اخبار برگزیده » اقتصادی » خبر دوم
کد خبر : 20661
چهارشنبه - 20 تیر 1403 - 09:57

تایرا بر مدار سود

به گزارش صریرنیوز از تبریز، در این مجمع مدیرعامل این گروه صنعتی گزارشی از فعالیت‌های یک‌ساله این گروه ارائه و از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال مالی جدید سخن گفت و عنوان کرد: توسعه کسب‌وکارهای نوین و توسعه بازارهای صادراتی از جمله اهداف مورد تمرکز در مباحث کلان تراکتورسازی ایران است.
مصطفی وحیدزاده با اشاره به راهبُرد خروج از تک‌محصولی و تداوم فعالیت‌ها در بازارهای جدید به جهت حفظ سود و رضایت سهام‌داران و توسعه بازار محصولات متنوع با عنوان استراتژی ۵۰*۵۰ افزود: در راستای همین موضوع راه‌اندازی سایتهای تولید محصولات جدید از جمله خودروهای تجاری در دستور کار تراکتورسازی قرار گرفت.
وی تأکید کرد: تا به امروز پیشبرد این برنامه با نسبت ۳۰ به ۷۰ در حال انجام است به‌طوری که ۳۰ درصد تولیدات، سود و… تراکتورسازی مربوط به محصولاتی غیر از تراکتور بوده و ۷۰ درصد شامل محصول اصلی یعنی تراکتور است.
وحیدزاده پیش‌بینی کرد سال ۱۴۰۵ شاهد محقق‌شدن این برنامه و رسیدن به هدف تولید ۵۰*۵۰ در تراکتورسازی باشیم.
وی از رویکرد صادرات محور در توسعه بازار نیز دفاع کرد و گفت: در شرایط کنونی کشور و باتوجه‌به نیاز ارزی که اقتصاد ایران دارد تراکتورسازی جهت تأمین ارز موردنیاز خود و در سطح کلان تأمین بخشی از نیاز ارزی کشور، حضور در بازارهای جهانی را در صدر برنامه‌های خود قرار داده و به همین منظور تلاش دارد تا تعداد بازارهای هدف خود را از ۲۵ کشور کنونی به ارقامی مانند ۳۵ تا ۴۵ کشور افزایش دهد.
این فعال حوزه صنعت کشور با اذعان به اینکه تایرا با تلاش کارکنان، هیئت مدیره و سهام‌داران خود بر مدار رشد و شکوفایی می‌چرخد تأکید کرد: این مدار پیشرفت به مذاق خیلی‌ها خوش نیامده به‌طوری که از سوی برخی از مسئولین نه‌تنها مورد بی‌مهری بلکه سنگ‌اندازی در مسیر رشد این مجموعه صورت‌گرفته و یکی از مصادیق بارز آن قطع تسهیلات مکانیزاسیون برای خرید تراکتور از سوی وزارت جهاد کشاورزی است.
از وقتی مدیرعامل تراکتورسازی شدم به یکباره تسهیلات مکانیزاسیون صرفاً برای خریداران تراکتورهای تراکتورسازی قطع شده است
وحیدزاده در این باره به سهام‌داران مجموعه تحت مدیریتش آمار و ارقامی ارائه کرده و گفت: سال ۱۳۹۹ آخرین سالی بود که توزیع تراکتور تولیدی بین کشاورزان به‌واسطه وزارت جهاد کشاورزی انجام شده که در این سال از مجموعه ۱۸ هزار دستگاه تولیدی ۱۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه توسط وزارت جهاد و با تسهیلات مکانیزاسیون فروخته شده اما دقیقاً از آبان ۱۴۰۰، و روی کار آمدن تیم جدید مدیریتی در تراکتورسازی که بر توزیع بی‌واسطه تولیداتش بین کشاورزان و به قیمت کف کارخانه تأکید داشت هیئت‌مدیرهر تسهیلات مکانیزاسیون برای خرید تراکتور به کشاورزان قطع و از معرفی کشاورزان به تراکتورسازی خودداری شد.
تسهیلات مکانیزاسیون در حالی برای کشاورزان خریدار تراکتورهای تراکتورسازی دریغ شده که به‌راحتی برای تراکتورهای واردات پرداخت می‌شود
مدیرعامل گروه صنعتی تراکتورسازی برای اولین‌بار و در جمع سهام‌دارانش به‌صراحت اعلام کرد: این تسهیلات صرفاً برای کشاورزانی که خواهان تراکتورهای تولیدی تراکتورسازی ایران هستند داده نمی‌شود و در مقاطع مختلف حتی به تراکتورهای وارداتی که چندین برابر قیمت محصولات داخلی و تراکتورسازی هستند تسهیلات داده می‌شود تا مشوقی برای کشاورزان جهت اقبال این محصولات وارداتی باشند که خوشبختانه و علی‌رغم همه این جورچین‌ها، کشاورز ایرانی همچنان تراکتورهای تولید تراکتورسازی را بر هر محصول دیگری و تحت هر شرایطی ترجیح می‌دهد.
وی به اجرایی‌نشدن دستور صریح رئیس‌جمهور شهید به‌عنوان مصداق دیگری در تلاش برای ممانعت از رشد تراکتورسازی اشاره و گفت: سال گذشته و در جریان سفر شهید حجت‌الاسلام رئیسی به تراکتورسازی و انعکاس مشکلات به وجود آمده برای کشاورزان به لحاظ قطع تسهیلات، ایشان با تخصیص اعتبار ویژه ۵۰ هزارمیلیاردریالی در مرحله اول برای کشاورزان جهت خرید صرفاً تراکتور موافقت و عنوان کردند در مراحل بعد این رقم افزایش خواهد یافت اما باگذشت بیش از یک سال از این دستور، مسئولین ذی‌ربط برای اجرایی‌نشدن آن کشاورزان زحمت‌کش را عین توپ فوتبال به هم پاس می‌دهند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تراکتورسازی همچنان پله‌های رشد و توسعه را طی کند تا در سایه آن هم سهام‌دار، هم کشاورز و هم کارکنان همیشه پای‌کار آن راضی و خوشنود باشند.

اسکوچیچ سرمربی تراکتور شد

به گزارش صریرنیوز به نقل از سایت این باشگاه، پیرو دستور مالک باشگاه مبنی بر انجام اقدامات لازم جهت آماده‌سازی تیم، سعید مظفری‌زاده سرپرست مدیر عاملی باشگاه پس از مذاکره با گزینه‌های مختلف، سرانجام با دراگان اسکوچیچ که نتایج درخشانی با تیم ملی ایران کسب کرده بود، به توافق رسید و هدایت تراکتور به او سپرده شد.

اسکوچیچ سابقه هدایت تیم ملی ایران، تیم ملی زیر ۲۱ سال کراواسی، النصر عربستان، العربی کویت، رییکا کراواسی، صنعت نفت آبادان، ملوان بندرانزلی، فولاد خوزستان و خونه به خونه بابل را در کارنامه دارد.

این مربی کروات ۲ جام قهرمانی در کشورهای اسلوونی و کرواسی کسب کرده است.

اسکوچیچ با تیم ملی ایران ۱۵ پیروزی، یک تساوی و تنها ۲ باخت به دست آورده و از این حیث آمار خیره کننده‌ای به نام خود ثبت کرده است.

حجت‌ الاسلام مطهری امام جمعه تبریز شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، حجت الاسلام و المسلمین مطهری اصل، متولد ۱۳۴۱ در تبریز است. وی پس از شهادت سومین شهید محراب و ششمین امام جمعه تبریز حضرت آیت الله سید محمدعلی آل هاشم از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) ابتدا به سمت امام جمعه موقت و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و سپس از تیرماه ۱۴۰۳ به نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امامت جمعه تبریز منصوب شد.

هفتمین امام جمعه تبریز فرزند مرحوم حاج فرامرز از معتمدین و کسبه محله سیلاب تبریز و برادر شهید داود مطهری روحانی شهید شاخص آذربایجان شرقی است.

او بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی در شهر تبریز برای ادامه تحصیل و فراگیری علوم دینی وارد حوزه علمیه تبریز شد و در حوزه های علمیه شهرهای مقدس قم و مشهد مشغول به تحصیل و تهذیب نفس شد.

وی در مدت تحصیل خود از محضر علمای اعلام تلمذ و به مدت ۱۵ سال از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۸ در درس خارج فقه مقام معظم رهبری شرکت کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین مطهری تحصیلات خود را تا مقطع سطح ۴ حوزوی گذرانده و به مدت ۱۰ سال به عنوان استاد مدارس علوم دینی، ۲۰ سال به عنوان استاد دانشگاه و هشت سال بعنوان امام جمعه موقت تبریز مشغول فعالیت بوده است.

علاوه بر آن حجت الاسلام و المسلمین احمد مطهری اصل بیست و دو سال در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول خدمت بوده و پنج سال نیز در این سازمان مسئولیت معاونت پژوهشی را عهده دار بوده است.

وی که از یاران دیرین شهید آیت الله آل هاشم است از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۱ به مدت پنج سال مدیریت حوزه های علمیه آذربایجان شرقی را بر عهده داشته است و توسط خود آیت الله هاشم منصوب شده اند.

این روحانی تبریزی در دوران دفاع مقدس نیز به عنوان روحانی بسیجی و از نیروهای لشکر عاشورا در جبهه های حق علیه باطل حضور فعالی داشت و با فرماندهان صاحب نام و اثرگذار همرزم بوده و از مدافعان شهر سوسنگرد و آزادسازی شهر بستان بوده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز بیش از ۴۰ سال از عمر خود را در منابر سخنرانی و روضه خوانی ائمه معصومین علیهم السلام و امام جماعت مساجد مختلف در جای جای ایران اسلامی صرف کرده است.

برگزاری کارگاه “سواد رسانه ای” در فرهنگسرای ولیعصر شهرداری منطقه 2 تبریز

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، در این کارگاه آموزشی به همت مدیریت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ۲ تبریز و در فرهنگسرای تخصصی کودک برگزار شد، جمعی از مادران و خانواده ها با آسیب های فضای مجازی آشنا شدند.

محمد امین خوش نیت، مدرس دانشگاه و از فعالین رسانه ای آذربایجان شرقی، در این کارگاه با اشاره به افزایش میزان استفاده خانواده ها از فضای مجازی و حضور بی قید و شرط کودکان و نوجوانان در حوزه رسانه های دیجیتال این رویکرد تحمیلی را هم فرصت و هم تهدید دانست.

وی گفت: در عصر دیجیتالی شده امروزی، با توجه به گسترش پررنگ غول های رسانه ای در سپهر اطلاع رسانه ای، اقبال کودکان و نوجوانان به این فضای هیجانی و سرگرم کننده اجتناب ناپذیر است اما ناگزیریم با توجه به آسیب های احتمالی، حضور بی حد و حصر فرزندان، ملاحظات و شرایط حضور را نیز مدنظر قرار دهیم و خود را به سلاح آگاهی مجهز سازیم.

این روزنامه نگار پیشکسوت با اشاره به برخی رویدادهای بزرگ سیاسی و اجتماعی جهان که توسط رسانه های دنیا پوشش داده شده، به رویکرد انتخابی و فرصت طلبی برخی رسانه های بیگانه اشاره کرد و گفت: موضوع افزایش سواد رسانه ای، استناد به رسانه های مرجع و مطمئن برای دریافت اخبار و اطلاعات موثق، بسیار ضروری است. در همین رابطه کلیشه سازی رسانه ها، بازنمایی، نیاز سنجی و مخاطب شناسی رسانه ها و لزوم آگاهی خانواده ها و مدیریت مصرف رسانه ای فرزندان بسیار ضروری است.

این گزارش حاکی است این کارگاه بر اساس تقویم فرهنگی ۵۲ هفته ای ابلاغی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز به صورت ماهانه در یکی از فرهنگسراهای شهرداری منطقه دو برگزار می شود.

مشارکت ۴۴.۱۱ درصدی مردم آذربایجان شرقی در انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش صریرنیوز در تبریز، تراب محمدی گفت: در این دوره از انتخابات سه هزار و ۱۶۶ شعبه در نظر گرفته شده بود .

وی اعلام کرد: آرای هر یک از چهار داوطلب این انتخابات در استان عبارت است از مسعود پزشکیان ( یک میلیون و ۶۷ هزار و ۸۸ رای )، سعید جلیلی ( ۲۴۴ هزار و ۷۶ رای )،

محمدباقر قالیباف ( ۵۷ هزار و ۴۳۲ رای ) و مصطفی پورمحمدی ( هفت هزار و ۲۷۶ رای )

وی با قدردانی از مشارکت مردم استان در این انتخابات ، گفت: ۵۰ هزار کارگزار، مجری و بازرس در برگزاری این انتخابات در استان همکاری کردند.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه هشتم تیر ماه برگزار شد و در استان آذربایجان شرقی سه هزار و ۱۶۳ صندوق رای گیری برای اخذ رای اختصاص یافته بود که ۷۳۷ صندوق سیار بود .

چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشید و پانزدهم تیر دور دوم انتخابات برگزار می شود .

مسعود پزشکیان و سعید جلیلی در این دور با هم رقابت می کنند.

تحولی بزرگ در صنعت تولید کود باغی و زراعی کشور

مهندس کاظمی‌نسب، مدیرعامل شرکت رویش سبز در گفت‌وگو با خبرنگار صریرنیوز اظهار داشت: نتایج بیشتر پژوهش‌های انجام شده در ارزیابی کاراریی مصرف کودهای شیمیایی حکایت از آن دارد که راندمان مصرف و قابلیت جذب آنها توسط گیاه بسیار کم است که از عمده دلایل آن می‌توان به وجود بی‌کربنات در آبهای آبیاری، آهکی بود خاکها و PH بالای خاکها و فقر شدید ماده آلی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت بازنگری در تولید کودها با هدف افزایش راندمان مصرف آنها، ارتقاء کیفیت و سهولت دسترسی گیاهان زراعی و باغی به عناصر غذایی برای اولین بار کود آلی مایع غنی شده توسط پژوهشگران شرکت رویش سبز خاک اهورایی در چرخه تولید تجاری قرار گرفت.

کاظمی‌نسب ادامه داد: این ترکیب دارای ویژگی منحصر به فرد می‌باشد که در حضور کربن اکتیو تولید شده است و در آن علاوه بر ماده آلی محتوی سایر عناصر مفید به‌ویژه، گوگرد، پتاسیم، نیتروژن آلی و محرک های رشد می‌باشد. در حال حاضر شرکت رویش سبز، ۹ محصول تولید کرده است که در ویدیو زیر میتوانید آنها را ببینید.

وی تصریح کرد: در مجموعه رویش سبز ما بر آنیم تا با تقویت و اصلاح کیفی خاک گامی مهم جهت تولید محصولات سالم زراعی، باغی و گلخانه ای برداریم و به منظور رشد و افزایش عملکرد محصولات مختلف باغی، زراعی و گلخانه ای رویکرد جدیدی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت رویش سبز با بیان این‌که شعار تیم ما، «با رویش سبز هر روز سبزتر» است، گفت: تیم فروش مجموعه توانمند سبز رویش با برقراری ارتباط متقابل با خریدار، به عنوان یک مشاور نیز در زمینه ارتقای کمی و کیفی محصولات شما عمل می کند و تعاملی دو طرفه را در ارتباطات، بازدیدهای دوره ای و رضایت مشتریان ایجاد می کند. همراهی با کشاورزان عزیز برای دستیابی به امنیت غذایی، جلوگیری از تخریب خاک و حفظ محیط زیست سالم جنبه‌ی فوق‌العاده‌ی کار و کسب ما به شما می رود.

کاظمی‌نسب یادآور شد: شرکت رویش سبز خاک اهورایی از مجموعه شرکت های فناور زیر مجموعه پارک علم و فناوری خراسان رضوی است، که پس از سال های متمادی تلاش و کار تحقیقاتی به دانش تولید کودها آلی مایع غنی شده بر پایهی گوگرد، و به روش سرد نایل آمده است.

وی با بیان این‌که استفاده بهینه از کودهای آلی اصلاح کننده خاک رویش سبز امنیت غذایی بیشتر را برای کشور به دنبال خواهد داشت، افزود: استفاده از محصولات این شرکت افزایش عملکرد محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای و همچنین تولید محصول سالم را سبب خواهد شد.

کاظمی‌نسب با اشاره به دیگر مزایای استفاده از کود آلی مایع غنی شده رویش سبز، اظهار داشت: تامین برخی عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، تقویت گیاه، تعدیل و کاهش واکنش اسیدیته قلیایی خاک پی‌اچ، حضور گوگرد محلول در کنار کربن آلی، افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی، تقویت و توسعه سیستم ریشه، افزایش مقاومت گیاه، کنترل بیماری‌های قارچی و باکتریایی از جمله مزایای استفاده از این کود است.

وی ادامه داد: افزایش باروری خاک، تنوع و اختصاصی بودن کود، تامین نیاز مصرفی گیاه به ماکرومغذی‌های N , K , S، کنترل بیماری‌های قارچی به کمک فرم‌های مختلف گوگردی، فوزاریوم ، فیتوفترا، سفیدک، کپک، زنگها و سیاهک‌ها ، پوسیدگی و … ، افزایش کیفیت دانه‌های روغنی و اسانس از طریق تولید سولفولیپیدها، کمک به جذب فسفر، اثر سینرژیک N و S ، کاهش درصد نیترات میوه به ویژه در محصولاتی مانند گوجه فرنگی، تشدید جذب ریز مغذی‌ها از طریق ویژگی کیلیت کنندگی آنیون تیوسولفات و نیز کاهش pH مقطعی خاک، دفع حشرات موذی و کنترل آفات مانند کنه، شته و …، مقاومت در برابر تنش آبی و دمایی و بنابراین کاهش مصرف آب از دیگر مزایای استفاده از کود آلی مایع غنی شده رویش سبز است.

مدیرعامل شرکت رویش سبز گفت: به تاخیر اندازی نیتروفیکاسیون و ممانعت از خروج گاز نیتروز اکسید از خاک و تاثیر آنتی اکسیدانتی تیوسولفات، کنترل پسیل، کاهش نیاز به مصرف سایر انواع کودها سموم و آفتکش‌ها، دفع جوندگان موذی مانند موش، افزایش وزن پیاز گیاه به ویژه در مورد پیاز زعفران که از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار است، افزایش عملکرد کیفی و کمی محصولات کشاورزی و باغی از دیگر مزایای استفاده از کودهای تولیدی این شرکت است.

وی با تأکید بر این‌که شرکت رویش سبز خاک اهورایی، اولین تولید کننده کود آلی مایع غنی در ایران است، خاطرنشان کرد: عموم کشاورزان و باغداران جهت مشاوره، راهنمایی و خرید محصولات می توانند باشماره تلفن های ۲۹۲۶ ۲۶۲ ۰۹۳۸ و  ۰۲۰۸ ۸۷۸ ۰۵۱۳ در تماس بوده و یا به آدرس مشهد، بلوار پیروزی، بین پیروزی ۸ و ۱۰ ، پلاک ۲۷۶ مراجعه کنند.

آغاز عملیات جداره‌سازی بازار تاریخی «گرجیلر» تبریز

به گزارش صریرنیوز از تبریز، حسین منیری‌فر اظهار کرد: بازار گرجیلر به عنوان مهم‌ترین ورودی بازار تاریخی تبریز مطرح است که به علت وجود جداره‌های تاریخی ارزشمند در طول این بازار، شهرداری منطقه ۸ تبریز بر آن است تا مرمت و احیای جداره‌های تاریخی این مسیر را در حداقل زمان ممکن اجرایی و این مسیر تاریخی را ساماندهی کند.

وی افزود: با توجه به وضعیت نامناسب نمای بیرونی بازار تبریز، شهرداری منطقه ۸ از ماه قبل عملیات جداره‌سازی نمای بیرونی بازار تاریخی تبریز را با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان آغاز کرده است و در کنار جداره‌سازی بلوار جمهوری اسلامی از روز گذشته، عملیات جداره‌سازی بازار گرجیلر را آغاز کردیم.

شهردار منطقه ۸ تبریز خاطرنشان کرد: در راستای ساماندهی نمای بیرونی بازار، پس از برگزاری جلسات متعدد و تصویب طرح، پروژه جداره‌سازی نمای بیرونی بازار تاریخی تبریز در ۱۰ فاز و زیرنظر کارشناسان میراث فرهنگی آغاز شده و به سرعت در حال اجرا است.

منیری‌فر با اشاره به جزئیات این پروژه، گفت: پروژه جداره‌سازی بازار گرجیلر به طول ۵۰۰ متر، حدفاصل بلوار جمهوری اسلامی تا ورودی باشماقچی بازار را شامل می‌شود که عملیات مرمتی و نماکاری آجری جداره‌ها به صورت سنتی و همگون با بافت تاریخی تبریز آغاز شده است و به زودی جداره‌سازی خواهد شد.

تأکید بر تعامل میان دانشگاه و مجموعه‌های دفاعی در قطع وابستگی

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، صفر نصراله‌زاده رئیس دانشگاه تبریز طی سخنانی در این نشست اظهار کرد: بخش مهمی از قدرت کشور در اختیار نیروهای مسلح است و قطعا ما از پیشرفت نیروهای مسلح خوشحال می‌شویم و قطعا نیروهای مسلح نیز از موفقیت دانشگاه و مجموعه‌ی آموزش عالی استقبال می‌کنند.

وی ادامه داد: دانشگال تبریز راه‌های ترقی و پیشرفت را طی می‌کند و گواهی این پیشرفت‌ها نتایج نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی از جمله شانگهای، رویترز و کیو اس است که همگی جزو معتبر‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی دنیا است.

دکتر نصراله‌زاده با بیان اینکه دانشگاه تبریز در خدمت استان و مخصوصا مجموعه‌ی نیروهای مسلح است، خاطرنشان کرد: ارتباطات باید از کارهای سهل شروع شده و گام به گام ادامه پیدا کند و ما باید چندین برابر توافقات انجام شده، کار کنیم تا این ارتباط برای سایر دانشگاه‌ها نیز الگو باشد.

همچنین فرمانده منطقه‌ی پدافند هوایی شمالغرب نیز گفت: در حال حاضر سه طرح در مرحله جمع‌بندی نهایی است و چهار طرح نیز با کمک اساتید و نخبگان در حال تدوین و تنظیم است.

امیر سرتیپ دوم عباس عظیمی ادامه داد: افزایش ارتباط بین دانشگاه و مجموعه‌های دفاعی، در قطع وابستگی به خارج در تامین نیازمندی‌های دفاعی برای مقابله‌ی با تهدیدات نوین بسیار موثر است.

وی افزود: همه‌ی ما سربازان پدافند هوایی به‌صورت ۲۴ ساعته در حفظ حریم آسمان منطقه تلاش می‌کنیم و منطقه‌ی پدافند شمالغرب مسئولیت حفاظت حریم آسمان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و بخش‌های کثیری از زنجان و کردستان را برعهده دارد.

فرمانده منطقه‌ی پدافند هوایی شمالغرب یادآور شد: باتوجه به همسایگی این منطقه با کشورهای ترکیه، عراق، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و وحود ترافیک هوایی کشورهای اروپایی با تعداد ۸۰۰ الی یک هزار و ۳۰۰ پرواز در طول ۲۴ ساعت، این منطقه را با سایر مناطی ۹ گانه‌ی کشور متفاوت کرده است.

براساس این گزارش، در این نشست ضمن بررسی راه‌های همکاری ما بین دو مجموعه، بر گسترش تعاملات علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و فرهنگی تاکید شد.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی گفت:

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل 15 مرداد ماه است

به گزارش صریرنیوز از تبریز، عیسی اورج زاده، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اختیارات اخذ شده از مراجع قانونی ذی‌ربط، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل و پرداخت مالیات متعلق در اجرای ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره آن ۱۵ مردادماه سال‌جاری تعیین شده است.
وی، افزود: فرم های موضوع تعیین مالیات مقطوع و اظهارنامه های تعاملی پیش فرض گروه های دوم و سوم صاحبان مشاغل برای عملکرد سال ۱۴۰۲ از ابتدای تیرماه سال جاری به تدریج در درگاه خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my.tax.gov.ir بارگذاری خواهد شد.
اورج زاده، ضمن تاکید بر استفاده حداکثری مودیان محترم مالیاتی استان از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، گفت: در صورت استفاده بهینه مودیان مالیاتی از این توافق و تسهیلات آن، علاوه بر بهره مندی از مشوق های قانونی این تبصره و صرفه جویی در زمان و هزینه، بحث کشف و شناسایی منابع جدید و مبارزه با فرار مالیاتی با قدرت بیشتری پیگیری خواهد شد.
وی، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۳ سازمان امور مالیاتی کشور با افزایش سه برابری سقف درآمدی صاحبان مشاغل، دایره مشمولان این مشوق را گسترده‌تر کرده است تصریح کرد: صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۲ کمتر از هجده میلیارد تومان باشد و فرم مالیات مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده است، می توانند از مزایای این تبصره استفاده کنند.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی، درخصوص اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره بهار سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: مهلت تسلیم (اصلاح، تکمیل و استرداد) اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره بهار سال ۱۴۰۳ و پرداخت مالیات و عوارض متعلق در اجرای ماده (۳) قانون تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و ماده (۴) قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز ۳۱ مردادماه سال‌جاری تعیین شده است.
اورج زاده، تاکید کرد: اگر مودیان اظهارنامه خود را در زمان مقرر ارائه نکنند، علاوه بر جریمه‌ مقرر ماده ۱۹۲ قانون مالیات‌های مستقیم (۳۰ درصد از مالیات که غیر قابل بخشش هم می باشد)، موجب محرومیت از تمام معافیت‌‏های مالیاتی از جمله معافیت مالیاتی پایه سالانه و تهیه اظهارنامه برآوردی می‌شود.

افزایش ۳.۵ برابری دانشجویان خارجی دانشگاه تبریز

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، دکتر صفر نصراله‌زاده در ابتدای این نشست خبری اظهار کرد: این دانشگاه دارای ۲ پردیس تبریز و ارس، سه دانشکده اقماری و مراکز متعدد پژوهشی و اندیشکده‌ها بوده و یک مرکز مهم علمی، پژوهشی و فناوری در سطح ملی است.

وی با اشاره به فعالیت ۸۰۰ عضو هیات علمی در این دانشگاه، گفت: ما اساتید بسیار مجرب و گنجینه‌های ارزشمندی داریم و پیشرفت و افتخار امروز این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی در گرو این اساتید است.

دکتر نصراله‌زاده با اشاره به آمار دانشمندان یک درصد و دو درصد برتر جهان این دانشگاه، افزود: تعداد اساتید دانشگاه تبریز که جزو دانشمندان یک و ۲ درصد برتر دنیا هستند در مقایسه با دانشگاه تهران ۲.۲ برابر است.

۲ دانشمند مرتبط با صنعت کشور در دانشگاه تبریز

وی با اشاره به فعالیت بالای ۱۰۰ محقق پسادکتری در این دانشگاه، اظهار کرد: سال گذشته از مجموع ۱۱ دانشمند مرتبط با صنعت در دانشگاه‌های کشور، ۲ دانشمند در دانشگاه تبریز بودند و این دانشگاه با چهار پژوهشگر برتر، بالاترین تعداد پژوهشگران برتر کشوری را دارا است.

وی با اشاره به پیشبرد اهداف سند راهبردی دانشگاه از زمان تحویل گرفتن آن در خصوص مهمترین اقدامات این دانشگاه، گفت: تا ۲.۵ سال گذشته در زمینه فناوری فقط یک مرکز رشد با ۶۲ واحد فناور و شرکت دانش بنیان داشتیم اما امروز این تعداد با افزایش سه برابری به ۱۷۰ واحد فناور و شرکت دانش بنیان رسیده و مرکز رشد دانشگاه به پارک علم و فناوری تبدیل شده است و به زودی پارک علم و فناوری مستقل دانشگاه تبریز به همراه مراکز نوآوری در دانشکده‌ها را راه اندازی می‌کنیم.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه تمامی ظرفیت این دانشگاه برای گسترش نوآوری متمرکز بوده و به زودی چندین تولیدات فناوری آن در معرض نمایش قرار می‌گیرد، اظهار کرد: دومین دانشگاه فعال در زیست بوم فناوری در سطح کشور هستیم و دو سال متوالی نیز دانشگاه حامی فناوری در سطح کشور شده‌ایم.

افزایش ۳.۵ برابری دانشجویان خارجی دانشگاه تبریز

دکتر نصراله‌زاده ادامه داد: تعداد ۶۴۰ دانشجوی بین المللی در سال ۱۴۰۰ در دانشگاه تبریز تحصیل می‌کردند که این تعداد امروز با افزایش ۳.۵ برابری به ۲ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است.

وی با اشاره به دریافت جایزه ثریا توسط این دانشگاه، افزود: سال گذشته بر اساس ارزیابی وزارت علوم در جشنواره ملی ثریا، رتبه‌های اول و دوم را در تمامی آیتم‌ها کسب کرده و دانشگاه برگزیده در جذب دانشجویان بین المللی لقب گرفتیم.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به وضعیت آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی، گفت: از نظر کیفی مشکلاتی در این زمینه داریم اما هنوز در ابتدای راه بین‌المللی شدن و جذب دانشجوی خارجی هستیم و باید این مسیر را طی کنیم. در مرحله پذیرش دانشجویان، سخت گیری‌هایی انجام می‌گیرد و عبور از این فیلترها به مراتب سخت تر از فیلترهای سایر دانشگاه‌های کشور است.

وی با بیان اینکه دانشجویان کشورهای ترک نشین عراق، آذربایجان و ترکیه مشکل زیادی از بابت زبان ندارند، افزود: سعی داریم تا تنوع دانشجویان را ارتقا دهیم و دوره‌های زبان فارسی در دانشگاه برگزار می‌کنیم و برنامه داریم تا دانشجویان خارجی پیش از ورود به دانشگاه، زبان فارسی را یاد بگیرند.

وی ادامه داد: شورای راهبردی دانشجویان بین المللی نیز در دانشگاه تشکیل یافته که یکی از وظایف آن، ارتقای استاندارد آموزش دانشجویان خارجی دانشگاه است.

دانشگاه تبریز به دنبال بین المللی شدن/ هدفگذاری برای افزایش ۱۰ درصدی دانشجویان خارجی

دکتر نصراله‌زاده خاطرنشان کرد: اکنون ۱۰ درصد از دانشجویان دانشگاه تبریز خارجی هستند و در راستای تحقق دانشگاه بین‌المللی برنامه داریم تا این نرخ را به ۲۰ درصد برسانیم که حداقل استانداردهای دانشگاه‌های بین المللی است.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: نماینده دانشگاه‌های ایران در قالب طرح «تو بی تاک» مشترک با ترکیه بوده و یک شبکه بین المللی بین تبریز و ترکیه شکل گرفته که زمینه مهمی برای مرجعیت علمی دانشگاه تبریز در دنیا است.

وی با اشاره به فعالیت اثرگذار انجمن‌های علمی دانشگاه تبریز نیز گفت: انجمن‌های علمی، رکن مهمی در توسعه دانشگاه بوده و در ۲ سال متوالی اغلب رتبه‌های برتر جشنواره‌های ملی را کسب کرده‌اند به طوری که بیش از ۱۰۰ انجمن علمی در دانشگاه فعال هستند که توانستند در سال گذشته ۱۵ مقام برتر کشوری را کسب کنند.

دکتر نصراله‌زاده با اشاره به رتبه دانشگاه تبریز در سطح بین‌المللی نیز گفت: بر اساس رتبه بندی سال گذشته شانگهای که یکی از مراکز مهم ارزیابی‌ دنیا است، دانشگاه تبریز با صعود ۲۰۰ پله‌ای به رتبه ۷۰۱ تا ۸۰۰ دانشگاه‌های دنیا و به لحاظ پژوهش نیز با ۳۵۰ پله صعود دارای رتبه ۳۱۸ دنیا است.

وی افزود: بر اساس رتبه بندی سال گذشته تایمز نیز دانشگاه تبریز با صعود ۱۰۰ پله‌ای در رتبه ۵۰۰ تا۶۰۰ دنیا قرار گرفته و پنجمین دانشگاه ایران است؛ بر اساس رتبه بندی اخیر کیو-اس که دانشگاه تبریز نخستین بار توانسته در آن حضور یابد، در رتبه ۵۵۲ دنیا قرار گرفته است.

بر اساس این رتبه بندی که شاخص‌های مختلف مربوط به خود را دارد، دانشگاه تبریز دومین دانشگاه جامع کشور و ششمین دانشگاه بین دانشگاه‌های جامعه و صنعتی است.

آخرین وضعیت طرح‌های ناتمام دانشگاه تبریز

رئیس دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به طرح‌های نیمه تمام دانشگاه تبریز، اظهار کرد: تعدادی از طرح‌های نیمه تمام را از گذشته داشتیم که برخی الان نیز وجود دارند و شامل دانشکده تحصیلات تکمیلی مکانیک، سلف سرویس ۱۰ هزار متر مربعی، خوابگاه متاهلین و دانشکده میانه می‌شود که هر یک نیمه تمام هستند. با بررسی و برآورد هزینه‌ها، اتمام این طرح‌ها را در قالب سفر ریاست جمهوری به استان مطرح و اعتبار بالای ۲ هزار میلیارد ریال برای تکمیل این طرح‌ها به دانشگاه اختصاص یافت اما بخش ناچیزی از آن عملی شد و دانشگاه دست خالی ماند.

وی افزود: دانشگاه با درآمد اختصاصی خود در دو سال گذشته به پرداخت دیون همکاران اقدام کرده چرا که حق التدریسی اساتید چهار ترم پرداخت نشده بود اما با این حال از محل اعتبارات دانشگاه توانستیم دانشکده مهندسی میانه را تمام کنیم و تکمیل طرح سلف سرویس دانشگاه با ۱۰ هزار مترمربع زیربنا نیز در هفته دولت سال جاری افتتاح می‌شود.

دکتر نصراله زاده با اشاره به اینکه اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل ساختمان تحصیلات تکمیلی مکانیک تصویب شده و در دست پیگیری است، گفت: خوابگاه متاهیلین و ۶۸۰ واحد خوابگاهی طرح جوانی جمعیت نیز در دستورکار قرار دارد که دو بلوک آن پی ریزی شده و باقی در دست مطالعه است.

۱۰ هزار میلیارد ریال برای اتمام طرح‌های نیمه تمام دانشگاه نیاز است

رئیس دانشگاه تبریز تاکید کرد: برای اتمام پروژه‌های ناتمام دانشگاه حداقل ۱۰ هزار میلیارد ریال نیاز داریم و برای توسعه دانشگاه که ۲۵ طرح برای آن آماده شده است، حدود ۵۵ هزار میلیارد ریال نیاز است که از محل مولدسازی املاک دانشگاه و تسهیلات دولت به طرح جوانی جمعیت آن‌ها را تامین می‌کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت معافیت مالیاتی نیز افزود: اگر بتوانیم از بودجه سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ و ظرفیت مولدسازی و معافیت مالیاتی حداقل به میزان ۸۰ درصد بهره بگیریم، می‌توانیم طرح‌های نیمه تمام دانشگاه را تکمیل کرده و تاسیسات و امکانات بسیار خوبی برای پارک علم و فناوری دانشگاه تهیه کنیم و در این راستا برنامه داریم تا برج فناوری دانشگاه راه اندازی شود.

استفاده از ظرفیت های خیرین آموزش عالی در دانشگاه تبریز

وی ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت خیّرین در دانشگاه آغاز شده و صفر تا ۱۰۰ احداث دانشکده فرایند توسط مجموعه مهر اصل و خانواده مرحوم سید رضا مقیمی اصل، خیّر آموزش عالی انجام می‌گیرد.

دانشگاه تبریز جدا از جامعه نیست

دکتر نصراله‌زاده با اشاره صحبت‌های مدیریت شهری تبریز در خصوص عدم همکاری دانشگاه با شهرداری در خصوص احداث راه در اراضی خلعت پوشان دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه تبریز جدا از جامعه نیست و به کمک همه به خصوص شهرداری نیاز دارد و اگر این همکاری انجام نگیرد، ما نیز لطمه می‌بینیم. شهرداری تبریز یکسری طرح‌هایی دارد که در قالب آن نیز انتظاراتی از دانشگاه دارد اما لازمه اجرای این طرح‌ها، گفتگو و توافق دوطرفه است.

به گفته رئیس دانشگاه تبریز، شهرداری برنامه احداث جاده‌ از اراضی دانشگاه واقع در ایستگاه خلعت پوشان دارد که این اراضی محل قرارگیری تاسیسات دانشکده کشاورزی با نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو است. عمده کارهای مزرعه‌ای دانشکده کشاورزی در ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان انجام می‌گیرد.

وی با بیان این‌که ایجاد راه، اشکالی ندارد و یک کار عام المنفعه است اما باید ابتدا مباحث آن با دانشگاه تبریز طرح شود، گفت: انتظار داریم که مسئولان شهر و دستگاه‌های اجرایی ابتدا صورت مسئله را بفرمایند تا بتوانیم برای آن پاسخ بیابیم. وقتی یک دستگاه بدون اطلاع و هماهنگی دانشگاه بخواهد در اراضی آن کار بزرگی انجام دهد، طبیعی است که در مشکلاتی در مجموعه دانشگاه ایجاد می‌شود که فردا هیچکس نمی‌تواند در مقابل آن جوابگو باشد.

رئیس دانشگاه تبریز گفت: همکاری ما با شهرداری و مجموعه مدیریت شهری در قالب گفتگو است و اگر طرح مربوطه قابل اجرا باشد، اجرایی می‌شود. به عنوان مسئول دانشگاه، اختیارات محدودی داریم و اجرای این طرح به تایید و اجازه هیات امنای دانشگاه نیاز دارد چرا که تصمیم گیرنده نهایی دانشگاه، هیات امنا است.

وی با اشاره به انتشار بیانیه دانشگاه تبریز در ورود بدون اجازه نیروهای شهرداری به اراضی دانشگاه و پاسخ ندادن شهرداری به این بیانیه، گفت: سکوت علامت رضا است یعنی حرف‌های گفته شده درست است وگرنه دانشگاه چیزی درباره این اتفاق نمی‌گفت. به عنوان دانشگاه، یکسری مصالح جامعه را مدنظر قرار می‌دهیم و ممکن است گاهی ضرر کنیم ولی هیچوقت به فکر تشویش اذهان عموم ی نیستیم و نمی‌خواهیم سرمایه اجتماعی نظام را قربانی سیاسی کاری کنیم.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به موارد مطرح شده در رسانه‌ها پس از انتشار خبر این اتفاق در اراضی دانشگاه تبریز، با بیان این‌که سعی می‌کنیم با احتیاط کامل با مطالب منتشر شده در فضای مجازی برخورد کنیم، افزود: با استناد و تصاویر مربوطه می‌گویم که نیروهای شهرداری وارد زمین‌های ما شدند و ما مجبور به انتشار این موضوع در رسانه شدیم زیرا می‌خواهیم شان دانشگاه را رعایت کنیم. این‌که یک دستگاهی در احداث مسیر خود به اراضی قرارگیری در مسیر دقت نمی‌کند، تقصیر صاحب اراضی یعنی دانشگاه چیست؟

لزوم تنظیم قرارداد برای اجرای مفاد تفاهم نامه

نصراله زاده ادامه داد: قبلا تفاهمنامه بین دانشگاه تبریز و شهرداری امضا شده است. تفاهمنامه به معنای همکاری در زمینه‌های مختلف است ولی وقتی قرار بر اقدام باشد باید قرارداد بین دو نهاد نوشته و درباره آن رایزنی و صحبت شود اما شهرداری بدون نوشتن قرارداد و مشخص شدن چارچوب کار، اقدامی انجام داده است. بدون هماهنگی دانشگاه، کسی حق ورود به اراضی آن را ندارد و حتی دادستان هم این موضوع را تایید کرده و دستور توقف به عملیات مربوطه را داد و سپس راه و شهرسازی، دانشگاه تبریز را متهم کرد و تحت فشار قرار داد تا حرفی نزند، سپس نامه‌ای از سوی سرپرست دفتر امور املاک وزارت راه به مدیر کل امور املاک ثبت اسناد کشور نوشته شد تا ۱۵۰ هکتار زمین دانشگاه برای طرح جهش مسکن اختصاص یابد.

وی ادامه داد: مخالفت رسانه‌ها از تغییر کاربری اراضی خلعت پوشان زمینه را فراهم کرد تا از حق دانشگاه دفاع شود و دست برخی از دانشگاه کوتاه شود.

با احداث این مسیر دو حلقه قنات و درختان چندین ساله ایستگاه خلعت پوشان از بین می‌روند

دکتر نصراله زاده تاکید کرد: در آخرین صحبت‌ها بر اساس تفاهمنامه، قرار شد شهرداری تا ۲ هفته، طرح خود را به دانشگاه ارائه دهد ولی در این مدت تعیین شده، خبری از آن طرح نشد و در روز تعطیل جمعه متوجه شدیم که نیروهای شهرداری وارد زمین‌های ما شده‌اند. مقصر دانشگاه است که وارد زمین‌هایش شده‌اند یا تقصیر برای نهادی است که وارد زمین‌ها شده است؟

وی افزود: گردن ما در مقابل قانون از مو هم باریکتر است و اگر این دستور ورود، یک دستور حاکمیتی باشد، موردی با آن نداریم اما اکنون با احداث این مسیر دو حلقه قنات و درختان چندین ساله ایستگاه خلعت پوشان از بین می‌روند.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان این‌که شبانه متوجه شدیم راه و شهرسازی ۱۵۰ هکتار از زمین‌های دانشگاه را برای جهش مسکن اختصاص می‌دهد و دادستان جلوی همان موقع جلوی آن را گرفت، افزود: برای جلوگیری از این اقدام، از طریق استان و وزارت علوم پیگیر بودیم.

وی ادامه داد: همچنان پای حرف خود هستیم و شهرداری اگر طرح روشنی ارائه کند و درباره آن تفاهم کنیم، آماده همکاری هستیم. قبلا ۱۹ هکتار از اراضی دانشگاه برای ساخت جاده به شهرداری واگذار شده اما دانشگاه پیگیری نکرده و شهرداری نیز به تعهدات خود عمل نکرده است.

خلعت پوشان یک گنجینه اکولوژیکی و مرکز گونه‌های بومی و کمیاب و یک منطقه تاریخی است

وی با بیان این‌که ۱۰۰ درصد مخالف با جاده سازی در این منطقه هستیم زیرا هیچ توجیحی ندارد، گفت: خلعت پوشان یک گنجینه اکولوژیکی و مرکز گونه‌های بومی و کمیاب و یک منطقه تاریخی است که حتی قبلا آماده همکاری با شهرداری برای گسترش فضای سبز و احداث باغ موزه بودیم و بر اساس الگویی که ارائه دادیم، این ایستگاه تبدیل به یک جاذبه گردشگری می‌شد.

دکتر نصراله زاده در خصوص تعیین تکلیف اراضی این دانشگاه که برای مسکن دانشگاهیان اختصاص می‌یابد نیز افزود: ایستگاه خلعت پوشان دارای چهار منطقه است. منطقه اول بعد از تمام شدن شهرک یاغچیان تا گاوداری است که کسی حق دست درازی به آن ندارد، سپس درختان قدیمی و فضای سبز، تپه و دره و سپس تاسیسات است و سومین قسمت نیز دانشکده دامپزشکی و ساختمان جدید کشاورزی قرار دارد و در نهایت زمین‌های کرکج بعد از ساختمان دانشکده کشاورزی واقع شده‌اند که بخش عمده آن بایر و لم یزرع است.

وی افزود: منطقه آخر ایستگاه که سال‌های سال گیاهی در آن نروییده است، کم حاصل ترین و غیرقابل استفاده در مجموعه ۳۴۰ هکتاری خلعت پوشان است و بالای ۵۰ تا ۶۰ هکتار آن نیز تپه و دره و حریم لوله‌های گاز است.

وی ادامه داد: این بخش بر اساس قانون جهش مسکن در قالب توافقنامه‌ای بین وزارت آمورش عالی و وزارت راه امضا شد. وزارت راه و شهرسازی دنبال زمین‌های مازاد دانشگاه‌های استان بود ولی شهید ایت الله رئیسی و آقای مخبر مخالفت بودند که نباید به زمین‌های دانشگاه دست زد ولی وزارت راه گفت که اگر زمین مازاد دارید و بدون طرح تفصیلی و پردیس است می‌توان برای طرح جهش مسکن اختصاص داد.

یعنی ارزش نخبه ما آنقدر نیست که به او مسکن بدهیم

رئیس دانشگاه تبریز گفت: اساتید ما در حال مهاجرت هستند. امروز دانشمند یک دهم درصد دانشگاه تبریز نامه دارد که فلان کشور با حقوق ماهانه ۷۲ هزار دلار معادل ۳۵ میلیارد ریال دعوت به همکاری کرده است. یعنی ارزش نخبه ما آنقدر نیست که به او مسکن بدهیم. در واقع اگر دانشگاه و نخبه‌های ما نباشند به مردم ظلم می‌شود و اگر نتوانیم برای نخبه خود یک مسکن بسازیم پس چگونه او را نگه داریم؟ کسانی که دنبال عدالت و پیشرفت جامعه هستند، به جای انگ زدن به من بگویند که چقدر نخبه ارزش دارد؟

وی در خصوص زمین مسکن دانشگاهیان گفت: شرایط اجرای طرح جهش مسکن در این زمین را وزارت راه مشخص کرده است. یک زمین ۴۰ هکتاری است که پنج هکتار آن فضای سبز و پنج هکتار دیگر نیز فضای سبز خواهد شد و بر اساس توافق نامه ۲۰ هکتار آن برای مسکن اختصای می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن این طرح، تمامی راه‌های قانونی را رفته‌ایم. وقتی زمین و شرایط آن مشخص شد به دنبال کارهای قانونی آن بودیم و حدود ۲۰ استعلام گرتفمی که در استعلام جهادکشاورزی مشخص شد که مختصات زمین در داخل محدوده شهری است و مشمول قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها نمی‌شود.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان این‌که برنامه دانشگاه دریافت تاییده اجرای این طرح از کمیسیون ماده پنج بوده و تاز زمان کسب مجوز از آن، هیچ اقدام عملیاتی در زمین انجام نمی‌گیرد، گفت: تمامی کارها را قانونی انجام دادیم و مصوبه خود دولت را اجرایی می‌کنیم.

وی ادامه داد: این زمین مربوط سایت کرکج و نه خلعت پوشان است و حدود چهار کیلومتر با خود خلعت پوشان فاصله دارد. در طرح تفصیلی ایستگاه خلع پوشان، هشت دانشکده، ۵۰ هکتار پهنه علم و فناوری، خوابگاه دانشجویی و متاهلی، باشگاه، مهمانسرا، زمین‌های ورزشی، بیمارستان تخصصی دامپزشکی و مراکز تحقیقی وجود دارد.

دکتر نصراله زاده در خصوص دلیل کلنگ زنی این زمین در بهمن ماه سال گذشته نیز اظهار کرد: تمامی استعلامات مربوطه را تا تاریخ کلنگ زنی انجام دادیم و بنا به این‌که احداث مسکن ۱۵ دانشگاه کشور کلنگ زنی می‌شد، با تایید رئیس کمیسیون ماده پنج اجازه گرفتیم تا کلنگ زنی نمایشی انجام گیرد و پیش از نظر کمیسیون نیز هیچ اقدامی انجام نخواهد گرفت.

فعالیت تمامی تشکل‌ها در داخل دانشگاه

وی با اشاره به اساتید بسیجی در دانشگاه تبریز، اظهار کرد: حدود ۲۵۰ نفر از اساتید دانشگاه، عضو بسیج اساتید هستند. تمامی تشکل‌ها در داخل دانشگاه، مشغول فعالیت هستند و هر چه در توان دارند را انجام می‌دهند و ما هم پشتیبان آن هستیم که این حمایت در سال‌های اخیر مشهود است.

د کتر نصراله زاده با اشاره به برگزاری سالانه اردوی راهیان نور دانشگاه تبریز، گفت: دانشگاه در سال گذشته نیز به عنوان کشور نمونه در این زمینه شناخته شده و اردوی راهیان نور را با حضور ۶۰۰ دانشجو برگزار کرده است که این برنامه در راس برنامه‌های فاخر فرهنگی دانشگاه‌ها قرار دارد.

حمایت از فعالیت تشکل‌های دانشجویی در اجرای برنامه‌های انتخاباتی

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به فعالیت تشکل‌های دانشگاه برای انتخابات ریاست جمهوری و تبیین شاخص‌های انتخاب اصلح در سطح شهر و دانشگاه، گفت: ستاد انتخابات دانشگاهیان استان را تشکیل داده و سعی می‌کنیم تا کارهای نوآورانه در زمینه تبیین در دستورکار باشد. بخش عمده تلاش و کار ما این است تا افراد مردد و کسانی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند را پای کار بیاوریم تا در سرنوشت کشور خود دخالت کنند.

وی افزود: عمده برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه‌ها، برنامه‌های تبیینی است و اعتقاد داریم که نخبگان می‌توانند در نشان دادن راه و تبیین، نقش اساسی داشته باشند. باید شرکت در سرنوشت کشور برای مردم تبیین شده و شبهات بیان و رفع شود که در این راستا بسیج دانشجویی به برگزاری تریبون‌های آزاد در شهر تبریز اقدام کرده است..

دکتر نصراله زاده با بیان این‌که دشمن مدت زیادی است که تلاش دارد حضور در انتخابات را کمرنگ کند، گفت: به لحاظ قانونی و مسئولیتی که داریم، نمی‌توانیم مصداقی به معرفی نامزد اصلح بپردازیم ولی می‌توانیم شاخص‌ها را تبیین کنیم و سپس مردم هستند که باید قضاوت کنند کدام مسیر کاندیدا در مسیر دستاوردهای انقلاب است.

کاربردی بودن، یکی از شاخص های ارتقای کیفیت پایان‌نامه هاست

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به مشکل کاربردی نبودن پایان نامه‌ها، گفت: بر اساس ارزیابی‌ها پیش از این فقط حدود یک درصد از پایان نامه‌ها کاربردی بود اما اقدامات جدیدی باعث شده تا پایان نامه‌ها مسیر کاربردی شدن را طی کنند. یکی از شاخص‌های ارتقای کیفیت مقالات، کاربردی و در جهت رفع مشکل بودن آن‌ها است بنابراین مشوق‌هایی برای دانشجویان با مقالات دارای کیفیت بالا داریم.

دکتر نصراله زاده افزود: در مسیر کاربردی کردن پایان نامه‌ها، آیین نامه مربوطه تغییر یافته و به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود که باید یکسری دانشگاه‌ها بر اساس آن کاربردی شوند و در این راستا ماموریت گرایی دانشگاه‌ها نیز مطرح است.

وی با اشاره به تعدد رشته‌های آموزش عالی از تدوین طرح تحول آموزش خبر داد و گفت: چند اقدام مانند دانشکده علوم و فناوری‌های راهبردی را پیگیری می‌کنیم که از این طریق، اساتید باید بر اساس برنامه دانشجو، آن‌ها را قبول کنند و پایان نامه کاربردی باشد. جذب دانشجوی صنعتی و بورسیه مربوطه نیز دیگر اقدام برای کاربردی کردن پایان نامه‌ها است.

دکتر نصراله زاده گفت: باید نقشه جامع صنعتی داشته باشیم تا رشته‌های مورنیاز استان مشخص شود و با ب رقراری این ارتباط ارگانیک بین دانشگاه و صنعت، دستگاه‌ها نیاز خود را اعلام کرده و پایان نامه‌ها بر اساس آن کار می‌شوند. سامانه نان در این راستا ایجاد شده ولی یک سامانه جدید است. شاید لازم باشد تا هاب تخصصی برای استان ایجاد کنیم تا صنعت و جامعه ما وارد آن شده و نیاز خود را بگویند و دانشجو هنگام انتخاب موضوع پایان نامه از میان آن‌ها اقدام کند.

شهریه دانشجویان دوره‌های شبانه دانشگاه

وی با اشاره به افزایش شهریه‌های دانشگاه در سال گذشته، افزود: شهریه دانشگاه در مقایسه با شهریه دانشگاه‌های بزرگ کشور ناچیز بود و یک مشکل سنواتی برای ما محسوب می‌شد و باید منافع دانشگاه را لحاظ می‌کردیم زیرا بخش قابل توجهی از کارهای پژوهشی از طریق شهریه‌ها عملی می‌شود.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: پس از برآوردها به این نتیجه رسیدیم که هزینه تربیت دانشجوی شبانه برای دانشگاه بالاتر از شهریه پرداختی است بنابراین یا باید دانشجوی شبانه پذیرش نمی‌کردیم و یا شهریه را افزایش می‌دادیم.

دکتر نصراله زاده گفت: دانشگاه، سودی از محل شهریه دانشجوی شبانه نمی‌برد و این شهریه صرف انجام کارهای پژوهشی دانشجویان می‌شود.

وی افزود: با پیشنهاد هیات امنای دانشگاه، برای ورودی‌های ۱۴۰۲ به بعد، هزینه شهریه را میانگین سه دانشگاه تهران، شهید بهشتی و فردوسی مشهد قرار دادیم.