اجتماعی » اخبار برگزیده » خبر دوم » فرهنگ و هنر » فضای مجازی
کد خبر : 19141
شنبه - 8 بهمن 1401 - 12:32

همایش «دختران حاج‌قاسم، سفیران محیط زیست» در ملکان برگزار شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، سیدعلی موسوی، نماینده مردم ملکان، مبارک‌شهر و لیلان در این همایش حاج‌قاسم را افتخار بین‌المللی خواند و اظهار داشت: سردار دلها با تقویت جبهه مقاومت، منطقه را از لوث داعشیان جلاد و انسان‌کش پاک کرد و حق بزرگی بر گردن ملت‌های منطقه دارد.

وی افزود: حاج‌قاسم در میدان سیاست و مدیریت بسیار مقتدر و در میدان اخلاق الگو بود تا جایی که از سیره و منش ایشان می‌توان درس‌های بسیاری آموخت.

وی همچنین با تاکید بر اینکه تاکنون در جهان تبیین برنامه خلاقانه و مدونی وجود نداشته است، بیان کرد: در اتفاق‌های اخیر، یک عده قلیل می‌خواستند از زنان استفاده ابزاری بکنند و همین موضوع باید تلنگری برای این قشر باشد.

رئیس کمیسیون خدمت و محرومیت‌زدایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جایگاه زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی متحول شده، اضافه کرد: زنان کشورمان اکنون در عرصه‌های مختلف جامعه از جمله در مراکز بهداشتی و درمانی، دانشگاه‌ها و حتی جایگاه‌های سیاسی حضور فعال دارند و نگاه ابزاری طاغوت به زنان پس از انقلاب اسلامی از بین رفته است.

«موسوی» ادعای دشمنان مبنی بر کم‌توجهی جمهوری اسلامی به زنان را بیهوده خواند و افزود: باید کارگروه و اتاق فکری در شهرستان تشکیل شود تا جهاد تبیین به ویژه در عرصه زنان این شهرستان تقویت گردد و برای رشد و اعتلای روزافزون این قشر نیز برنامه‌ریزی شود.

دختران شیعه‌زاده شجاعت را از مادرشان زهرا(س) به ارث برده‌اند

رئیس اداره محیط زیست ملکان نیز در این همایش خطاب به سردمداران آمریکایی بیان کرد: دختران شیعه‌زاده ایران اسلامی شجاعت را از مادرشان زهرا (س)، صبوری را عمه‌یشان حضرت زینب (س) و شهامت را از دختر سه ساله به ارث برده‌اند و سلاح‌هایی چون چادر دارند.

«لیلا مصری» افزود: علاوه بر چادرم، سربند «یافاطمه»، دلگرمی سقا و فرمان سیدعلی جزو سلاح‌های دیگر ما است و بر همین اساس باید حواستان به ما باشد زیرا اگر نگاه چپی به سمت حرم، حریم ولایت و ایران عزیر بکنید، جانتان را با خونتان می‌خرید.

وی با اشاره به اینکه زنان به جایگاه خودشان در ایران اسلامی واقف هستند، بیان کرد: ما جزو همان زنانی هستیم که قرآن کریم از آنان یاد کرده است و تاریخ‌ساز هستند.

وی ادامه داد: الگوی زنان ایرانی حضرت زهرا(س) است؛ همان شیرزنی که از حریم ولایت دست بر نداشت و به خاطر ولایت جانش را از دست داد.

«مصری» افزود: الگوی زنان ایرانی همان حضرت زینبی است که پشت ولایت و امام حسین(ع) ایستاد و نگذاشت که خونش پایمال شود چراکه اگر زینب نبود، حادثه کربلا گفته نمی‌شد.

وی تصریح کرد: به فرموده بنیانگذار جمهوری سلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی، در خانه‌هایمان مادر و همسر هستیم اما در عین حال می‌توانیم در جامعه نیز حضور فعالی داشته باشیم.

رئیس اداره محیط زیست ملکان با تاکید بر اینکه صیانت از محیط زیست به فرهنگ‌سازی و مشارکت روزافزون زنان نیاز دارد، بیان کرد: هریک از خانه‌های این شهر باید با نقش‌آفرینی زنان، محلی برای صیانت از محیط زیست باشد.

ابراز همدردی استاندار آذربایجان شرقی با دولت و ملت آذربایجان

به گزارش صریرنیوز از تبریز، عابدین خرّم در گفت‌وگوی تلفنی با علی علیزاده، با محکوم کردن این حادثه و تاکید بر پیگیری و روشن شدن ابعاد آن، اظهار داشت: تحکیم روابط ایران و آذربایجان در عرصه‌های مختلف به سود هر دو کشور و صلح و ثبات در منطقه است و هیچ حادثه‌ای نباید بر مناسبات دوجانبه تأثیر منفی بگذارد.

وی همچنین با تسلیت درگذشت یکی از کارکنان سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و ابراز همدردی با خانواده وی و دولت و ملت آذربایجان، برای دو نفر دیگر از اعضای سفارت که در این حادثه مجروح شده‌اند، آرزوی سلامتی کرد.

علی علیزاده، سفیر جمهوری آذربایجان در تهران هم از ابراز همدردی و بیانه استاندار آذربایجان شرقی در محکومیت حمله به سفارتخانه این کشور تشکر کرد.

آغاز عملیات آسفالت‌ریزی تقاطع غیر همسطح رسالت

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، یعقوب هوشیار در بازدید از این پروژه که  رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر و معاون فنی و عمرانی شهرداری نیز حضور داشتند، اظهار کرد: عملیات آسفالت ریزی رمپ شمالی روگذر رسالت با رعایت نکات ایمنی و فنی آغاز شده است.

وی افزود: همزمان با آسفالت‌ریزی اساسی پروژه، عملیات بتن‌ریزی قرنیزها و نصب عرشه‌ها و سایر اقدامات لازم در جهت تکمیل این پروژه در دست اقدام است.

هوشیار با اشاره به مراحل پایانی اجرای پروژه روگذر رسالت خاطرنشان کرد: این روگذر تا پایان سال گذشته فقط ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که با تسریع فعالیت های عمرانی طی سال‌جاری  همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به بهره‌برداری می‌رسد.

پروژه تقاطع غیرهمسطح رسالت در تقاطع جاده سنتو – رسالت به طول ۴۲۰ متر و عرض ۱۲ متر و مساحت پنج هزار متر مربع در حال ساخت است.

بهره برداری از طرح‌های عمرانی با ۸۷۳ میلیارد تومان هزینه

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، یعقوب هوشیار گفت: با توجه به اینکه این ماه در آستانه مناسبت های مبارک از جمله میلاد امام علی (ع) پیروزی انقلاب اسلامی و مبعث حضرت رسول اکرم (ص) قرار داریم شهرداری تبریز پروژه هایی را با تلاش شبانه روزی عوامل عمرانی و  اجرایی آماده بهره برداری کرده است.

هوشیار تصریح کرد: در بخش پروژه های کلان پل‌های روگذر میدان شهید فهمیده شامل پل روگذر پاسداران به ولی‌عصر و پل روگذر باغمیشه به پاسداران، هر کدام با حدود ۴۰۰ متر طول اجرا شده است و تقاطع غیرهمسطح رسالت دیزل آباد نیز یکی دیگر از این پروژه ها است که به کارفرمایی شهرداری منطقه۵ با تلاش شبانه روزی عوامل عمرانی و با رعایت تمامی تمهیدات زمستانی درحال اجرا است و طبق وعده سعی داریم تا ۲۲ بهمن ماه به مرحله بهر برداری برسانیم.

شهردار تبریز با اشاره به دیگر پروژه کلان ترافیکی برای افتتاح در دهه مبارکه فجر گفت: اتصال اتوبان پاسداران به بلوار استاندارد نیز از دیگر پروژه های آماده افتتاح در دهه فجر است که با توجه به قرار گرفتن در فصل زمستان و برودت هوا امیدواریم تا وعده مقرر شده که ۲۹ بهمن ماه بوده، این پروژه نیز آماده بهره برداری باشد.

وی در ادامه از بهره برداری دو پروژه ورزشی چمن مصنوعی ایثار و کجوار خبر داد و اظهار کرد: این پروژ ها با رعایت تمام استاندادها جهت رفاه حال شهروندان و اوقات فراغت جوانان آماده بهره برداری جهت تقدیم به شهروندان در دهه مبارکه فجر هستند.

هوشیار از خرید ۷۵ دستگاه اتوبوس با اعتباری بالغ بر ۲۸۸ میلیارد تومان نیز خبر داد و افزود: از دیگر پروژه های مهم، اجرای پیاده راه‌ها در راستای انسان محور کردن شهر تبریز و احیای بافت مرکزی شهر است که از جمله این پروژه ها پیاده‌راه کوچه ثبت، کوچه کرباسی، دالان میرزارضا، خیابان سجادیه شمالی و … است که در دهه فجر تقدیم شهروندان می شود.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه های مهم در همین راستا اجرای کفسازی در معابر زیر ۱۶ متر است که به جای آسفالت ریزی مقرر شده کفسازی بتنی در این مسیرها صورت گیرد تا علاوه بر کفسازی، زیبایی های بصری نیز در این مسیرها اجرا شود.

کسب مقام سوم جشنواره نیروهای مسلح توسط رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی

به گزارش صریرنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، اولین جشنواره آثار حقوقی نیروهای مسلح با حضور حجت الاسلام مصدق معاون اول قوه قضائیه در مجتمع فرهنگی و هنری الماس برگزار شد.

این گزارش می‌افزاید، رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی سرهنگ محسن محمودی که در فراخوان اولین جشنواره آثار حقوقی نیروهای مسلح به عنوان نماینده فراجا شرکت کرده وآثار و مقاله خود را با عنوان مدیریت رسانه‌ای علیه ایران در پرتو جرم شناسی فرهنگی برای این جشنواره ارسال نموده بود به عنوان یکی از نگارندگان برتر در این جشنواره حضور یافتند.

گفتنی است، در جریان برگزاری این جشنواره از کتاب تالیفی سرهنگ محمودی با عنوان وکیل سایبری و ۵ مقاله تحت عناوین متولی فضای سایبری در نظام حقوقی ایران،پیشگیری مشارکتی از جرائم سایبری در پرتو مسئول سازی نهادها، جهاد تبیین در فضای مجازی از منظر رهبرانقلاب،متاورس و تاثیر آن در حکمرانی سایبری و مدیریت تهدیدات رسانه ای علیه ایران در پرتو جرم شناسی فرهنگی تجلیل گردید.

در این مراسم که با حضور مقامات کشوری برگزار شد؛ از سرهنگ محمودی به دلیل کسب مقام سوم جشنواره در بخش مقالات برگزیده با اهدای لوح تقدیر از طرف مسئولان برگزاری جشنواره قدردانی و همچنین مفتخر به دریافت تندیس جشنواره به عنوان جهادگر عرصه قضا شد.

ثبت نام داوطلبان عضویت در اتاق بازرگانی تبریز آغاز شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، صابر پرنیان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به شرایط اعلام شده، داوطلبان عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی می توانند از سـاعت ۸ صبـح روز سـه شـنبه چهارم بهمن تا پایان روز ۱۱ بهمن نسـبت بـه اعلام کاندیداتـوری و ثبـت نـام در سایت election.iccima.ir اقـدام کنند.

وی اعلام کرد: انتخابات دهمین دوره هیـات نماینـدگان اتـاق بازرگانـی، صنایـع، معـادن و کشـاورزی تبریز از سـاعت ۸ تا ۱۸ روز چهارشـنبه دهم اسفند ماه برگزار می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به شـرایط تعیین شده برای داوطلـبان عضویـت در هیـات نمایندگان گفت: داشتن کارت عضویت معتبر حقیقی و یا حقوقی با حداقل ۲ سال سابقه عضویت پیوسته و یا ناپیوسته، عدم سابقه ورشکستگی به تقصیر و تقلب و عدم محکومیت به مجازاتی که موجب محدودیت از حقوق اجتماعی می شود، از جمله شرایط عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی است.

وی همچنین با اشاره به شرایط احـراز اهلیـت تجـاری و یـا فعالیـت اقتصـادی خاطرنشان کرد: ارائه مستندات حداقل فروش ۱۵ میلیارد تومانی در یک سال بر اساس اظهارنامه های مالیاتی، ارائه لیست پرداخت حق بیمه شاغلان تامین اجتماعی حداقل ۲۰ نفر شاغل در یک سال، ارائه گواهی انتخاب به عنوان صادر کننده یا تولید کننده نمونه در سطح استانی و یا ملی از دیگر موارد مطرح شده برای عضویت است.

دور قبلی انتخابات هیات نمایندگان اتاق تبریز اسفند سال ۱۳۹۷ برگزار شد.

اتاق بازرگانی تبریز با قدمتی بیش از یک سده از قدیمی ترین تشکل های تجاری کشور و با سابقه ای طولانی در خیابان ارتش شمالی شهر تبریز واقع است که در ابتدا با عنوان اتاق تجارت تبریز تاسیس شده است.
تاریخ تأسیس اتاق تجارت در تبریز به سال ۱۲۸۵ هجری خورشیدی بر می گردد و اولین اتاق تجارت در کشور محسوب می شود.

۱۵ نفر به مدت ۴ سال برای حضور در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز انتخاب می شوند.

بزرگترین شهربازی شمالغرب کشور در تبریز تکمیل می‌شود

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، در راستای تکمیل نواقص مگاپروژه عتیق به جهت بهره برداری کامل از این پروژه اقدامات نهایی در حال اجراست.

تکمیل بزرگترین شهربازی و فودکورت شمالغرب کشور در پروژه عتیق یک از مهمترین اولویت‌های شرکت عمران و توسعه آذربایجان است.

در جلسه ای که به منظور بررسی روند اجرای این پروژه برگزار شد، مقرر شد با ارائه برنامه‌ای جامع از سوی شرکت سرمایه گذار و بررسی راهکارهای قانونی جهت واگذاری و تحویل محل شهربازی و فودکورت تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

آموزش‌های ایمنی شهروندی، زیر بنای آرامش زندگی

به گزارش صریرنیوز از تبریز، آتش پاد علیرضا زبردست با اعلام اجرای این کارگاه های آموزشی گفت: آموزش زیر بنای توسعه و زمینه ای برای آرامش شهروندان است و سیاست سازمان آتش نشانی رویکردی به سوی کاهش حوادث دارد که این سیاست عملکردی با جدیت بیشتری  از سوی کارشناسان این سازمان انجام می گیرد.

وی ادامه داد: دست یابی به این هدف مهم، مشارکت شهروندان و مسئولان هر مجموعه اداری و کارگاهی و …را می‌طلبد که با جدیت بیشتری به آموزش های ایمنی توجه نموده و سعی در رعایت اصول ایمنی داشته باشند.

آتش پاد زبردست ادامه داد:  ارتقاء میزان آگاهی شهروندان، ایمنی شهری و کل سطح جامعه را بدنبال داشته و کاهش میزان حوادث را شاهد و  قطعا کاهش خسارات جانی و مالی را موجب می شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تبریز با اشاره به اینکه در سال جاری میزان حوادث روزانه شهری کاسته شده افزود: نقش آموزش های شهروندی و مشارکت جمعی شهروندان نقش موثری در کاهش میزان حوادث داشته که خوشبختانه در سال جاری شاهد نقش و اثر مهم آموزش در جامعه هستیم.

۲۷۲ شرکت دانش بنیان در استان فعال است

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، سعید جعفری راد، رییس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: امسال ۲۱ مرکز رشد تخصصی و غیرتخصصی در سراسر استان فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه ۶ مورد شتاب دهنده نیز در استان فعال است، خاطرنشان کرد: ۴۳۹ شرکت فن‌آور و ۲۷۲ شرکت دانش بنیان در استان فعال است که تا پایان سال تعداد شرکت های دانش بنیان استان به ۳۰۰ مورد خواهد رسید.

رییس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی با بیان این‌که ۸۱ شرکت در پارک علم و فناوری مستقر هستند، تصریح کرد: ۱۳ میلیارد تومان تاکنون از شرکت ها به صورت مادی حمایت شده است.

جعفری راد، افزود: پارک استان در زمینه تعاملات بین المللی بسیار فعال است تا جایی که تعاملاتی گسترده با اروپای شرقی به ویژه کشور رومانی و حوزه قفقاز از جمله روسیه، آذربایجان ‌و ارمنستان دارد. در حوزه آسیای میانه نیز به واسطه اشتراکات فرهنگی با تاجیکستان وارد تعاملاتی شده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که تمامی شرکت های دانش بنیان از پرپاخت مالیات معاف هستند، خاطرنشان کرد: شرکت های دانش بنیان باید اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و ارایه کنند، اما مشمول معافیت خواهند شد.

جعفری راد با اشاره به این‌که شرکت های دانش بنیان سهم  ۳/۶ درصدی در اقتصاد استان دارند، ادامه داد: ۴۵۰ میلیارد تومان در جریان سفر ریاست جمهوری به پارک علم و فناوری استان مصوب شد، اما متاسفانه تاکنون تنها حدود ۱۵ میلیارد تومان تخصیص یافته است، که علیرغم پیگیری های متعدد تاکنون پاسخ‌ قابل توجهی از سازمان برنامه و‌ بودجه دریافت نشده است.

رییس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در پایان با اشاره به این‌که جزو‌ پارک‌ های علم و فناوری تیپ‌ یک‌ یا برتر کشور‌ هستیم، گفت: شرکت هایی که قصد استقرار در پارک دارند؛ ابتدا باید در کارگروه فنی مورد ارزیابی قرار گیرند.

کسب رتبه اول نوسازی ناوگان تاکسیرانی در سطح کشور

به گزارش صریرنیوز در تبریز، یعقوب هوشیار در گفتگو با خبرنگار شهریار اظهار کرد: با همراهی و حمایت اعضای شورای اسلامی شهر و تلاش شبانه‌روزی مدیریت شهری، شهرداری تبریز موفق به کسب رتبه اول در ثبت نام وام نوسازی ناوگان تاکسیرانی طبق نظر شورای عالی ترافیک کشور در تهران شد.

وی افزود: بر اساس اعلام شورای عالی ترافیک کشور،   ۱۲۰۰ نفر از مالکان تاکسی‌های فرسوده شهر برای دریافت تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی نوسازی ثبت‌نام کرده‌اند که بالاتر از دیگر کلانشهرهای کشور، در رتبه اول نوسازی تاکسیرانی قرار دادیم.

هوشیار با اشاره به تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی صندوق ملی محیط زیست نیز اعلام کرد: صندوق ملی محیط زیست بر اساس توافقی که با شهرداری تبریز منعقد کرده است، برای ۶۰۰ نفر از مالکان تاکسی‌های کاربراتوری مبلغ ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با بهره مناسب در نظر گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۶۰۰ نفر از مالکان تاکسی‌های فرسوده از ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره برخوردار می‌شوند.