اخبار برگزیده » اقتصادی » خبر اول
کد خبر : 19638
سه شنبه - 9 خرداد 1402 - 16:54

اجلاس سراسری خانه‌های صنعت، معدن و تجارت در تبریز برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، محمدحسین باقری، رئیس خانه صمت آذربایجان شرقی امروز در نشست خبری، اظهار کرد: این اجلاس از ۲۱ تا ۲۳ تیرماه در تبریز برگزار می‌شود و در دومین روز برگزاری نیز، مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن با حضور میهمانانی از سراسر کشور را خواهیم داشت.

وی گفت: هدف از برگزاری این رویداد ملی، نشان دادن فرصت‌های سرمایه گذاری استان به دیگر سرمایه گذاران و جذب آن‌ها در طرح‌های صنعتی و تولیدی است.

وی یادآور شد: خانه صنعت، معدن و تجارت از گردهمایی نمایندگان ۱۱ انجمن ایجاد شده و این تشکل به عنوان نماینده بخش خصوصی، به دنبال رفع موانع و حل مشکلات واحدهای صنعتی است.

سولماز علیزاده، دبیر کل خانه صمت استان و دبیر اجرایی اجلاس نیز گفت: میهمانانی که در این اجلاس حضور خواهند داشت، سرمایه گذاران بخش‌های صنعت و معدن کشور بوده و هر کدام یک سرمایه گذار و فردی اثر گذار هستند و حضور آن‌ها در تبریز فرصتی برای آذربایجان شرقی است و ما باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

وی با تاکید بر این‌که باید تلاش کنیم این اجلاس دستاوردی برای استان داشته باشد، گفت: بیش از ۱۰۰ نفر از خانه‌های صمت استان‌های مختلف کشور در این اجلاس حضور خواهند داشت.

وی هم‌چنین از رونمایی پوستر این اجلاس توسط استاندار آذربایجان شرقی در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن که در روز دوم این اجلاس برگزار می‌شود، از ۲۱ گروه صنعتی استان، دو گروه معدنی و فعالان سایر بخش‌ها و خوشه‌های خدماتی، فنی مهندسی و غیره به عنوان نمونه و منتخب تجلیل می‌شوند.

علیزاده اظهار کرد: در روز نخست اجلاس با حضور روسا و دبیران کل خانه‌های صنعت و معدن استان‌های کشور در چهار بخش بیمه، بانک، مسائل کار و کسب و کار موضوعات مختلف مطرح می‌شود و در نهایت بیانیه‌ای صادر خواهد شد که اجمالی از اتفاقات و مباحث مطرح شده در اجلاس بوده و اهم خواسته‌های فعالان بخش صنعت و معدن و دستاوردهای اجلاس را مطرح خواهد کرد.

وی با بیان این‌که کمیسیون‌های مختلف اجلاس مشخص شده است، گفت: از تمامی خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها در حال نظر خواهی و بررسی موارد هستیم و کمیسیون‌ها به صورت تخصصی پیشنهادات ارائه شده را بررسی می‌کنند.

وی در خصوص شاخص‌ها و معیارهای تعیین واحدهای صنعتی و معدنی نمونه استان نیز اظهار کرد: فرم‌های مربوط به انتخاب واحدهای نمونه از سوی وزارتخانه ارسال می‌شود که دارای ۲۱ آیتم بوده و واحدها در کمیته‌ای با حضور نمایندگانی از ارگان‌های دخیل در حوزه صنعت، معدن و تجارت بر اساس شاخص‌هایی از جمله میزان رشد واحد نسبت به سال قبل و … بررسی شده و از میان آن‌ها، واحدهای نمونه جهت تجلیل انتخاب می‌شوند و هزینه‌ای که از واحدهای نمونه دریافت می‌شود، صرفا همیاری جهت برگزاری مراسم است.

محمدعلی سلطانی، نایب رئیس خانه صنعت و معدن استان نیز گفت: تفاهم نامه‌ای با پارک و علم و فناوری و دانشگاه‌های تبریز، سهند، شهید مدنی و آزاد منعقد شده و در قالب آن‌ها از یافته‌های علمی این مراکز در زمینه صنعت استان استفاه می‌شود؛ هم‌چنین به زودی واحد آموزش و پژوهش خانه صنعت و معدن استان نیز راه اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: خانه صنعت و معدن استان در کارگروه‌ها و کمیته‌های مختلف عضویت داشته و حق و حقوق اهالی صنعت از جمله مشکلات قطعی برق و گاز صنایع استان را از دولت پیگیری و مطالبه می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، گفت: خانه صمت تبریز فعال ترین خانه در سطح کشور بوده و خدمات مطلوبی به واحدهای صنعتی و تولیدی استان ارائه می‌کند و مجوزهای لازم برای ایجاد واحدهای جدید را در کمتر از چند ساعت صادر می‌کند.

صابر پرنیان در خصوص برگزاری اجلاس سراسری و گرامیداشت روز صنعت و معدن در تبریز، اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا این روز به نماد فعالیت بخش خصوصی و کسب و کار تبدیل شود و تبریز را با عناوین شهر اقتصاد، کسب و کار، تولید ثروت، ایده‌های خلاق، شهر نوآوری و مناسب برای سرمایه گذاری معرفی کنیم.

وی با تاکید بر این‌که خروجی این همایش سراسری برای صنعت استان باید همراه با ارائه نسخه شفاف و جامع و علمی برای بهبود فضای کسب و کار و تحقق شعار سال باشد، گفت: ارتباط مستقیم با فعالان صنعت، فعال سازی معادن و شفاف سازی عملکرد آن‌ها، اخذ حقوق دولتی از معادن، تعیین تکلیف معادن راکد، اقدام برای تشکیل شرکت مس آذربایجان، تلاش برای افزایش تولید مس کاتد و واریز مالیات در استان و رفع موانع تولید از جمله فعالیت صنعت، معدن و تجارت در یکسال گذشته است.

پرنیان یادآور شد: همکاری و ارتباط بین صاحبان صنایع و دولتی در استان مطلوب بوده و مشکلاتی که از سوی صنایع مطرح می‌شود در کمتر از یک هفته در ستاد تسهیل و رفع موانع مطرح می‌شود؛ هم‌چنین نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی و نگاه نقادانه به رفع مشکلات در استان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای صنعت استان در سال گذشته است.

وی هم‌چنین به اخذ مجوز خودروسازی در استان اشاره کرد و گفت: این اقدام که آرزو و مطالبه دیرین مردم استان و صاحبان صنایع بوده، نمایشی و تبلیغاتی نیست و خبرهای خوشی در آینده در راه است که با بهره برداری از این طرح بزرگ، صنایع استان به ویژه قطعه سازی متحول خواهد شد.

رئیس سازمان صمت استان تاکید کرد: ۱۰ زنجیره ارزش برای استان و هم‌چنین ۱۵۰ فرصت سرمایه گذاری برای استان تعریف شده است و در تلاشیم با همکاری مجموعه عوامل، تبریز به جایگاه اصلی خود در صنعت بازگردد.

عضو هیات مدیره گروه صنعتی تراکتورسازی ایران:

تراکتورهای تولیدی ایران در مزارع ۲۵ کشور در حال شخم زنی هستند

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، مجید رسولی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: تراکتور سازی در حالی در فضای رقابتی کنونی مشغول کسب و کار است که واردات تراکتور به کشور ممنوع نبوده و تعرفه واردات این محصول بین یک تا چهار درصد است.

وی یادآور شد: هر فرد به راحتی با پرداخت یک درصد از قیمت یک تراکتور می‌تواند آن را وارد کشور کند پس نیازی به تلاش برای رقیب تراشی برای تراکتورسازی نیست چرا که تراکتورسازان به راحتی رقیب دارند و حتی چندین شرکت تراکتورسازی در کشور مشغول تولید تراکتور در کنار این مجموعه هستند و تولیدات این گروه در فضای کاملا رقابتی آزاد مورد اقبال و درخواست کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی درباره افزایش قیمت تراکتور نیز اظهار کرد: افزایش قیمت در کشور در تمامی بخش‌ها و طبیعتاً در مواد اولیه تولید تراکتور نیز اتفاق افتاده پس چطور از تراکتورسازی توقع دارند بدون افزایش قیمت به تولید خود ادامه دهد؟ مگر امکان پذیر است؟ اگر افزایش قیمت در محصولات تولیدی این مجموعه اعمال نشود، در تامین هزینه مواد اولیه و تولید با مشکل مواجه خواهیم و عملا خطر توقف خط تولید اتفاق خواهد افتاد.

رسولی بر لزوم حمایت از کشاورز و کشاورزی تاکید کرد و گفت: تراکتورسازی به نوبه خود و با تمام توان از کشاورز و مشتری خود حمایت کرده و با کمترین حاشیه سود یعنی ۱۰ تا ۱۵ درصد در حال تولید محصولات خود بوده و روز به روز نیز به منظور تامین نیاز داخلی بر ظرفیت تولید خود می‌افزاید و حتی در محصولاتی که نیاز کشاورزی کشور ایجاب کند اقدام به تحقیق و توسعه و طراحی محصول می‌کند.

معاون مالی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران از مسئولان و نهادهای ذیربط خواست حتی به اندازه چند درصد از تلاش شرکت تراکتورسازی از کشاورزی این سرزمین حمایت کنند و پیگیر عدم تخصیص اعتبارات مکانیزاسیون بخش کشاورزی به کشاورزان در بیش از دو سال گذشته باشند و از ذینفعان بخواهند تا در این مورد پاسخگو باشند که چرا کشاورز ما از سال ۱۴۰۰تا به امروز از این حق قانونی خود محروم بوده و نمی‌تواند برای خرید تراکتور تسهیلات بگیرد و چندین سال است صف‌های خرید تراکتور در جهاد کشاورزی بی داد می کند.

وی در بحث کیفیت تراکتور نیز اظهارکرد: به محض شروع فعالیت در تراکتورسازی معاونت کیفیت در این مجموعه راه اندازی و ماموریت‌های لازم جهت ارتقای کیفیت به این معاونت داده شد و در اصل جزو اولویت‌های تراکتورسازی ارائه محصولی با کیفیت به کشاورزان بوده و در این زمینه نیز توفیقات خوبی به دست آمده است، از گواهی‌نامه‌های استانداردی که در تمامی بخش‌ها اخذ می‌شود تا گواهی نامه های بین المللی که برای صادرات تراکتور لازم است، دریافت می شود تا جایی که اواخر سال گذشته گواهی استاندارد روسیه دریافت شد و این به این معنی است که تراکتورهای تولیدی در تراکتورسازی ایران از نظر استاندارهای جهانی قابلیت حضور در منطقه اوراسیا را در کنار سایر کشورها دارد.

رسولی همچنین یادآور شد: شرکت تراکتورسازی حتی برای پشتیبانی از کشاورز و مشتریان خود در بحث کیفیت، تولیدات خود را با ۲ سال ضمانت، به پشتوانه ۲۰۰ شبکه نمایندگی خدمات پس از فروش خود در سراسر ایران عزیز به فروش می‌رساند و این بدان معنی است که هر نوع مشکل در بحث کیفیت و یا قطعات طی مدت اعلام شده بر عهده تراکتورسازی بوده و کشاورزان می توانند در مدت دو سال با خیال راحت با محصول خود به کشت و زرع در مزارع خود بپردازند ، هرچند بحث گارانتی ۱۰ ساله تراکتورهای تولیدی تراکتورسازی را نیز باید به این بخش از خدمات اضافه کرد.

وی گفت: برعکس سایر محصولات صادراتی از کشور که معمولا با قیمت پایین تر از قیمت داخلی به بازارهای  جهانی عرضه می شوند تراکتورهای تولیدی در تراکتورسازی با سه برابر قیمت داخلی به بازارهای جهانی عرضه می شوند و طبیعتا تراکتورسازی با این روند باید مشتاق صادرات باشد اما در چند سال اخیر تراکتورسازی تنها بخش اندکی از تولیداتش را به بازارهای صادراتی اختصاص داده و تامین کشاورزان داخلی را در حالی به صادرات اولویت داده که مشتریان پروپا قرصی در اقصی نقاط دنیا دارد.

 ۲۸ می؛ روز استقلال جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، همزمان با ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، قانون این کشور در مورد “روز استقلال” را تصویب کرد. طبق همین قانون ۲۸ می به عنوان روز استقلال اعلام شد.

تاریخ گواهی می دهد که حیدر علی اف؛ رهبر ملی جمهوری آذربایجان برای استقلال آذربایجان کارهای مهمی انجام داد. او اساس روند بازگشت به میراث تاریخی و فرهنگی و تبار ملی را پی ریزی کرد. به همت او آموزش کادر ملی آغاز شد. ظرفیت اقتصادی شکل گرفت. سال‌های ۱۹۹۰-۱۹۹۳ که حیدر علی اف در جمهوری خودمختار نخجوان زندگی و فعالیت می‌کرد، دوره‌ ای بود که اقدامات متعددی برای استقلال کشور انجام شد و تصمیمات تاریخی مهمی اتخاذ شد. پرچم سه رنگ جمهوری آذربایجان که به تصویب رسید، اولین بار در سال ۱۹۹۰، یک سال قبل از اعلام استقلالیت کشور، در مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان به اهتزاز درآمد. رهبر ملی مردم جمهوری آذربایجان می گفت؛ ” هر چه کسب استقلال دشوارتر باشد، حفظ آن، ماندگار و جاودانه ساختن آن سخت تر از آن است.”

حیدر علی اف با بازگشت به قدرت سیاسی در ۱۵ ژوئن ۱۹۹۳ به درخواست مردم، آذربایجان را با نجات ملی متحد کرد. اما از سال ۲۰۰۳، الهام علی اف با موفقیت راه حیدر علی اف را ادامه داد و آذربایجان راه صلح، ثبات و توسعه را پیش گرفت.

در نتیجه همین نگرش؛ جمهوری آذربایجان در جریان جنگ ۴۴ روزه با نیروهای ارمنی توانست ضمن آزادی مناطق اشغال شده قره‌باغ، تمامیت ارضی خود را احیا کند، که به اذعان بسیاری از کارشناسان بزرگترین دستاورد تاریخ استقلال جمهوری آذربایجان است.

همچنین نباید فراموش شود که در طول سال‌های استقلال جمهوری آذربایجان، تولید ناخالص داخلی، میزان تولید محصولات کشاورزی و صنعتی افزایش چندین برابر پیدا کرده است. صدها هزار فرصت شغلی ایجاد شده و کار ساخت و ساز در مناطق تازه آزاد شده نیز رونق گرفته است. افزو بر این، توسعه مراکز علمی، آموزشی، فرهنگی، بهداشت و درمان، ورزشی، تولیدی و خدماتی طی سال های پس از استقلال سرعت یافته و زیرساخت های مدرن شهری شکل گرفته است.

به گواه تاریخ؛ در سال ۱۹۹۱ میلادی جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بوده که استقلال جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخته، روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۱۹۹۲ میلادی پی‌ریزی شده و در سال ۱۹۹۳ با سفر رهبر ملی جمهوری آذربایجان؛ جناب حیدر علی اف به ایران؛ این روابط تحکیم یافته و پیشرفت کرده است. بعد از آزادسازی اراضی قره باغ نیز؛ رئیس جمهور آذربایجان که از پل تاریخی خدآفرین بازدید می کرد؛ مرز آذربایجان – ایران را مرز دوستی و برادری نام نهاد و بار دیگر تاکید کرد که، جمهوری آذربایجان به روابط حسنه میان دول و ملت که برپایه های مستحکم بنا نهاده شده است اهمیت بسزایی قائل است.

امروز آذربایجان بعنوان یکی از کشورهای توسعه یافته در منطقه و ایران به عنوان همسایه ای مهم برای این کشور؛ اهمیت رابطه دوستانه، نزدیک و برادرانه با یکدیگر را بیش از پیش می دانند و این امر مهم طی قرن ها با ارزش های تاریخی، فرهنگی و معنوی دو ملت به هم پیوند خورده است.

امام جمعه تبریز:

همه ورزشکاران به منش امام علی اقتدا کنند

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، رئیس هیأت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی استان آذربایجان شرقی امروز به همراه مدیرکل ورزش و جوانان استان و تعدادی از ورزشکاران و پهلوانان این رشته با نماینده‌ ولی‎‌فقیه در استان دیدار و گفت‌وگو کردند.

نماینده‌ ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه‌ تبریز  طی سخنانی در این دیدار گفت: قدمت فرهنگ پهلوانی را تا ایران باستان و زمانی که پهلوانان در مقابل اهریمنان مقاومت می‌کردند، می‌توان دنبال کرد و همانطور که در داستان‌های ایرانی وجود داشته، پهلوانان از نظر اخلاقی سرآمد بوده و در جبهه‌ی خیر علیه شرّ وارد نبرد می‌شدند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم ادامه داد: حضرت علی (ع) الگوی عفو، غیرت دینی و حق باوری بود و همه‌ی ورزشکاران باید امیرالمؤمنین(ع) را الگوی خود در ورزش قرار دهند.

وی در ادامه با اشاره به ۱۷ شوال روز ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای، خاطرنشان کرد:  نامیده شدن این روز بنام روز ورزش پهلوانی، نشان دهنده‌ی جایگاه والای این ورزش است و در این زمینه ورزش زورخانه علاوه بر برای بالا بردن توانمندی‌های جسمی باید در راستای ایجاد روحیه‌ی تواضع و فروتنی در ورزشکاران نیز تلاش کند.
برگزاری مسابقات جهانی زورخانه‌ای به میزبانی تبریز

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز طی سخنانی گفت: زورخانه های استان فعالیت‌های خود را روزانه انجام داده و در همین زمینه باسمنج به‌عنوان یکی از شهرهای فعال در این ورزش می‌باشد که ورزشکاران و ملی پوشان زیادی را به ورزش کشور معرفی کرده است.

حبیب ستوده‌نژاد خاطرنشان کرد: امسال میزبان مسابقات جهانی ورزش پهلوانی در شهرستان تبریز خواهیم بود و امیدوارم که بتوانیم با همکاری و تلاش تمامی مجموعه‌ها این رقابت‌ها را به‌صورت آبرومندانه برگزار کنیم.

همچنین رسول برپور، رئیس هیأت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی استان آذربایجان شرقی در این دیدار ضمن تبریک سوم خرداد سالروز آزادسازی خرّمشهر، شهدا را پهلوانان اصلی و واقعی کشور نام برد و اظهار کرد: مهم‌ترین هدف ما در طول مدتی که خادمی پهلوانان را در هیأت برعهده گرفته‌ایم تغییر رویکرد و سوق دادن هیأت به سمت حرفه‌ای شدن است.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقات مختلف در تمامی رده‌های سنی، فعال کردن هیأت‌های شهرستان‌ها و حضور پررنگ در کارهای خیریّه مخصوصا برگزاری گلریزان برای آزادی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد و… همگی در این راستا و با هدف پررنگ کردن نقش هیأت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی آذربایجان شرقی در تمامی امورات ورزشی و اجتماعی استان انجام شده است.

برپور در خاتمه با تقدیر از تمامی افرادی که در طول این مدت در هیأت استان مشغول به خدمت بودند، برای نفرات جدید آرزوی موفقیت کرد.
پهلوانان از دوران ایران باستان از نظر اخلاقی سرآمد بودند

گفتنی است، در پایان این مراسم ضمن تقدیر از پهلوانان و پیشکسوتان هیات ورزش‌های زورخانه‌ای وپهلوانی استان، تندیس رسم جوانمردی و منش پهلوانی به حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم نماینده ولی‌فقیه در استان تقدیم شد.

اجازه نمی دهیم اسرائیل از خاک ما به ایران حمله کند

به گزارش سرویس بین الملل صریرنیوز، “فریز رزاییف”در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی “معاریو” ادامه داد باکو از دخالت در نزاع دیگر کشورها خودداری می کند. او تاکید کرد به اسرائیل اجازه نمی دهیم از خاک ما برای حمله به ایران استفاده کند.

وی افزود: جمهوری اذربایجان از بی طرفی و خودداری از دخالت در نزاع دیگر کشورها محفاظت می کند.

معاون وزیر خارجه آذربایجان ادامه داد: ما تلاش می کنیم با ایران براساس احترام متبادل، روابط داشته باشیم. سرنوشت ما زندگی در کنار یکدیگر است.

مراسم افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل – فروردین ۱۴۰۲

در روزهای اخیر مقامات ارشد نظامی اسرائیل به احتمال گزینه نظامی در برابر برنامه هسته ای ایران اشاره کرده اند.

این سخنان معاون وزیر خارجه آذربایجان در زمانی مطرح می شود که روابط تهران – باکو به شدت تنش آلود است. جمهوری آذربایجان بعد از حمله مسلحانه به سفارتش در تهران آن را تعطیل و شماری از دیپلمات های ایرانی را از باکو اخراج کرد.

این مقام ارشد جمهوری اذربایجان توضیح داد باکو به سیاست خارجی اش افتخار می کند. اذربایجان به عنوان یک کشور سکولار، به شدت با دخالت افراط گرایی دینی در روابط بین المللی مخالف است.

رازاییف همچنین گفت که باکو در بازسازی روابط میان اسرائیل و ترکیه، مشارکت داشت. وی افزود: اسرائیل و ترکیه، هر یک به تنهایی دوست قدیمی اذربایجان هستند. هنگامی که اختلاف میان دو دوست ایجاد شد هر آنچه توانستیم برای کمک به ایجاد زبان مشترک و دست یابی به تفاهم انجام دادیم؛ تفاهمی که از ثبات و همکاری منطقه ای حمایت کند.

معاون وزیر خارجه اذربایجان در این هفته برای سفر رسمی به تل آویو شرکت کرد. هدف اعلامی از این سفر، شرکت در کنگره هرتسلیا بود. این کنگره با محوریت مسئله ایران و با حضور چهره های برجسته سیاسی – امنیتی از جمله فرمانده ارتش و رئیس شواری امنیت ملی اسرائیل برگزار شد.

هرتسی هلیفی فرمانده ارتش اسرائیل در این نشست گفت اسرائیل قدرت حمله به ایران را دارد. او همچنین هشدار داد اتفاقات منفی در افق آینده دیده می شود که می تواند منجر به مهار نظامی ایران شود.

در واکنش به این موضوع، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت این سخنان فرمانده ارتش، به معنی وجود برنامه یا قصد حمله نظامی به ایران نیست.

دیدار وزیر خارجه جمهوری آذربایجان (جیحون بایراموف) با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل – دفتر نخست وزیری اسرائیل

شهر قدس (بیت المقدس / اورشلیم) – فروردین ۱۴۰۲

 

جمهوری آذربایجان یکی از ۴ همسایه زمینی ایران است که با اسرائیل روابط رسمی و دیپلماتیک دارد. به تازگی روابط باکو – تل آویو شاهد گسترش بود و برای اولین بار جمهوری اذربایجان، در تل آویو سفارت افتتاح کرد این در حالی است که سه دهه قبل، سفارت اسرائیل در باکو  مستقر بود.

دو طرف همچنین دارای روابط نظامی – امنیتی گسترده ای هستند.
جمهوری آذربایجان متهم به همکاری با اسرائیل علیه ایران است اما مقامات باکو این اتهام را رد می کنند.

رسانه های غربی و اسرائیلی همچنین از انتقال گسترده سلاح از اسرائیل به جمهوری آذربایجان خبر می دهد. اسرائیل در جنگ قره باغ هم از جمهوری آذربایجان حمایت کرد. پهپادهای ساخت اسرائیلی، یکی از تسلیحات اصلی مورد استفاده جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان بود.
برنامه سفر مقامات اسرائیلی به امریکا برای گفتگو درباره ایران

مشاور امنیت ملی امریکا قصد دارد در هفته آینده با سفر به واشنگتن،با مقامات امریکایی درباره ایران گفتگو کند.

سایت خبری امریکایی اکسیوس به نقل از مقامات امریکایی و اسرائیلی نوشت هیاتی شامل مشاور امنیت ملی اسرائیلی (تساحی هنگبی) و وزیر امور استراتژیک اسرائیل (رون دیرمر) با سفر به امریکا درباره موضوع هسته ای ایران گفتگو کنند. روابط اسرائیل – سعودی هم دیگر موضوع این سفر است.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه امریکا (سامویل وربرگ) در مصاحبه با الجزیره گفت امریکا همچنان به راه حل دیپلماتیک برای پرونده هسته ای ایران ایمان دارد.

قبل از این هم سایت اکسیوس نوشته بود مقامات امریکایی به طرف اسرائیلی پیشنهاد کرده بودند دوطرف وارد برنامه ریزی مشترک نظامی درباره ایران شوند اما تل آویو به این پیشنهاد با دیده شک و تردید می نگرد.

مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی:

اعلام شرایط بهره مندی از دستورالعمل تبصره ماده 100 مالیاتی

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، عیسی اورج زاده، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی در دیدار با اعضای هیئت رئیسه اتاق اصناف و اتحادیه‌های امور صنفی تبریز گفت: به منظور تکریم و جلب رضایت مودیان مالیاتی و گسترش فرهنگ خود اظهاری، در سال گذشته با اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات اکثر مودیان مشاغل استان بدون رسیدگی قطعی شد.
اورج زاده، در خصوص شرایط بهره مندی مودیان مالیاتی از مالیات مقطوع در سال ۱۴۰۱ افزود: با تداوم رویکرد هوشمندسازی و حاکمیت داده در نظام مالیاتی، در سال جدید برای عملکرد ۱۴۰۱ کلیه صاحبان مشاغلی که در نظام مالیاتی پرونده دارند و مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن ها در سال ۱۴۰۱ حداکثر صد برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم معادل مبلغ ۶۷.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده و فرم مالیات مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده است، مشمول مقررات این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد مذکور معاف می باشند، می‌توانند از تسهیلات این تبصره بهره‌مند شوند.
وی، تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به اطلاعات موجود در پایگاه‏های اطلاعاتی سازمان و سوابق مودی، مالیات مقطوع مودیان مشمول این دستورالعمل را تعیین و مراتب را طی فرمی در درگاه خدمات الکترونیکی سازمان به نشانی https://my.tax.gov.ir بارگذاری می نماید، لذا از صاحبان مشاغل استان درخواست می شود در موعد مقرر با مراجعه به درگاه مذکور نسبت به استفاده از تسهیلات قانونی اقدام نمایند.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی با یادآوری اینکه اجرای تبصره ماده (۱۰۰) قبل از عملکرد سال ۱۴۰۰ بر مبنای میزان مالیات قطعی شده سال قبل صاحبان مشاغل محاسبه می شد، گفت: برای نخستین بار برای عملکرد سال ۱۴۰۰ اطلاعات موجود در پایگاه‏ های اطلاعاتی سازمان نیز مبنای محاسبه مالیات تبصره ماده (۱۰۰) قرار گرفت.
اورج زاده، در ادامه به نقش بازار و اصناف و کسبه تبریز در برهه های حساس کشور اشاره کرد و گفت: بازار و اصناف تبریز نقش بسیار مهمی در عرصه اقتصادی و اجتماعی منطقه شمال غرب دارد و از لحاظ ملی نیز جزو پیشروان است و اصناف آن نیز جزو حامیان اصلی نظام و انقلاب هستند.
وی، ضمن اشاره به آمادگی مدیرکل، معاونین مالیاتی و روسای ادارات شهرستان ها برای پاسخگویی حضوری به مراجعین، بر برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی جهت آشنایی مودیان با ظرفیت دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ و همچنین دوره آموزشی ویژه کافی نت ها تاکید کرد و افزود: مودیان محترم مالیاتی در صورت وجود هرگونه مشکل و یا اعتراض می توانند با مراجعه حضوری به ادارات امور مالیاتی سراسر استان، نسبت به دیدار با روسا اقدام نموده و همکاران اداره کل آماده پاسخگویی و رفع مشکلات احتمالی آنها هستند.
در ادامه جلسه، اعضای هیئت رئیسه اتاق اصناف و اتحادیه‌های امور صنفی تبریز به بیان مشکلات و چالش‌های اصناف پرداختند و مسولان حاضر در جلسه با قدردانی از همدلی و همراهی بازاریان تبریز با نظام مالیاتی به سوالات و دغدغه های آنها پاسخ دادند.

اعلام اسامی برگزیدگان جشنواره ملی تئاتر رضوی در تبریز

شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی به دبیری کوروش زارعی و به میزبانی تبریز از ۱ تا ۵ خرداد ماه ۱۴۰۲ با اجرای ۱۴ نمایش صحنه‌ای از ۹ استان کشور از جمله آذربایجان شرقی، مازندران، همدان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، یزد، قزوین و استان تهران برگزار و عصر امروز طی مراسمی برگزیدگان خود را شناخت.

اسامی برگزیدگان این این جشنواره در بخش‌های گوناگون به شرح زیر است:

 

طراحی بروشور:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی از حمیدرضا خیری طراح بروشور نمایش هفت دریا شبنمی از تبریز تقدیر کرد.

لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی به سید ارشیا هاشمی طراح بروشور نمایش شمسه از تربت حیدریه به عنوان برگزیده این بخش نیز اهدا شد.

 

طراحی نور:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی از مصطفی آهسته طراح نور نمایش شمسه از تربت حیدریه تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی را به حسام انوشیروانی طراح نور نمایش آهوان از مشهد به عنوان برگزیده اهدا کرد.

 

آهنگسازی:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی از آرش قبادیان آهنگساز نمایش آه-هو از تهران تقدیر شد.

تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی نیز به علی مجیدپور برای آهنگسازی نمایش یک حبه انگور از تبریز به عنوان برگزیده این بخش اهدا شد.

 

چهره پردازی:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی از لیلا یوسفی راد طراح چهره پردازی نمایش آه-هو از تهران تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ ملیلون ریال جایزه نقدی را به آناهیتا موسوی طراح چهره‌پردازی نمایش آهوان از مشهد به عنوان برگزیده اهدا کرد.

 

طراحی لباس:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی از الهام ابراهیمی‌پور طراح لباس نمایش مطرب آقا از بهشهر تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ ملیلیون ریال جایزه نقدی محمدرضا فلاحیان طراح لباس هفت دریا شبنمی از تبریز را به عنوان برگزیده معرفی کرد.

 

طراحی صحنه:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۲۵ میلیون ریال جایزه نقدی از طراحی رضا جدی نمایش ننه باهار از تبریز تقدیر کرد.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰ میلیون ریال جایزه نقدی نیز به مهدی شریفی  طراح صحنه نمایش آهوان از مشهد اهدا شد.

 

بازیگری زن:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال از تلاش و حضور بازیگر نوجوان نمایش مطرب آقا از بهشهر نیروانا هزارجریبی تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۱۵ میلیون ریال جایزه نقدی از بازیگران نمایش‌‍‌های آه-هو از تهران و میرای از ملایر خانم ها سعیده جمشیدی و محیا جباری تقدیر کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۵ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه سوم این بخش را به صورت مشترک به بازیگران نمایش‌های ننه باهار از تبریز و میرای از ملایر بهار کریم زاده و پری بارانی اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه دوم این بخش را به بازیگر نمایش ترمز اضطراری از مشهد زینب مشعل دار اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه اول این بخش را به بازیگر نمایش مطرب آقا از بهشهر سارا یزدانی اهدا کرد.

 

بازیگری مرد:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی از تلاش و حضور بازیگر نوجوان نمایش روز برمی‌آید از اردبیل  آرین محمدی تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۱۵ میلیون ریال جایزه نقدی از بازیگران نمایش‌های یک حبه انگوراز تبریز، مطرب آقا از بهشهر، روز برمی‌آید از اردبیل و میرای از ملایر میثم حبیبی، محمد رسائلی، فرشید سلامت و محمد قاسمی تقدیر کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۳۵ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه سوم این بخش را به صورت مشترک به بازیگران نمایش‌های آهوان از مشهد و شمسه از تربت حیدریه محمد تقی‌نژاد و رسول وحدت اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه دوم این بخش را به صورت مشترک به بازیگران نمایش‌های مطرب آقا از بهشهر و آه-هو از تهران مهیار هزار جریبی و سعید بحرالعلومی اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه اول این بخش را به بازیگر نمایش دل‌لرزه از یزد مجتبی لاله‌زاری اهدا کرد.

 

کارگردانی:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی از کارگردان‌های نمایش‌های دل‌لرزه از یزد، مطرب‌آقا از بهشهر و آه-هو از تهران مجتبی لاله زاری، مهیار هزارجریبی و علی برجی تقدیر کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه سوم این بخش را به محمد جهانپا کارگردان نمایش آهوان از مشهد اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه دوم این بخش را به علی مجیدپور کارگردان نمایش یک حبه انگور از تبریز اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه اول این بخش را به بهاره فاضلی‌راد کارگردان نمایش ترمز اضطراری از مشهد اهدا کرد.

 

نمایشنامه نویسی:

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۲۵ میلیون ریال جایزه نقدی به صورت مشترک رتبه سوم این بخش را به نویسنده نمایشنامه‌های آهوان از مشهد  و شمسه از تربت حیدریه مهدی سیم‌ریز و آرش خیرآبادی اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه دوم این بخش را به شادی غفوریان نویسنده نمایشنامه ترمز اضطراری از مشهد اهدا کرد.

هیئت داوران با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی رتبه اول این بخش را به سید علی موسویان نویسنده نمایش دل‌لرزه از یزد اهدا کرد.

 

نمایش برگزیده:

هیئت داوران به اتفاق آرا دو نمایش ترمز اضطراری از مشهد  و یک حبه انگور از تبریز را به عنوان آثار برگزیده این دوره از جشنواره به دبیرخانه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر جهت حضور در آن جشنواره معرفی کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان:

روابط عمومی در اقناع و جلب اعتماد عمومی نقش اساسی دارد

به گزارش صریرنیوز از تبریز به نقل از روابط عمومی شرکت گاز استان آذربایجان شرقی، در نشستی که به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی و با حضور مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت، عزیزی راد، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری، سیفی، معاون فرهنگی و مسئول قرارگاه رسانه ای سپاه عاشورای استان، شفیعی، دبیر انجمن مدیران مسئول مطبوعات استان و اسدزاده، عضو هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط عمومی های استان برگزار شد، جایگاه روابط عمومی، زمینه های فعالیت های مشترک و اقدامات در راستای فرهنگ سازی مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت گاز استان در این نشست صمیمی به اهمیت روابط عمومی در اقناع و جلب اعتماد عمومی اشاره کرد و گفت: تجربه عملی این شرکت در بحث ناترازی گاز در سال گذشته، اهمیت و جایگاه روابط عمومی را در اطلاع رسانی بموقع، شفاف و تعاملی دو چندان کرد.نادر کمالی افزود: روابط عمومی ها در صف اول تبیین اهداف و خدمات صادقانه شرکت قرار دارند و مهم ترین گام های فرهنگی شرکت از طریق روابط عمومی برداشته می شود.
لازم به ذکر است نگاه شناختی و فرهنگی در اطلاع رسانی و اقناع مردم، عملکرد کم نظیر شرکت گاز در مدیریت بحران، تعاملات بین دستگاهی، اطلاع رسانی صریح و شفاف، توجه ویژه به فرهنگ سازی به جای تبلیغات و عمل گرایی از محورهای مورد بحث فعالان عرصه روابط عمومی و ارتباطات در استان بوده است.

دوره فول ترینینگ طراحی و مهندس دوخت لباس در تبریز برگزار شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «مرجان دلخواه» ملکه مد جهان و طراح برتر خاورمیانه در حاشیه دوره آموزشی فول ترینینگ طراحی و مهندس دوخت لباس که در دانشگاه پیام نور تبریز برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار صریرنیوز اظهار داشت: امروزه با چالش‌های مختلف و متعددی در عرصه مد و لباس کشور مواجه هستیم که برخی ناشی از نبود درک صحیح از فرهنگ و هنجارهای اجتماعی است، ضمن این‌که نگاه علمی و دقیقی نسبت به مسأله پوشش و مد در کشور وجود ندارد.

وی با تأکید بر این‌که صنعت مد و لباس بانوان باید در دست افرادی از جنس خودشان باشد، خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم؛ زنان جامعه کاملا از نوع خواسته های خود در عرصه مد و لباس مطلع هستند و بهتر می توانند لباسی را مطابق با هنجارهای فرهنگی و مدهای روز بین المللی طراحی کنند.

دلخواه با بیان این‌که موانع پیش‌روی صنعت مد تنها با مطالعه، شناخت صحیح از اقتضائات موجود و شناخت نیاز مخاطبان برطرف خواهد شد، گفت: بنده سال‌هاست که در عرصه طراحی و مد تلاش کرده ام و شناخت دقیقی از ذائقه بانوان ایرانی دارم، شکی نیست که زنان هموطنم تفکری عالی و سلیقه ای بی نظیر در طراحی و دوخت لباس دارند؛ موضوعی که در برخی کشورهای جهان و حتی همسایه از آن بی بهره هستند.

این طراح برتر خاورمیانه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که خودآموخته‌ی حرفه خیاطی در صنعت مد لباس عروس، شب و حجاب هستم، گفت: بدون هیچ معلم خیاطی شروع به کار کردم و در سن ۱۲ سالگی از پدرم چرخ خیاطی هدیه گرفتم و از همان سال در مغازه خالی کوچک پدرم شروع به خیاطی کردم ، بعد از ازدواج ادامه راهم را با همسر و فرزندم ادامه دادم.

وی افزود: با علاقه فراوانی که به رشته پزشکی داشتم؛ توانستم در رشته مامایی پذیرفته و تا مقطع کارشناسی تحصیل کنم، اما در مقطع کارشناسی ارشد با طراحی دوخت و تکنولوژی دوخت فارغ االتحصیل شدم و امروز دانشجوی دکترای همین رشته هستم.

دلخواه یادآور شد: در سال ۹۶ مقام اول مسابقه طراحی لباس را در کشور روسیه و شهر مسکو دریافت کردم که این مسابقه با حضور طراحان ۲۷ کشور جهان همراه بود، بعدها به عنوان داور مسابقات هفته مد استانبول دعوت شدم که داوری میان طراحان ۴۸ کشور جهان را عهده دار بودم.

وی با بیان این‌که هنرجویایم تاکنون ۳ مقام اول در عرصه طراحی و مد لباس کسب کرده اند، گفت: در هفته مد دبی ۵ مقام اول از ۶ منتخب مسابقه را هنرجوهای بنده َکسب کردند که پایان مراسم با تاجگذاری بنده به عنوان ملکه مد جهان همراه بود.. در طول ۱۰ سال سابقه آموزش افتخار مربیگری ۳۹۸۰ هنرجوی بانوی ایرانی را داشتم.

ملکه مد جهان و طراح برتر خاورمیانه در پایان سخنان خود با بیان این‌که «اخلاق حرفه ای» ضرورت موفقیت در هر مسیری است، گفت: ذهن خلاق، توجه به نیاز مخاطب، الهام از فضای پیرامون، زیبایی شناسی، متریال خوب، آموزش مستمر، اراده قوی، شناخت فرهنگ و آداب بومی، منطقه ای و ملی از جمله ضرورت های لازم برای موفقیت در عرصه طراحی و مد لباس است.

نخستین آموزشگاه رسانه “فناوری نرم” آذربایجان شرقی افتتاح شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، آموزشگاه یازی با مجوز رسمی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی با حضور اصحاب فرهنگ و رسانه و مسئولان استانی افتتاح شد.

این آموزشگاه با تدریس اساتید مجرب و با سابقه کشور و آذربایجان شرقی در گروه های درسی “فناوی نرم و فرهنگی”، “خدمات آموزشی” و ” هنرهای تجسمی” و با اعطای مدرک رسمی فنی و حرفه ای فعالیت می کند.

علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در رشته های مختلف گروههای آموزشی با شماره تلفن های ۰۴۱۳۳۳۶۵۹۴۴ و ۰۹۹۶۳۶۰۰۱۸۱ تماس گرفته یا به آدرس: تبریز، پاستور جدید، مابین تقاطع پاکبان و فدک، روبروی ساختمان فراز، آموزشگاه یازی مراجعه نمایند.