اجتماعی » اخبار برگزیده » تیتر نخست » فضای مجازی
کد خبر : 20493
یکشنبه - 29 بهمن 1402 - 16:17

ساخت اولین پارک‌موزه علم و فناوری وقفی در تبریز

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، سعید جعفری‌راد در این‌باره اظهار کرد: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت وقف در حوزه علم و فناوری و با پیشگامی دانشگاه میزان و خیرین، اولین پارک‌موزه علم و فناوری غیردولتی در تبریز احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه از سال ۱۴۰۳ آغاز خواهد شد، ادامه داد: مساحت این پروژه ۵ هزار متر مربع است که با کاربری آموزشی و پژوهشی، مجوزهای اولیه آن از سوی وزارت علوم نیز صادر شده است.

جعفری راد همچنین درباره مشخصات فنی این پروژه تشریح کرد: این پروژه در ۱۱ طبقه سازه‌ای احداث خواهد شد که یک طبقه به عنوان موزه علم و فناوری استان و سایر طبقات هم برای فعالیت در حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی اختصاص خواهد داشت.

وی همچنین یادآور شد: جای بسی خوشحالی است که خیرین عزیز استان ما علاوه بر ساخت مدارس، برای توسعه حوزه علمی و فناوری نیز رغبت دارند و مصداق همین رغبت‌شان، احداث اولین پارک‌موزه علم و فناوری تبریز است.

جعفری‌راد اضافه کرد: این طرح با مشارکت دانشگاه میزان، پارک علم و فناوری استان و خیرین اجرا می‌شود که دکتر منادی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو نیز به عنوان نماینده خیرین دانشگاه میزان در این طرح حضور دارند.

وی همچنین اضافه کرد: مقدمات ساخت اولین پارک موزه علم و فناوری غیردولتی در زمینی با کاربری آموزش عالی انجام شده است که در این راستا قرارداد اولیه بین دانشگاه میزان و پارک علم و فناوری استان منعقد شده است.

جعفری‌راد با یادآوری اینکه زمین این پروژه وقف عام است، تشریح کرد: امیدواریم با مشارکت فعالانه خیرین عزیز استان، شاهد شکوفایی بیش از پیش بخش علم و فاوری در استان عزیزمان باشیم.

شهر گردشگری بندر انزلی با تولیدات تراکتورسازی زیباتر می شود

به گزارش صریرنیوز از تبریز، طی بازدیدی که اعضای شورای شهر و شهردار بندر گردشگری انزلی از گروه صنعتی تراکتورسازی ایران داشتند دو طرف برای استفاده از تولیدات این مجموعه در زمینه خدمات شهری در بندر انزلی به تفاهم رسیدند و مقرر شد در کمترین زمان و حتی قبل از آغاز سال جدید برای شروع ۱۰ دستگاه از تولیدات این خودروسازان دیزلی در اختیار شهرداری انزلی قرار گیرد.
شهردار بندر انزلی در حاشیه این مذاکرات و بازدید به خبرنگار ما گفت: طی بازدیدی که از سایر مجموعه ها و استانها برای تامین خودروهای لجستیک شهرداری انزلی داشتیم قابلیتها و مزیتهای کشنده های تولید در تراکتورسازی توسط سایر تولیدکنندگان برای ما تشریح و محرز شد و به همین دلیل پس از بررسی های تکمیلی از طریق سازمانهای ذیربط مربوطه و تایید موضوع، جهت استفاده و شروع همکاریها به تبریز و تراکتورسازی سفر کردیم که خوشبختانه نتایج این سفر برای شهر و شهروندان بندر انزلی مثمرثمر واقع شد.
وحید پورحضرت افزود: در ارزیابی های صورت گرفته برای انتخاب خودروی خدمات شهری انزلی به قابلیتهای همچون کیفیت، قیمت کاملا اقتصادی و به صرفه، تعامل- همراهی و همکاری بسیار دلسوزانه تراکتورسازی در پرداخت خریدها، پشتوانه بودن برند و صنعتی به نام تراکتورسازی برای این محصولات، خدمات پس از فروش و … رسیدیم که در کمتر محصول داخلی وجود داشت.
وی همچنین از کاهش هزینه های در حوزه مدیریت خود به جهت استفاده از این تولیدات خبر داد و گفت: با استفاده از کامیونت های خودروسازان دیزلی هزینه های تامین ماشین آلات لجستیکی و خدمات شهری شهرداری انزلی به صورت قابل توجهی کاهش می یابد چرا که شهرداری انزلی ماهانه صرفا جهت اجاره خودروهای خدمات شهری در حوزه پسماند بالای ۳۰ میلیارد ریال هزینه را متقبل می شد که به تبع آن با بهره مندی از تولیدات تراکتورسازی شاهد حذف این میزان اعتبار خواهیم بود.
وحید پورحضرت همچنین تاکید کرد: تامین خودروهای خدمات شهری در تمامی شهرهای کشور چالش اصلی شهرداری های محسوب و در تمامی استانها و مراکز شهرهای آنها مشاهده می شود و در راستای حذف این معضل در استان گیلان شهرداری بندر انزلی به عنوان اولین شهر این استان گردشگری اقدام به استفاده از خودروهای تجاری تراکتورسازی کرده که پیش بینی می کنیم استفاده از این محصولات توسط سایر شهرداری های گیلان نیز مورد استقبال قرار گیرد.
مدیرعامل خودروسازان دیزلی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران نیز در این گفتگو اظهار داشت: از زمان بهره برداری خط تولید کشنده های تجاری در تراکتورسازی، اکثر شهرداران کشور از جمله خود تبریز، کرمان، مشهد، انزلی و … مجهز به این خودرو شده اند و با توجه به قابلیت تجهیز این خودروها به پک کامل تجهیزات خدمات شهری مانند آتش نشانی، کامپکت زباله، تانکر حمل سوخت، جاروی خیابانی، بالابر و … استفاده از این تولیدات در حوزه خدمات شهری مورد استقبال قرار گرفته و رضایت کامل از کیفت این محصولات نیز به عنوان بازخورد دریافت شده است.
سعید پناهی با اشاره به اینکه خودروسازان دیزلی آذربایجان برنامه ظرفیت تکمیل خدمات شهری را در دستور کار قرار داده اظهار داشت: همچنین بهره مندی از تولیدات داخلی بخصوص موتورهای تولیدی در موتورسازان تراکتورسازی به منظور پیش برد اهداف داخلی سازی در راستای منویات مقام معظم رهبری به جهت استفاده از ظرفیتهای داخلی در تولیدات نیز از برنامه های آتی این مجموعه می باشد.
وی تصریح کرد: از زمان بهره برداری از این خط تولید توسط رییس جمهور حدودا ۲۵۰ دستگاه کامیونت تولید و عرضه شده و تلاش خواهیم کرد تا پایان سال نیز تعهدی که به دولت محترم به جهت تعداد تولید این محصول داده ایم محقق شود. سال آینده هزار دستگاه کامیونت تولید و به متقاضیان عرضه می شود به گفته پناهی براساس برنامه های تولیدی پیش بینی شده برای سال آینده یک هزار دستگاه از این کشنده تولید و به متقاضیان عرضه خواهد شد.
شایان ذکر است خط تولید کامیونت های تجاری شرکت خودروسازان دیزلی آذربایجان به عنوان یکی از شرکتهای اقماری گروه صنعتی تراکتور سازی ایران خرداد ماه امسال با حضوررییس جمهور به بهره برداری رسید.
گفتنی است در این بازدید اعضای شورای شهر بندر انزلی از جمله شعبان جعفری، رییس شورای اسلامی شهر بندرانزلی و محمدرضا بدیعی فر عضو شورا بندر انزلی، همچنین شهرام توانا، مدیر سازمان پسماند استان گیلان و معاونت خدمات شهری بندر انزلی به همراه وحید پورحضرت شهردار بندانزلی حضور داشتند.

رویداد سرمایه‌گذاری «فولادی شو» در تبریز برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، پارک علم و فناوری استان به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی توسعه و ارتقای زیست‌بوم نوآوری استان؛ در نظر دارد رویداد سرمایه‌گذاری «فولادی شو» را با همکاری شرکت توسعه فناوری و نوآوری گروه فولاد مبارکه اصفهان و با حضور صاحبان ایده، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان یکم و دوم اسفند ماه سال جاری و در محل مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برگزار کند.

بنابر این گزارش،  در این رویداد، جلسات B2B با حضور مدیران گروه فولاد مبارکه و رویداد Demo Day با هدف سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر فولاد روی طرح‌ها و ایده‌های برتر برگزار خواهد شد.

علاقه مندان جهت شرکت در بخش‌های مختلف رویداد، می‌توانند جهت ثبت‌نام از طریق لینک http://event8.mstid.com اقدام کنند.

همچنین شماره تماس دبیرخانه رویداد (شتاب‌دهنده پویان) ا۳۳۱۰۹۵۰۶-۰۴۱ و ۰۹۰۱۸۰۹۶۵۱۸ آماده پاسخگویی به سؤالات علاقه‌مندان است.

محل برگزاری رویداد نیز تبریز، شهرک اندیشه، کیلومتر ۲ جاده کرجان (به سمت امام‌زاده سید محمد)، سالن آمفی‌تئاتر مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خواهد بود.

برگزاری رویداد سرمایه‌گذاری «فولادی شو» در تبریز

دبیر اجرایی خانه کارگر استان:

دومین همایش تجلیل از پیشگامان رونق تولید برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، این همایش برای دومین بار با مشارکت خانه کارگر تبریز، شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی، اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی استان توسط مجموعه همگام با اصناف با هدف ترویج فرهنگ تجلیل و قدردانی از تلاشگران عرصه اقتصاد، صنعت، تجارت، اقتصاد، فرهنگ، هنر و …. برگزار می شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات تبریز گفت: دومین همایش تجلیل از پیشگامان رونق تولید در این ایام با هدف بزرگداشت تلاش‌های کارآفرینان عزیز برگزار می‌شود که اقدامی مبارک برای تجلیل از این عزیزان است.

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی جز اولین استان هایی هستیم که تنش کارگری در آن صفر بوده و بیشترین تلاش در جهت رفاه کارگران در بین استان ها را دارا هستیم، بیان داشت: این همایش در راستای شناساندن توانمندیهای صنعتگران و حامیان جامعه کار و کارگری برگزار می شود که از تلاش های دبیر محترم همایش جناب آقای مهندس عین اله حسین زاده و ستاد اجرایی و حامیان عزیز این همایش کمال تشکر را دارم.

صادق زاده، اضافه کرد: قرار است در این همایش از ۲۴ کارآفرین برتر در حوزه های مختلف تجلیل به عمل آید، ضمن این که در کنار نام خانه کارگر لازم است از کارگران نمونه نیز تجلیل شود و همچنین از ده واحد صنفی طرف قرارداد با خانه کارگر هم تجلیل خواهد شد.

وی ادامه داد: کارگران یکی از نعمت های بزرگ و در حقیقت کسانی هستند که صنعت را با حضور و تلاش های بی وقفه خود جلو برده و زحمات بسیاری را متحمل شده اند.

صادق زاده اضافه کرد: به دلیل ازدحام در برنامه های سال گذشته، جشن امتنان پیشتر و قبل از این همایش برگزار شد.

وی در ادامه ضمن گرامی داشت ایام دهه فجر، خاطرنشان کرد: این ایام بهترین فرصت برای معرفی حضرت امام به ویژه به نسل جوان است و این همایش هم بهترین فرصت برای معرفی برترین های استان در بخش های مختلف است.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات استان در خاتمه اظهار داشت: جز اولین استان هایی هستیم که تنش کارگری در آن صفر بوده و بیشترین تلاش در جهت رفاه کارگران در بین استان ها را دارا هستیم.

همچنین عین اله حسین زاده، دبیر اجرایی این همایش با اعلام مطلب فوق گفت: با هدف معرفی برترین های استان آذربایجان شرقی و تقدیر کارآفرینان دومین همایش تجلیل از پیشگامان رونق تولید ۲۴ بهمن سال ۱۴۰۲ در سالن ورزشی شهید عدالت رفاهی آموزشی و ورزشی خانه کارگر تبریز برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه در این همایش از ۲۴ منتخب بخش های مختلف با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل خواهد شد، بیان داشت: کارآفرینان به عنوان سربازان اقتصادی هستند که با هزاران موانع و مشکلات در عرصه تولید و توسعه کشور در حال فعالیت می باشند که بر خود وظیفه دانستیم طی همایشی از زحمات این عزیزان تجلیل به عمل آوریم.

دبیر دومین همایش تجلیل از پیشگامان رونق تولید، اضافه کرد: در شرایط فعلی که مشکلات صنعت و تجارت و کارآفرینی و … حقیقتا بسیار سخت شده است و کارآفرینان با عشق و علاقه خود در برابر موانع ایستاده اند و باید قدردان زحمات این عزیزان باشیم و برگزاری چنین همایش هایی گامی اساسی در تشویق و احترام و تشکر از این مردان بزرگ می باشد.

حسین زاده در خاتمه با تجلیل از رسانه های گروهی و خبرنگاران استان در انعکاس اخبار و رویدادهای اقتصادی و صنعتی استان گفت: امیدواریم که بتوانیم در معرفی توانمندی‌های صنعتگران، فعالان صنفی، هنرمندان، تجار، فعالان اقتصادی و … موفق باشیم.

شایان ذکر است، در ادامه این نشست از پوستر همایش رونمایی شد.

چگونگی شکل‌گیری پویش دختران حاج قاسم سفیران محیط زیست

لیلا مصری، رئیس سابق اداره محیط زیست شهرستان ملکان در گفت‌وگو با خبرنگار صریرنیوز اظهار داشت: در ابداع این شعار، دو موضوع اصلی؛ فرمایش مقام معظم رهبری تحت عنوان مکتب حاج قاسم و نقش تربیتی زنان مسلمان و حضور آنان در فعالیت‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از شهادت سردار شهید جبهه مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و آشکار شدن ابعاد پنهانی زندگی شخصی نظامی و سیاسی ایشان و اینکه حاج قاسم علاوه بر اینکه همسری فداکار، پدری دلسوز و مهربان، فرماندهی مقتدر شجاع و نقطه سنج درجنگ‌های منظم و نامنظم بود و در رفتار سیاسی نیز اقدامات ایشان به موقع و در راستای نیل به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق آرمان‌های گام دوم انقلاب بود، بر این اساس رهبر معظم انقلاب، حاج قاسم را نه یک فرد، بلکه یک مکتب معرفی نمودند و بیان داشتند که نحوه رفتار کردار ایشان باید سرلوحه رفتار آحاد جامعه قرار گیرد لذا اینجانب به تبعیت از ولی امر مسلمین و مرجع تقلید شیعیان جهان سعی نمودم مکتب حاج قاسم را در روند اقدامات اداری خود نهادینه نمایم.

مصری افزود: قسمت دوم شعار که به نقش تربیتی بانوان عفیفه جامعه اسلامی به عنوان محور اصلی پرداخته است، با توجه به اینکه نهاد خانواده در اسلام مورد تاکید فراوان قرار گرفته است و زنان در کنار مردان در تمامی زمینه‌ها ایفای نقش نموده‌اند(حضرت خدیجه در کنار پیامبر، حضرت زهرا در کنارحضرت علی، حضرت زینب در کنار امام حسین )در عصر پیروزی انقلاب اسلامی نیز زنان ایران اسلامی هم برای پیروزی انقلاب تلاش نموده‌اند و هم در زمان جنگ زینب وار فرزندان خود را مهیای قربانی شدن در راه اسلام نمودند لذابا توجه به نقش بی‌بدیل مادران و دختران در تربیت نسلی جدید که حاج قاسم‌های آینده خواهند بود و با در نظر گرفتن مشکلات زیست محیطی و لزوم امانت داری موهبت‌های الهی برای استفاده نسل‌های آینده همانند اجدادمان و نقش آموزش در پرورش انسان‌های دوستدار محیط زیست، این نقش به بانوان و مادران آینده سپرده شد.

وی یادآور شد: بر این اساس بیش از ۳۰۰۰ نفر دختران و مادران عزیز دوره‌ها ی آموزش محیط‌زیست در مدارس و دانشگاه‌ها و روستاهای و شهروندان شهرهای ملکان، لیلان و مبارک شهر را گذراندند، تعداد دو همایش بزرگ به همین نام در شهرهای ملکان و لیلان برگزار شد، برنامه‌های متنوع مخصوصاً در مناسبت‌های زیست محیطی صورت گرفت که از آن جمله می توان به کاشت نهال به نیت حاج قاسم توسط دختران حاج قاسم سفیران محیط زیست در شهرهای ملکان لیلان و مبارکشهر با همکاری سپاه محترم و شهرداری، طرح تنوع بخشی معیشتی و… اشاره کرد.

رئیس سابق اداره محیط زیست شهرستان ملکان افزود: خدا را شاکرم که این امر مورد توجه خانواده‌های معظم شهدا ایثارگران و دوستداران مکتب حاج قاسم قرار گرفت تا از این پس حفظ محیط زیست به عنوان یکی از اولویت‌های آموزش خانواده‌ها قرار گیرد.

مدیرکل کمیته امداد خبر داد؛

۳۹۰ میلیارد ریال صدقه در آذربایجان‌شرقی جمع آوری شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «غلامعلی ملامهدی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز از جمع آوری ۳۹۰ میلیارد ریال صدقه در استان در ۱۰ ماه گذشته خبر داد و اظهار داشت: رقم نهایی برای سالجاری ۴۱۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی در مورد سهم این نهاد از محل زکات، خاطرنشان کرد: کمیته امداد دبیر شورای زکات است و از درآمد یک هزار و ۶۶۰ میلیارد ریالی استان از این محل در سالجاری، ۸۰ میلیارد ریال آن در اختیار کمیته امداد قرار می گیرد.

وی همچنین از وجود ۱۴ هزار و ۳۰۰ یتیم در استان خبرداد و گفت: این افراد در قالب طرح اکرام، تحت حمایت ۶۷ هزار حامی قرار دارند و امسال یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای این امر تامین و پرداخت شده است.

ملامهدی اعلام کرد: کف هزینه های افراد یتیم پنج میلیون ریال و سقف آن ۱۴ میلیون ریال است و هر فردی می تواند با پرداخت ماهانه یک میلیون ریال در طرح اکرام مشارکت کند.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۷۹ هزار خانوار در استان تحت پوشش این نهاد هستند، گفت: از این تعداد ۶۵ هزار خانوار ماهانه ۶۷۰ میلیارد ریال از این نهاد حمایتی حقوق و مستمری دریافت می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات حمایتی این کمیته در دهه فجر اشاره کرد و گفت: یکصد سری جهیزیه با هم افزایی سپاه عاشورا، ۲۴۰ سری جهیزیه از طریق مراکز نیکوکاری و ۲۰۰ سری جهیزیه تهیه شده است و جمعه این هفته از مقابل مصلای تبریز به شهرستان ها ارسال می شود.

ملامهدی با بیان اینکه ۱۷۰ نوعروس در نوبت دریافت جهیزیه هستند، گفت: تلاشمان این است که تا نیمه شعبان، جهیزیه این عزیزان را نیز تهیه کرده و تحویل دهیم تا به خانه بخت بروند.

مدیرکل کمیته امداد استان از پرداخت یک هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال وام قرض الحسنه و ودیعه مسکن به مددجویان تحت پوشش استان در ۱۰ ماه گذشته خبرداد و گفت: در این مدت، ۲ هزار و ۸۰۰ دستگاه لوازم خانگی به ارزش ۱۷۰ میلیارد ریال به نیازمندان تحویل و برای ۶۰۰ خانه به صورت رایگان انشعاب گاز، آب و برق وصل شده است.

ملامهدی همچنین به کمک ۹۰ میلیارد ریالی به بیماران تحت حمایت این نهاد در ۱۰ ماه گذشته اشاره کرد و افزود: ۵۰ میلیارد ریال نیز به یک هزار و ۵۰۰ بیمار صعب العلاج زیر چتر حمایتی این نهاد پرداخت شده تا باری از دوش این خانواده ها برداشته شود.

وی ادامه داد: در سال جاری ۲۲ میلیارد ریال به یک هزار و ۸۰۰ خانم باردار که دچار سوء تغذیه بودند کمک هزینه خرید مایحتاج غذایی و در بخش بیمه روستایی نیز ۲۷ میلیارد ریال کمک هزینه پرداخت شد.

ملامهدی گفت: برای قرارگرفتن یک هزار و ۹۰۰ نفر از مددجویان این کمیته تحت بیمه تامین اجتماعی نیز ۹۵ میلیارد ریال به بیمه پرداخت کردیم تا افراد تحت پوشش در سن کهولت از بیمه بازنشستگی برخودار شوند.

وی در پایان با اشاره به اقدامات کمیته امداد در راستی توانمندسازی مددجویان تحت پوشش اظهار داشت: امسال نیز تاکنون ۱۱ هزار فرصت شغلی از سوی کمیته امداد در استان ایجاد شده و برای ۶۵۰ نفر کاریابی صورت گرفته و این به معنی سبک تر شدن بدنه این کمیته از حیث افراد تحت پوشش است.

برگزاری مسابقات جهانی کشتی پهلوانی در تبریز

حاج حسین افتخاری، نائب رئیس هیأت ورزش‌های زورخانه‌ای استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار صریرنیوز در تبریز اظهار داشت:  بزرگترین رویداد ورزشی کشور در سال جاری؛ مسابقات جهانی کشتی پهلوانی است که در ایام دهه فجر و طی روزهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بهمن ماه برای نخستین بار به میزبانی تبریز و در سالن پورشریفی این شهر برگزار خواهد شد.

وی با بیان این‌که ۱۵ تیم از کشورهای خارجی برای حضور در این رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ۱۵۰ ورزشکار در این رویداد مهم ورزشی حضور خواهند داشت و با توجه به گنجاندن وزن ۱۰۰+ در این مسابقات، قهرمان کشتی پهلوانی جهان در تبریز مشخص خواهد شد.

افتخاری با بیان اینکه با تلاش و کوشش هیات ورزش های باستانی و زورخانه ای،  ورزش های باستانی و پهلوانی استان به لحاظ کمی و کیفی به جایگاه قابل قبولی ارتقا یافته است، اظهار امیدواری کرد به زودی آذربایجان شرقی به قطب اصلی این رشته ورزشی در سطح کشور تبدیل شود.

نائب رئیس هیأت ورزش‌های زورخانه‌ای استان آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشتی پهلوانی یکی از ورزش های زورخانه ای است که در ادوار گذشته پهلوانان در زورخانه ها و در پایان ورزش زورخانه ای به آموزش و کشتی گرفتن در گود زورخانه ها می پرداختند و در روزهای تعطیل و جشن ها پهلوانان و نوخواسته ها به صورت مسابقه با شرایطی ویژه با یکدیگر کشتی می گرفتند.

وی گفت: پس از رواج کشتی های مرسوم در جهان (آزاد و فرنگی) پهلوانان زورخانه ای از داخل گود به روی تشک های کشتی آمدند و خود را با شرایط جهانی همراه کردند و بسیاری از صاحب نامان کشتی ایران که دارای مدال های فراوان المپیک، جهان و آسیا هستند از زورخانه ها برخاسته اند که برای مثال می توان از غلامرضا تختی و بسیاری دیگر از پهلوانان ایران نام برد.
افتخاری یادآور شد: کشتی پهلوانی نیاز به قدرت بدنی، تیز هوشی، سرعت انتقال، چالاکی و استقامت دارد که کشتی گیران با فرا گرفتن ورزش های زورخانه ای و انجام آن تمام ویژگی های فوق را بدست می آورند.

استاندار آذربایجان شرقی:

زبان نسل جوان، زبان هنر است

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، مالک رحمتی در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره رسانه ای ابوذر استان اظهار کرد: اگر زمانی، انقلاب، اسلحه و حضور در صحنه های جنگ را می طلبید، امروز رسانه اسلحه ماست.

وی اضافه کرد: فعالان عرصه رسانه باید توجه داشته باشند که در مقطع فعلی اگر از زمان عقب بمانیم، سلاح و نحوه استفاده از آن را نشناسیم، عقب می مانیم، زیرا دشمن همه توانش را روی فضای مجازی متمرکز کرده است.

رحمتی با بیان اینکه اگر استعدادهای این فضا و رسانه را نشناسیم، عقب می مانیم‌، تشریح کرد: اگر زمانی می گفتیم افتخار ما ۲۰ میلیون جوان است، امروز نیازمند ارتش ۲۰ میلیونی رسانه ای هستیم.

وی خطاب به حاضران در آیین اختتامیه بیان کرد: دشمن امروز ابتدا حمله رسانه ای و سپس نظامی می‌کند؛ بر این اساس کار شما بسیار بزرگ و جهادی است که کمتر از جهاد فی سبیل الله در جبهه های حق علیه باطل نمی باشد‌.

وی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه رسانه کشور فاصله داریم، تشریح کرد: اولین قدم در ارتباط با فعالیت های رسانه ای، اطلاع رسانی است

نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی ادامه داد: اگر امروز موفقیت های خوب کشور با سرعت و کیفیت و با بکارگیری همه ظرفیت های رسانه ای و هنری اتفاق نیفتد و سریع تر به جامعه منتقل نشود، دشمن با یک روایت زرد همه دستاوردها را زیر سوال می برد.

وی گفت: روایت صحیح در این شرایط حرف اول را می زند؛ البته رسانه باید حرف مردم را نیز برساند.

وی بیان کرد: ما امروز در جامعه با شبهاتی مواجه هستیم که اصحاب رسانه باید با پاسخگویی به آن جواب دهند.

رحمتی با بیان اینکه سومین مرحله در زمینه فعالیت های رسانه ای موثر، اقناع سازی از طریق کار کارشناسی است، افزود: علاج همه این شبهه افکنی ها، جهاد تبیین است که هنوز نتوانسته ایم با زبان هنر درباره آن حرف بزنیم.

وی اضافه کرد: زبان نسل جوان، زبان هنر است زیرا همه به فضای مجازی کوچ‌کرده اند و برگزارکنندگان جشنواره رسانه ای ابوذر نیز باید به آن توجه کنند.

رحمتی با اشاره به اینکه عمل به اسلام ناب محمدی در مقابل اسلام آمریکایی ، گفتمان امام بود که رهبر معظم نیز محکم پای آن ایستادند، اضافه کرد: دومین حرکت امام استکبارستیزی بود که نماد بارزش مبارزه با اسراییل بود.

وی ادامه داد: امروز اگر در جبهه مقاومت بیداری به وجود آمده و دادگاه لاهه رژیم صهیونیستی را محکوم می کند، تحقق پیش بینی های رهبری در سایه تلاش های رسانه ای به مثابه جهاد تبیین است.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: در آستانه انتخاباتی بزرگ و سرنوشت سازی هستیم که تمام کننده کار، رسانه‌ها هستند؛ رسانه ها در انتخاب آگاهانه و اصلح به جامعه بصیرت و آگاهی خواهند داد.

وی اضافه کرد: هر بسیجی و صاحب رسانه خودش را مکلف بداند که با استفاده از امکانات در دسترس تعدادی را پای کار انتخابات بیاورد.

طرح «مسجد پایگاه قرآن» رونق‌بخش فعالیت‌های قرآنی مساجد آذربایجان شرقی شده است

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، مرتضی شفیعی، مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی از اجرای طرح «مسجد پایگاه قرآن» در ۱۵۰ باب از مساجد دارای کانون فرهنگی هنری استان خبر داد و اظهار داشت: این طرح موجب رونق فعالیت‌های قرآنی مساجد استان شده است.
شفیعی خاطرنشان کرد: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری در عرصه‌های قرآنی، تبدیل مساجد به پایگاه های قرآنی بود که در راستای تحقق این امر مهم، طرح «مسجد؛ پایگاه قرآن» در مساجد دارای کانون فرهنگی هنری در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی تصریح کرد: در سطح مساجد دارای کانون فرهنگی هنری این استان با همکاری دیگر متولیان مسجدی، تعدادی پایگاه قرآنی راه اندازی شده که با عنوان طرح «مسجد،؛پایگاه قرآن» با حضور قاریان برجسته مسجدی در حال اجراست.
وی با اشاره به برنامه های قرآنی ستاد استان گفت: از میان ۱۴۴۵ باب کانون فرهنگی هنری فعال در مساجد استان، بیش از ۵۰۰ باب از این مراکز به دو صورت مستقل و یا با مشارکت دیگر نهادهای فعال در مساجد به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه اقدام به اجرای طرح «تلاوت نور» و طرح «مسجد پایگاه قرآنی» می کنند.
شفیعی خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات مستمر آموزش حفظ، قرائت و روخوانی و همچنین بیان ترجمه، تفسیر و ارائه مفاهیم آیات قرآنی از دیگر برنامه های ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان است که در طول سال و به صورت ویژه در ماه مبارک رمضان و اوقات فراغت تابستان به اجرا در می آید.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی افزود: شرکت کنندگان نوجوان و جوان این طرح‌ها و کلاس‌های آموزشی سالانه در قالب مسابقات قرآنی «مدهامتان» با یکدیگر به رقابت می پردازند.

دوره آموزشی «آسیب شناسی فضای مجازی» در ملکان برگزار شد

به گزارش خبرنگار صریرنیوز در تبریز، «مرتضی شفیعی» مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی، در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: پیشگیری از جرائم رایج در فضای مجازی، تلاش برای  تامین امنیت رو. انی و افزایش آگاهی خانواده ها نسبت به فرصت ها و آسیب های فضای مجازی از مهمترین اهداف برگزاری این دوره است.

وی با تاکید بر لزوم هوشیاری خانواده ها نسبت به مدیریت حضور فرزندان در فضای مجازی خاطرنشان کرد: عدم آگاهی والدین در کنترل استفاده‌ از فضای مجازی توسط کودکان و نوجوانان علاوه بر تاثیر مخرب بر رفتارهای فرزندان موجب افسردگی، افت تحصیلی، پرخاشگری و… درآینده خواهد شد.

شفیعی با بیان این‌که فضای مجازی فرصت‌های بی بدیلی نیز برای جامعه امروز فراهم کرده است،  افزود: پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توجه والدین به رفتار فرزندان بسیار مهم است و برای جلوگیری تخریب بنیان خانواده ها، والدین باید تا حدامکان نسبت به فناوری های روز آگاهی داشته باشند.

همچنین حجت الاسلام رفیعی تبریزی، از اساتید حوزه و دانشگاه در این کارگاه آموزشی تلاش برای فروپاشی بنیان خانواده  را از مهمترین اهداف دشمنان در فضای مجازی توصیف کرد و گفت: هدف استکبار جهانی، بسترسازی برای گیترش دامنه آسیب های اجتماعی و در راس آن حمله به باورها و اعتقادات دینی نسل آینده‌ساز جامعه است.

وی گـسست فکری و عاطفی در خانواده را از مهمترین آسیب های فضای مجازی عنوان کرد و افزود: رواج استفاده از شبکه های اجتماعی متعدد موجب جدایی فکری، عاطفی و فیزیکی میان والدین و فرزندان شده است، چراکه غرق اعضای خانواده در فضای مجازی و مشاهده زندگی ویترینی دیگران،  تاثیر مخرب بر سبک زندگی صحیح را منجر شده است.

این استاد حوزه ودانشگاه تبریز با اشاره به سوء تغییرات در ارزش‌ها، ساختار، سبک زندگی و نگرش‌های افراد و خانواده‌ها تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی تصریح کرد: ایجاد سوءتفاهم و سرد شدن روابط زوجین، طلاق عاطفی و بی توجهی نسبت به دغدغه های یکدیگر از تبعات منفی استفاده ناصحیح از شبکه‌های اجتماعی است.

همچنین سرهنگ آیت شمس، مسئول فضای مجازی سپاه ناحیه ملکان در سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر گسترش فضای مجازی و فناوری اطلاعات و ارتباطات به شکلی است که همه خانواده‌ها به طریقی، ناگزیر به استفاده از این فضا هستند، اما تشویق فرزندان و ایجاد جذابیت برای حضور در فعالیت‌های اجتماعی در دنیای واقعی و تقویت این گونه رفتارها توسط والدین می تواند یکی از روش های موثر برای جلوگیری از آسیب های استفاده بی رویه از فضای مجازی باشد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم ارتقا و آموزش سواد رسانه‌ای خانواده ها تصریح کرد: افزایش سواد رسانه ای مانع از نفوذ و گسترش آسیب‌ها در زندگی  خانوادگی و اجتماعی خواهد شد.

بنابراین گزارش؛  نخستین دوره آموزشی «آسیب شناسی فضای مجازی»  با حمایت ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی، فرمانداری و سپاه ناحیه ملکان به همت کانون فرهنگی هنری عاشقان ولایت در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.

گفتنی است، در پایان این مراسم از فعالان عرصه رسانه، معلمان، مدیران مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد، معلمان،  مادران و همسران شهدا تجلیل بعمل آمد.