصل از ساخت و سازها در پای درختان، از رشد کافی آنها جلوگیری شد و آسیب های زیادی متوجه این درختان شده است.

او با تاکید بر اینکه قصد داریم اکوسیستم این مسیر را به سالهای قبل بازگردانیم، می‌گوید: خوشبختانه گونه چنار با اقلیم تبریز سازگار است و به همین سبب بار دیگر با کاشت چنارهای جدید و جوان، بار دیگر این مسیر با درختان سر به فلک کشیده چنار احیا خواهد شد.

شهردار منطقه ۲ تبریز با اشاره به جزئیات این اقدام زیست محیطی ادامه می‌دهد: کاشت نهال های چنار از اسفندماه آغاز می شود و در حال حاضر در مرحله جانمایی چاله ها و آماده سازی فضاهای مورد نیاز برای کاشت گونه ها هستیم چرا که این درختان باید در فواصل مشخص از یکدیگر و به طور اصولی کاشته شوند. به همین دلیل در این مرحله از تعداد دقیق درختان در حال کاشت نمی‌توان آمار و عدد دقیقی ارائه کرد.

به گفته علی پور، منابع آبی مورد نیاز برای این درختان تامین شده است و روان آب های موجود در این مسیر یکی از این منابع خواهد بود.

شاید یکی از جالب ترین موضوعات در طرح احیای چنارهای محور ۲۹ بهمن تبریز موضوع شناسنامه دار کردن این گونه‌ها باشد. به طوری که با تهیه شناسنامه برای این گونه‌ها می‌توان آمار و تاریخچه‌ای برای نسل‌های آینده نیز تدوین و آماده کرد.

شهر با همین جزئیات و اجزای زنده شکل می‌گیرد و تاریخ همین‌ها را در حافظه خود ثبت می‌کند. یاد ایام و گذری به گذشته خاطراتی از باغ شهر تبریز را ثبت کرده است و حالا همه با لبخندی محو از آن روزها نقل می کنند ولی شاید بتوان تاریخ را هم دوباره زنده کرد.

شهرداری تبریز با برنامه ریزی برای احیای باغ شهر قدیمی و توجه به حفاظت از محیط زیست حالا بار دیگر مفاهیم مهمی همچون اکوسیستم، فضای سبز، تنفس گاه‌های شهری و… را مرور و روایت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یلدا فرصتی برای با هم بودن

اسگندریان - تبریز - صریرنیوز: بشریت در طول تاریخ ، برای بقا به ارتباطات اجتماعی نیازمنداست وزیباترین لحظه ی زندگی هر آدمی با هم بودن وآرزوی هر خانواده ای دور هم بودن است چون زندگی با در کنار هم بودن هست که جریان دارد و این دورهمی هاست که به انسان امید زندگی میدهد و زیباترین لحظات در زندگی هر آدمی را به نمایش می گذارد ، کاش قدر این لحظات را بدانیم و از زندگی واز باهم بودن لذت ببریم،ما در عصر ارتباطات زندگی می کنیم هر چند انسان های نسل عصر ارتباطات در ظاهر پر ارتباط ودر جمع زندگی می کنند، اما در بطن امر هیچ ارتباط حقیقی بین آنان برقرار نشده وبایک دیوار شیشه ای به دور خوداحاطه شده و اسیر سلول انفرادی هستند که ناخواسته بنا شده است. ما در دورانِ بی‌سابقه‌ای از تنهایی زندگی می‌کنیم ، و " زندگی در عصر ما تمرین تنهایی شده"، همه تنهایند،.. تنهایی به عنوان یک درد اجتماعی در بین جوامع به یک اپیدمی تبدیل شده است مکانیسم روانشناختی آن به معنای هشدار دادن نسبت به انزوا و تحریک ما برای دنبال کردن پیوندهای اجتماعی است، ما جوهر انسانیت یعنی ارتباط و با هم بودن رادر این عصر از یادبرده‌ایم، بشر دیروز در روابط انسانی خویش هیچ گاه طعم تنهایی و فقدان محبت را نمی چشید، اماامروز بیش از تمام دوران ها، تنهایی در جمع را تجربه می کند وپیوندهای انسانی عمیقی که به زندگی معنا می‌داد، هر روز ضعیف‌تر از قبل می‌شوند. متاسفانه امروزه دغدغه‌ها و درگيري‌هاي مردم در جامعه افزايش پيدا کرده است به‌گونه‌اي که فرد ديگر حوصله يا زمان چنداني براي سپري‌کردن با اعضاي خانواده ندارد وباايجاد شکاف ميان‌نسلي عميق ميان والدين و فرزندان ، بسياري از جوانان حوصله وقت گذراندن با والدين و يا اقوام خود را ندارند. تغییر خانواده گسترده به هسته ای و کوچک شدن بُعد خانواده، به شکل اجتناب ناپذیری موجب کاهش دایره روابط اجتماعی انسان ها شده است ،بانبود سواد رسانه‌اي و همچنين عدم فرهنگ‌سازي‌هاي لازم شاهدکاهش دوام ارتباط میان اعضای خانواده وکاهش نقش خانواده در مقابل تاثيرپذيري بالا از شبکه‌هاي مجازي هستيم، چراکه به‌طور متوسط افراد در طول شبانه‌روز زمان زيادي از وقت خود را در شبکه‌هاي مجازي به‌سر مي‌برند که اين خود به‌يقين مي‌تواند پيامدهاي منفي بسياري را به‌دنبال داشته باشد، به‌گونه‌اي که درصدبالایی از انسان هادر کنار هم زندگي مي‌کنند اما کمتر همديگر را مي‌بينند، بيشتر توجه خود را به شبکه‌هاي اجتماعي، فضاي مجازي و تلفن همراه معطوف مي‌کنند. به گفته ماکس وبر ما جهان اطراف مان را می سازیم و به ناگاه این واقعیت عینی آنچنان برما تحمیل می شود که گویی قفس آهنینی است که ما خود را در آن گرفتار می بینیم، رشد تکنولوژی علیرغم مزایای فراوان مادی، در حوزه ارتباطات انسانی عقلانیتی صوری و خالی از محتوا را برایمان به ارمغان آورده است انسان‌ها خود را با وسائل ارتباطی سرگرم ساخته، از مسائل واقعی زندگی خانوادگی و اجتماعی‌شان غافل شده‌اند و بیشتر درون ...

آخرین خبرها