اجتماعی » اخبار برگزیده » اقتصادی » فرهنگ و هنر
کد خبر : 19547
چهارشنبه - 3 خرداد 1402 - 08:55

دوره فول ترینینگ طراحی و مهندس دوخت لباس در تبریز برگزار شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «مرجان دلخواه» ملکه مد جهان و طراح برتر خاورمیانه در حاشیه دوره آموزشی فول ترینینگ طراحی و مهندس دوخت لباس که در دانشگاه پیام نور تبریز برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار صریرنیوز اظهار داشت: امروزه با چالش‌های مختلف و متعددی در عرصه مد و لباس کشور مواجه هستیم که برخی ناشی از نبود درک صحیح از فرهنگ و هنجارهای اجتماعی است، ضمن این‌که نگاه علمی و دقیقی نسبت به مسأله پوشش و مد در کشور وجود ندارد.

وی با تأکید بر این‌که صنعت مد و لباس بانوان باید در دست افرادی از جنس خودشان باشد، خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم؛ زنان جامعه کاملا از نوع خواسته های خود در عرصه مد و لباس مطلع هستند و بهتر می توانند لباسی را مطابق با هنجارهای فرهنگی و مدهای روز بین المللی طراحی کنند.

دلخواه با بیان این‌که موانع پیش‌روی صنعت مد تنها با مطالعه، شناخت صحیح از اقتضائات موجود و شناخت نیاز مخاطبان برطرف خواهد شد، گفت: بنده سال‌هاست که در عرصه طراحی و مد تلاش کرده ام و شناخت دقیقی از ذائقه بانوان ایرانی دارم، شکی نیست که زنان هموطنم تفکری عالی و سلیقه ای بی نظیر در طراحی و دوخت لباس دارند؛ موضوعی که در برخی کشورهای جهان و حتی همسایه از آن بی بهره هستند.

این طراح برتر خاورمیانه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که خودآموخته‌ی حرفه خیاطی در صنعت مد لباس عروس، شب و حجاب هستم، گفت: بدون هیچ معلم خیاطی شروع به کار کردم و در سن ۱۲ سالگی از پدرم چرخ خیاطی هدیه گرفتم و از همان سال در مغازه خالی کوچک پدرم شروع به خیاطی کردم ، بعد از ازدواج ادامه راهم را با همسر و فرزندم ادامه دادم.

وی افزود: با علاقه فراوانی که به رشته پزشکی داشتم؛ توانستم در رشته مامایی پذیرفته و تا مقطع کارشناسی تحصیل کنم، اما در مقطع کارشناسی ارشد با طراحی دوخت و تکنولوژی دوخت فارغ االتحصیل شدم و امروز دانشجوی دکترای همین رشته هستم.

دلخواه یادآور شد: در سال ۹۶ مقام اول مسابقه طراحی لباس را در کشور روسیه و شهر مسکو دریافت کردم که این مسابقه با حضور طراحان ۲۷ کشور جهان همراه بود، بعدها به عنوان داور مسابقات هفته مد استانبول دعوت شدم که داوری میان طراحان ۴۸ کشور جهان را عهده دار بودم.

وی با بیان این‌که هنرجویایم تاکنون ۳ مقام اول در عرصه طراحی و مد لباس کسب کرده اند، گفت: در هفته مد دبی ۵ مقام اول از ۶ منتخب مسابقه را هنرجوهای بنده َکسب کردند که پایان مراسم با تاجگذاری بنده به عنوان ملکه مد جهان همراه بود.. در طول ۱۰ سال سابقه آموزش افتخار مربیگری ۳۹۸۰ هنرجوی بانوی ایرانی را داشتم.

ملکه مد جهان و طراح برتر خاورمیانه در پایان سخنان خود با بیان این‌که «اخلاق حرفه ای» ضرورت موفقیت در هر مسیری است، گفت: ذهن خلاق، توجه به نیاز مخاطب، الهام از فضای پیرامون، زیبایی شناسی، متریال خوب، آموزش مستمر، اراده قوی، شناخت فرهنگ و آداب بومی، منطقه ای و ملی از جمله ضرورت های لازم برای موفقیت در عرصه طراحی و مد لباس است.